25 film, amit nagyon várunk 2017-ben
Ez az év alighanem a folytatásokról szól majd: a Szárnyas fejvadász, a Trainspotting és a Prometheus is megkapja a második részét, na és persze jön a Star Wars 8 is. Christopher Nolan világháborús filmmel, Steven Spielberg 19. századi vallási történettel jelentkezik, George Clooneynak pedig a Coen-tesók írtak mozit. A 25 legjobban várt 2017-es film mellett szót ejtünk azokról is, akik nem fértek rá a szűk listára.
Ahogy már-már hagyományosan minden év, a 2017-es is úgy kezdődik a magyar mozikban, hogy megkapjuk az Oscar-szezon maradékát: ez egyrészt azt jelenti, hogy az Amerikában is későn bemutatott nagy Oscar-esélyesek végre eljutnak hozzánk is (lásd a lista 3., 5. és 10. helyezettjét), másrészt viszont azt, hogy a díjszezonra időzített, de besült alkotások is ömlesztve jönnek.
Utóbbi tábort erősíti Ben Affleck eddigi hibátlan rendezői karrierjének első közepes darabja, a huszadik század eleji maffiasztori Az éjszaka törvénye (Live by Night), az egykor Matthew McConaughey újabb Oscar-mágnesének tartott kalandfilm, az Arany (Gold), valamint Ewan McGregor rendezői debütálása, a megfilmesíthetetlennek bizonyult Philiph Roth-regény, az Amerikai pasztorál adaptációja. Valahová a két kategória közé sorolható A számolás joga (Hidden Figures) című "hihetetlen igaz történet", illetve a jól fogadott, de elsősorban látványáért agyondicsért Szólít a szörny, amelyben Liam Neeson egy fának kölcsönzi jellegzetes hangját.
De három olyan filmet is bemutatnak januárban és februárban, amelyeket mi már 2016 legjobbjai közé soroltunk, ugyanis fesztiválon vagy különvetítésen már láttuk őket tavaly: A vörös teknős című gyönyörű animációs némafilm és a kanadai csodagyerek, Xavier Dolan új filmje (Ez csak a világ vége) mellett a 2016-os összesítés első helyezettje, a Jackie is érkezik.
Magától értetődő, hogy tovább dübörög a franchise-mánia: a DC kétségbeesetten próbálja jóvá tenni a tavalyi bukásait (Wonder Woman, Justice Leauge), a Marvel pedig sebességet vált, és 2 helyett 3 filmmel készült 2017-re, igaz, ők most csak folytatásokat forgattak – a Thor: Ragnarök és A galaxis őrzői 2 esetében klasszikusan, a Pókember: Hazatérésben viszont új, a képregények szellemiségéhez jobban passzoló, fiatal főhőssel, ez pedig új castingot (Tom Holland) is jelent. És ugyan az X-Ment pihentetik, de két félresikerült próbálkozás után még egyszer nekifutnak Farkas (vagyis Rozsomák) sztorijának, ez lesz a Logan.
Hogy ne csak szuperhősökre lehessen tömni a popcornt, gondoskodtak még néhány gigantikus folytatásról. A Halálos iramban-sorozat már a 8., A Karib-tenger kalózai és a Transformers pedig egyaránt az 5. részénél tart, de A majmok bolygója legújabb változatának is megcsinálták a harmadik felvonását. Mielőtt összeeresztik Godzillával, King Kong kap egy saját filmet (Kong: Koponya-sziget), Tom Cruise-zal felélesztik A múmiát, Dwayne Johnson pedig jól belenyúlt a kilencvenes évekbe: a Jumanji-remake és a Baywatch-film is az ő főszereplésével készült. De 2017-ben mindenféle alapanyag megér egy adaptációt: Luc Besson egy francia képregényt, a Valerian és az ezer bolygó városát, Scarlett Johansson pedig a Ghost in the Shell - Páncélba zárt szellem című animét vette alapul legújabb filmjéhez.
A gyerekek két Lego-filmnek is örülhetnek: A Lego-kalandban látott Batman saját spinoffot kapott, illetve jön a Lego Ninjago-mozi is. A Disney fő animációs csapata most pihen egy évet, de a Pixar egy gyenge év után menetelne tovább: a Verdák 3 garantált siker a kisebbeknél, a latin környezetben játszódó Coco pedig új varázsra lehet képes. És hogy nehogy megunjuk a kis sárga izéket, a minyonok is visszatérnek a Gru 3-ban.
Bár olyan rendezők jelentkeznek új filmmel 2017-ben, mint Steven Soderbergh (Logan Lucky), Todd Haynes (Wonderstruck) M. Night Shyamalan (Széttörve), Woody Allen, Kathryn Bigelow, Guillermo del Toro (The Shape of Water), Angelina Jolie (First They Killed My Father), Duncan Jones (Mute), Jason Reitman (Tully) vagy a rendezőként debütáló Aaron Sorkin (Molly's Game), ők most nem fértek be az általunk legjobban várt 25 idei film közé.
25. Happy End
Michael Haneke tovább zakatol az ironikus címadások vonatán: miután elkészítette az elmúlásról szóló gyönyörű filmjét (Szerelem), most boldog végkifejlettel riogat. Azzal nem lehet vádolni a német művészt, hogy ne találna forró témákat: a Happy Endről egyelőre annyit tudni, hogy Calais városában játszódik, az európai menekültválság idején. Ja, meg hogy Isabelle Huppert, Mathieu Kassovitz és Jean-Louis Trintignant lesznek a főszereplők. És ennyi bőven elég ahhoz, hogy tűkön üljünk.
24. A szépség és a szörnyeteg (Beauty and the Beast)
Az 1991-es Disney-mese, A szépség és a szörnyeteg volt az első egész estés animációs film, amit a legjobb film Oscar-díjára jelöltek, ráadásul további 5 Oscarra jelölték, amiből kettőt el is vitt: a legjobb betétdalért és a legjobb filmzenéért kapott szobrocskát. A sztorit most CGI-környezetbe álmodva, de több élő szereplővel forgatta újra a Disney – lehet tippelni, hogy Emma Watson melyik címszerepet játssza.
23. The Death of Stalin
Lehet, hogy a skót Armando Iannucci neve nem sokat mond itthon, de a briteknél ő a politikai szatíra császára. Az alelnök (Veep) című többszörös Emmy-nyertes HBO-sorozatát (amelyet 5. évadja után épp most választottuk 2016 legjobb sorozatai közé) is csak azért hagyta ott, hogy leforgathassa második mozifilmjét, ami nem kevésbé ígéretes, mint első alkotása, az Egy kis gubanc. A Sztálin utolsó napjait, majd a halála utáni káoszt feldolgozó moziban olyan komédiaikonok tűnnek fel, mint Jeffrey Tambor vagy Michael Palin, de Steve Buscemi és Olga Kurylenko neve sem fog elriasztani minket.
22. The Kidnapping of Edgardo Mortara
Steven Spielberg tavaly bebizonyította, hogy még mindig képes a gyermeki varázslatra, idén viszont megmutathatja, a történelmi filmekben sem vesztette még el az erejét. Az 1858-ban játszódó sztori Bolognában kezdődik, amikor megjelenik az inkvizíció a zsidó kereskedő, Momolo Mortara ajtajánál, és elviszik hatéves fiát, Edgardót. Kiderül, hogy egy cseléd titokban megkeresztelte a fiút, ezért az egyházjog szerint katolikusnak számít, így elszakítható a családjától. A szülők harca fiuk felszabadításáért végül egy sokkal nagyobb politikai háborúhoz vezet, ami egymásnak feszíti az egyházat a független demokratikus erőkkel. Főszerepben: Oscar Isaac és Mark Rylance.
21. Weightless
A korábban húszéves szünetet is tartó, 73 éves Terrence Malick az utóbbi öt évben hihetetlen tempót vett fel (négy filmje jelent meg ennyi idő alatt), igaz, sokak szerint megkülönböztethetetlenek késői munkái. Legújabb mozijáról sem tudni sokat, azon kívül, hogy egy texasi zenei fesztiválon (is) játszódik, és két szerelmi háromszöget vizsgál, de Malick filmjeit már csak a gyönyörűen fényképezett sztárparádé miatt is érdemes megnézni: ezúttal Michael Fassbender, Ryan Goslin, Cate Blanchett, Rooney Mara, Christian Bale, Natalie Portman, Benicio del Toro, Val Kilmer és Haley Bennett is forgatott a rendezővel.
20. Yeh Din Ka Kissa
Wes Anderson örök barátja és időszakos alkotótársa, Noah Baumbach a 2005-ös A tintahal és a bálna óta indie-kedvencnek számít, de az elmúlt négy évben három olyan zseniális filmet is rendezett (Frances Ha, While We're Young, Mistress America), hogy legújabb moziját még annak ellenére is nagyon várjuk, hogy Adam Sandler a főszereplője. Rajta kívül viszont Ben Stiller, Emma Thompson és Dustin Hoffman is feltűnik a New York-i felső középosztálybeli művészcsalád történetében, így adunk egy esélyt a színészkedni egyébként képes (Punch-Drunk Love, valaki?), csak épp lusta Sandlernek is.
19. A tizedes háreme (The Beguiled)
A nevével nemhogy nem visszaélő, de karrierjük színvonalának folytonosságában apját már szinte túlszárnyaló Sofia Coppola nem meglepő módon egy túlnyomórészt női karaktereket fevonultató filmmel tér vissza – csakhogy ez a film egy 1971-es Clint Eastwood-mozi feldolgozása. Eastwood polgárháborús katonaszerepét Colin Farrell kapta, de a háremben sincs hiba: Elle Fanning, Kirsten Dunst és Nicole Kidman is ott van a csapatban.
18. The Killing of a Sacred Deer
Bár kétségtelenül brilliáns rendező, el kell ismerni, a görög Yorgos Lanthimos munkái nem valók mindenkinek. A Dogtooth után nemzetközi ismertséget szerző, majd ezt a Colin Farrellel készült The Lobsterrel hamar ki is használó filmes a szürreális világépítés nagymestere. Új filmjében (amelyben Farrell mellett most Nicole Kidman is játszik) egy tinédzser próbál megismertetni családjával egy zseniális sebészt, de "a dolgok váratlan fordulatot vesznek". Ha van rendező, akinél elhisszük ezt a PR-dumát, akkor az Lanthimos.
17. Downsizing
A karrierjét sokszor abszurdba hajlóan markáns darabokkal (Ez az életem, Gimiboszi) indító Alexander Payne hamar az Oscar-barát személyes drámák (Schmidt története, Kerülőutak, Utódok, Nebraska) felé fordult, de most úgy tűnik, újra elmerül a szatírában. Egész egyszerűen annyi a sztori, hogy egy pszichológus rájön, sokkal teljesebb élete lenne, ha összezsugorítaná magát 10 centisre. Így is tesz. Matt Damon, Kristen Wiig, Christoph Waltz, Alec Baldwin, Neil Patrick Harris – egy ilyen csapat nem tud hibázni, igaz?
16. Suburbicon
Miután a tavalyi Ave, Cézárban George Clooneyt rendezték a Coen-testvérek, most egy forgatókönyvet írtak neki, amiből már le is forgatta legújabb rendezői munkáját az 55 éves sztár. A Suburbicon az 1950-es években játszódik egy csendes kisvárosban, ahol egy tragédiába torkolló betörést követően egy addig példás életet élő család a bűn különböző formáihoz nyúl. Matt Damon, Julianne Moore, Josh Brolin és Oscar Isaac neve tovább garantálja a minőséget.
15. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Nem tudom, milyen összetevő van a McDonagh-tesók DNS-ében, de énis kérek belőle. Míg öccse, John Michael McDonagh már kijött a harmadik mozijával (A guardista és a Kálvária után jött a War on Everything című zsaruszatíra), addig a tökéletes In Bruges és a szórakoztató A hét pszichopata és a si-cu után most egy még hosszabb című mozival jelentkezik Martin McDonagh. A fekete humor nagymesterének új sztorijában egy gyászoló édesanyának (Frances McDormand) lesz elege abból, hogy hónapokkal lánya meggyilkolása után sincs még meg a tettes, a rendőrséget gyalázó üzeneteket firkál három, a városba vezető hirdetőtáblára, felhívva magára a hatóságok figyelmét. Woody Harrelson és Sam Rockwell visszatérése mellett kíváncsiak vagyunk, mit hoz ki McDonagh olyanokból, mint Peter Dinklage, Abbie Cornish és persze a Coen-tempóhoz szokott Frances McDormand.
14. A Setét Torony (The Dark Tower)
Stephen King legfontosabb, nyolc kötetet megélt alkotása, A Setét Torony a fantasy, a western és a sci-fi elemeiből táplálkozik, és egy Roland Deschain nevű harcos világokon át vezető történetét meséli el, akinek célja, hogy eljusson a címbeli toronyig. Bár J.J. Abramstől Ron Howardig sokan próbálták már tető alá hozni, végül a dán Nikolaj Arcel (Egy veszedelmes viszony) kapta meg a feladatot – igaz, két olyan remek színész lesz a segítségére, mint a Roland szerepét megszerző Idris Elba és a Feketébe Öltözött Embert játszó Matthew McConaughey.
13. Annihilation
Az Ex Machina egyike volt az utóbbi évek olyan filmjeinek, amelyek bebizonyították, hogy a sci-fi akkor is jó, ha egészen kicsiben csinálják. Alex Garland író-rendező másodjára már eggyel nagyobb fába vágta a fejszéjét: az Annihilationben egy biológus három tudós társával együtt egy környezeti veszélyzónába tart, hogy megtalálják a férjét, aki egy hasonló misszió során tűnt el. Oscar Isaac visszatér, a női főszerepeket viszont ezúttal Natalie Portman és Jennifer Jason Leigh viszik.
12. Alien: Covenant
Bár Ridley Scott rendezte az első Alien-filmet 1979-ben, mégsem tapadt az ő nevéhez a franchise: később olyan rendezők nyúltak hozzá, mint James Cameron, David Fincher vagy Jean-Pierre Jeunet. Aztán 2012-ben jött a Prometheus névre keresztelt előzményfilm, ami a létezés nagy kérdéseire ígért választ, de – hiába volt egy egészen fogyasztható mozi – ezeket elfelejtette megadni, sokaknak csalódást okozva. Ehhez készített zavaros című folytatást Scott, amelyben a Covenant felderítőhajó egy távoli bolygóra érkezik, amiről azt gondolják, hogy egy feltérképezetlen paradicsom, de rá kell jönniük, hogy valójában egy sötét, veszélyes világ, amelynek egyetlen lakosa a Prometheus-missziót túlélő android, David. Az utóbbit alakító Michael Fassbender mellett visszatér Noomi Rapace és Guy Pearce is, az újak között pedig ott lesz a Ripley-pótléknak tűnő Katherine Waterston, James Franco, Danny McBride, Billy Crudup, Carmen Ejogo és Demián Bichir is.
11. Mother
Darren Aronofsky igazán egyedi hangját már a minimálbüdzséből forgatott első filmjével, az 1998-as Pi-vel igazolta, de a Rekviem egy álomért, A forrás, A pankrátor és a Fekete hattyú is egyértelmű védjegyeit hordozta. Legutóbbi filmje, a 2014-es Noé egy érdekes csavarral dolgozta fel a bibliai sztorit, és ez nem jött be mindenkinek – ezért is hatalmas a tétje új rendezésének, amelyről eddig egy mondatot szivárogtattak ki: "Egy fiatal pár otthonába nem várt vendégek érkeznek". Kénytelenek vagyunk a kiváló szereplőgárdára hagyatkozni: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Domhnall Gleeson, Michelle Pfeiffer és Ed Harris is feltűnik a filmben.
10. A régi város (Manchester by the Sea)
Casey Affleck szinte tuti várományosa a legjobb férfi főszereplő Oscar-díjának, de Kenneth Lonergan filmjét nem csak ezért várjuk: a tragédia után kamasz unokaöccséért felelősséget vállaló férfi kénytelen visszaköltözni szülővárosába, ahol sok rossz emlékkel kell szembesülnie. A letaglózó film a kritikák túlnyomó többsége szerint a történetmesélés csúcsa, és Affleck mellett Michelle Williams is lenyűgöző benne.
9. Baby Driver
A huszonegyedik század legviccesebb filmjeiért (Haláli hullák hajnala, Vaskabátok, Világvége) felelős Edgar Wright ugyan kihátrált a Marvel-féle Hangya rendezői székéből, de nem sokat tétovázott. Egy bankrablóknak dolgozó zeneőrült menekülősofőr (Ansel Elgort) és veszélybe került barátnője (Lily James) történetébe még Jamie Foxxot és Kevin Spaceyt is megnyerte magának, és bár ennél sokkal többet nem tudunk a filmről, már így is nehezen bírjuk Wright-féle adrenalinbomba nélkül.
8. Paterson
Kevés rendező tudná azzal felcsigázni a közönségét, hogy azt mondja: következő filmem főszereplője egy szabadidejében verseket író buszsofőr lesz. De ha valakinek, Jim Jarmusch-nak még ez is jól áll. Az Adam Driverrel készült csendes kis alkotás a mindennapi élet szimfóniája, egy igazán egyedi alkotó szemüvegén keresztül.
7. Dunkirk
Christopher Nolan (Mementó, A sötét lovag-trilógia, Eredet, Csillagok között) azon kevés rendezők közé tartozik, akik megengedhetik maguknak, hogy eredeti helyszínen (ezúttal Franciaországban), IMAX 65 mm-es filmre forgassanak világháborús eposzt – és ha már megteheti, meg is tette. A gyönyörű képeket a háború brutalitásával ötvöző Dunkirk azt a Dynamo-hadműveletet mutatja be, amely során a brit hadsereg 330 ezer szövetségi katonát mentett ki a németek által körbezárt Dunkerque térségéből. A szereplőgárdában igazi nagyágyúk (Mark Rylance, Tom Hardy, Kenneth Branagh, Cillian Murphy) és feltörekvő színészek (Fionn Whitehead, Jack Lowden, Aneurin Barnard) is helyet kaptak, de a legnagyobb meglepetést a One Direction-tag Harry Styles beválogatása okozta.
6. T2 Trainspotting
Az eredetit 21 évvel követő Trainspotting 2 Irvine Welsh Porno című regényét veszi alapul – várhatóan egész szabad értelmezésben. A '96-os film szereplői közül visszatér Ewan McGregor (Renton) Robert Carlyle (Begbie), Jonny Lee Miller (Sick Boy) és Ewen Bremner (Spud) is, a rendező pedig természetesen a nemrég 60. születésnapját ünneplő Danny Boyle lesz.
5. Holdfény (Moonlight)
Sokáig csak a kritikusok kedvence volt, de 2016 végére összeszedte magát Barry Jenkins filmje, és az elképesztően pozitív visszhangoknak hála az Oscar elsőszámú várományosává lépett elő. A hármas tagolású dráma egy fiatal férfi életét követi a gyerekkortól a felnőtté válásig, ahogy egyre komolyabban szembe kell néznie magával és a társadalommal, miután ráébred homoszexualitására. Erről a filmről még nagyon sokat fogunk hallani a következő hónapokban.
4. Star Wars 8
Úgy tűnik, a Disney égisze alatt készülő SW-filmek most már maradnak szélsőségesen megosztóak, pedig a saga régi elemeit ugyan újrahasznosító, de mégis kellően eredeti Star Wars 7 és a közvetlenül a negyedik epizód előtt játszódó, a Halálcsillag terveinek megszerzéséről szóló spinoff, a Zsivány Egyes is remekül megragadta a Star Wars-hangulatot. Hogy a nyolcadik rész mit hoz, az persze titok, de az előzőben megalapozott szálak és az új szereplők (Benicio del Toro, Laura Dern) is izgalmasak, valamint Rian Johnson (Looper, Breaking Bad) író-rendező neve is jól cseng.
3. Némaság (Silence)
Martin Scorsese évtizedes szerelemprojektjéről már zengik az ódákat: a közelgő Oscar-gála biztos résztvevőjéről van szó, annak ellenére, hogy nem egy könnyen emészthető darab: az Endo Suszaku meghitt és fájdalmas regényéből készült film a 17. századbeli Japánban játszódik, ahová két portugál jezsuita szerzetes (Andrew Garfield és Adam Driver) azért érkezik, hogy megkeressék mentorukat (Liam Neeson), aki az ország keresztényellenes hangulatának engedve a hírek szerint megtagadta hitét.
2. Egyelőre cím nélküli Paul Thomas Anderson-film
Paul Thomas Anderson és a szerepeit hihetetlen precízióval megválogató, háromszoros Oscar-díjas Daniel Day-Lewis (aki utoljára a 2012-es Lincolnban játszott) egyszer már dolgozott együtt: abból a 2007-es Vérző olaj született, ami rengeteg kritikus szerint esélyes pályázó a világ valaha készült legjobb filmjének képzeletbeli díjára. Nem csoda, hogy annak ellenére várjuk úgy újabb közös munkájukat, mint a Messiást, hogy csak annyit tudunk róla: az ötvenes évek Londonjának divatvilágában játszódik. Tényleg ennyi. Alig várjuk.
1. Szárnyas fejvadász 2049
Nincs olyan ember Budapesten, aki ne hallott volna a filmről – még az is elkaphatott egy-két morzsát, aki utoljára akkor volt moziban, amikor bemutatták Ridley Scott 1982-es sci-fi-eposzát. A nálunk forgatott folytatásban visszatér Harrison Ford is, de az ifjú sztár ezúttal Ryan Gosling lesz, akiket olyan nevek kísérnek majd, mint Robin Wright, Jared Leto, Mackenzie Davis vagy Dave Bautista. A minden bizonnyal szuperlátványos mozit ráadásul egy olyan rendezőnek passzolta át Scott, aki eddig nem tudott hibázni: a kanadai Denis Villeneuve-re (Felperzselt föld, Fogságban, Sicario, Érkezés).
Az év várható magyar filmjeivel egy külön cikkben foglalkoztunk:
A Viszkis, Kincsem, Budapest Noir - sok minden eldől a magyar filmről 2017-ben
A jövő év fordulópont lehet a Filmalap-érában: milliárdos támogatású közönségfilmek próbálják visszacsalogatni a nézőket a magyar filmekre, miközben Pálfi- és Mundruczó-szintű nevek várhatják az újabb nagy fesztiválszerepléseket - a Sundance-en és a Berlinalén pedig már ott is vagyunk. De mindez fordítva is elsülhet. Ilyen lesz a magyar film 2017-ben.
Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!