szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hat és fél év után újra megnyitják szombaton az 1938-ban alapított párizsi Embertani Múzeumot, amelynek épületét teljesen felújították, a tudományos koncepciót pedig újragondolták.

Az Eiffel-toronnyal szemben, a Trocadéro téren található 2500 négyzetméteres épület modernizálása 93 millió euróba került.

A szakemberek szakítottak azzal a korábbi felfogással, hogy a Föld lakosságának földrajzi alcsoportjai szerint hierarchizálták az emberi fajon belül a rasszokat. Az új kiállítás inkább arra világít rá, hogy egyetlen emberi faj létezik ugyan, de azon belül az emberek nagyon sokfélék és különböznek egymástól.

"Azt akarjuk megmutatni, hogy az ember egyszerre biológiai és kulturális lény" – mondta Évelyne Heyer kurátor, aki paleontológusok, filozófusok, demográfusok és történészek segítségével válogatta ki a 700 ezer őstörténeti tárggyal és 30 ezer antropológiai lelettel rendelkező gyűjteményből az 1800 kiállított tárgyat, amellyel értelmet kívántak adni az emberiség történetének.

A kiállítás Az ősök árnyékában című résszel kezdődik, ahol a látogató a sötétben szembesül a mai ember eredetével, a cro-magnoni ember híres koponyájával. A körülbelül 28 ezer éves Homo sapienst 1868-ban találták Franciaország délnyugati részén. Mellette a "cavilloni hölgy" kagylókkal borított vöröses színű koponyája látható, valamint az "unokatestvéreké", a neandervölgyi embereké, amelyeket vágásra, vésésre használatos őstörténeti tárgyak vesznek körbe.

A "kincstárak termében" állították ki az őskőkori szobrászat egyik híres darabját, a 23 ezer éves lespugue-i Vénuszt. A Pireneusokból származó, 147 milliméter magas és 60 milliméter széles szobor mamutcsontból készült, az ábrázolása a testalkat és az arc részletezésének hiánya miatt a willendorfi Vénuszhoz hasonló.

A tárlat végig a korabeli környezetében mutatja be az embert. A nyolcvan képernyővel és videójátékkal ellátott kiállításon a látogatók felfedezhetik a korabeli főzési szokásokat, megérinthetik a tárgyak egy részét, kezet foghatnak egy csimpánzzal, zenét hallgathatnak, egy szenegáli kisbuszba beülve pedig Dakarban érezhetik magukat az ablakokba épített képernyőkön feltűnő képsoroknak köszönhetően.

Az Embertani Múzeum teljes átalakításának ötlete azok után merült fel, hogy a gyűjtemény harmada, majdnem 300 ezer tárgy átkerült az afrikai és ázsiai művészeteket bemutató Musée du Quai Branly-ba, amely 2006-ban nyílt meg. A nyugati néprajzi gyűjteményt pedig a 2013-ban Marseille-ben megnyílt új múzeum, a MuCEM kapta meg.

A megújult múzeumban az első évben legalább 400 ezer érdeklődőre számítanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!