Hamvay Péter
Hamvay Péter
Tetszett a cikk?

Minden egyes műtárgy kiviteléről Lázár János dönt, ezért gyakorlatilag leállt a műtárgykivitel.

December közepén vett egy képet egy budapesti aukción, de máig nem sikerült haza szállítania, mert nem kapott kiviteli engedélyt – panaszkodott egy külföldön élő gyűjtő, aki nem érti, hogy a máskor egy-két hetes várakozás a formális aktusra most miért nyúlik lassan két hónaposra.

Nem ő az egyetlen panaszos. Információink szerint ezres nagyságrendű aláírnivaló hever a Miniszterelnökség asztalán, a karácsony előtti aukciók különösen megemelik az év elején a kiviteli kérelmek számát.

Nemes Zsófia a Virág Judit Galéria és Aukciósház galériavezetője szerint ők legalább két tucat műtárgy kiviteli engedélyére várnak, és ügyfeleik, érthető módon már nagyon türelmetlenek. Egy műtárgyszállító cég arról panaszkodott, hogy több szállítmány hetek óta nem indulhat el,

„természetesen minket néznek hülyének külföldön, mert senki sem hiszi el, hogy csak úgy megszüntetnek egy intézményt”.

Nos mindennek a kormány bürokrácia csökkentő intézkedési csomagja az oka. Ugyanis az egyebek mellett műtárgykiviteli engedélyeket is kiadó Forster Központot január elsejével beolvasztották a Miniszterelnökségbe.

Bár úgy tudjuk, hogy a korábban is kiváló szakmai színvonalon működő műtárgyfelügyeleti iroda munkatársai továbbra is dolgoznak és előkészítik a döntéseket immár a Miniszterelnökség kötelékében, csakhogy az átszervezéssel automatikusan maga a miniszter lett jogosult a kiviteli engedélyek, és a védési határozatok kiadására.

Viszont a havi ezres nagyságrendű dokumentum szignálására egyszerűen nincs ideje Lázár Jánosnak.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter két dolgot tehetett volna: vagy ideiglenes jelleggel delegálja egyik munkatársa számára az aláírási jogot, vagy pedig a minisztérium új SZMSZ-ben határozza meg a műtárgyügyekben eljáró személyét. De egyiket sem tette meg. Úgy tudjuk az új SZMSZ még készül.

AP

A Miniszterelnökség nem is igen értette a kérdésünket, szerintük minden rendben van: „A beérkezett kérelmek engedélyezése folyamatosan történik, a Miniszterelnökség  2017 januárjában is számos ilyen kérelmet bírált el és engedélyt adott ki.” Azt persze nem árulták el, mennyi az annyi.

A múzeumoknak például sikerül bevinni a miniszterhez a kérelmeiket, így nemzetközi kiállítások nem maradnak el, de számos magyar vagy külföldi magánszemély nem tudja külföldre vinni saját műtárgyait.  A  szakmai munkát a műtárgyfelügyeleti iroda elvégzi, ők állapítják meg, hogy védett-e a kivinni szándékozott műtárgy, ők kezdeményezik a védési eljárást, ha olyan képet akarnak külföldre szállítani, ami a magyar kulturális örökség számára pótolhatatlan. Tehát maga az aláírás formális.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!