szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Szerintem dicséretes dolog, hogy egy miniszter figyelemfelkeltő módon tiszteleg a magyar kreativitás előtt" - így kezdődik az író iróniával jócskán átitatott bejegyzése.

Rogán Antal helikopterezése már dalokat is ihletett, és a népszerű író, Nyáry Krisztián sem hagyta szó nélkül az esetet Facebook-oldalán. Gúnyos posztja arról szól, hogy a propagandaminiszter valójában csak a helikopterek magyarországi bevetésének 100. évfordulója előtt tisztelgett.

"100 éve, 1916-ban tette le az osztrák-magyar hadvezetés asztalára Petróczy István őrnagy azon javaslatát, hogy a világháborús hadszíntereken az ellenségek megfigyelésére léggömbök helyett helyből felszálló repülőket, azaz helikoptereket használjanak."

A helikopter végül három ember, Kármán Tódor tervező, a cseh Vilém Žurovec kivitelező és a légcsavart megtervező Asbóth Oszkár mérnök közös munkájának köszönhetően el is készült. Azonban a dicsőségben már nem együtt osztoztak.

"A Horthy-korszakban a cseh katonatisztté lett Žurovec neve tűnt el a méltatásokból, a kommunizmus alatt pedig az Egyesült Államokba emigrált Kármán Tódoré, aki az imperialistáknak segített sugárhajtású repülőgépek és a rakéták kifejlesztésében. Asbóth viszont végig Magyarországon maradt, és több cikkben, majd könyvben megírta találmánya történtet, amelyből nemes egyszerűséggel kihagyta társait, vagy mellékszerepet tulajdonított nekik. Nem csoda, hogy a kommunikációért felelős miniszter ilyen szépen megemlékezett róla" – zárul Nyáry írása.

Nyáry Krisztián: Magyarország már engedett be pénzért migránsokat

Nagyon jó üzletnek bizonyult a Magyarországon végrehajtott állami betelepítési program. Jöttek új lakók mindenfelől, de főleg német területről. Tekintélyes pénzt fizettek az államnak, cserébe állampolgárságot, befektetési lehetőségeket kaptak. A vendégek ugyanakkor a barbár módon viselkedő magyaroktól nem voltak elragadtatva. És mindez megtörtént, igaz, nagyjából 800 évvel ezelőtt - idézi a fellelhető történeti forrásokat Nyáry Krisztián a Facebookon.

Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!