szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A liliomtiprással vádolt filmrendező szeretné felkeresni felesége sírját az Egyesült Államokban. Ügyvédei próbálják elintézni, hogy szabadon beutazhasson, és ne csukják le.

Roman Polanski ügyvédei újabb kísérletet tesznek arra, hogy megoldják az Oscar-díjas filmrendező 1977-es bírósági ügyét: el akarják érni, hogy Polanski visszatérhessen az Egyesült Államokba anélkül, hogy börtönbe kelljen vonulnia.

Harland Braun, a filmrendező Los Angeles-i ügyvédje csütörtökön bejelentette: Polanski azt szeretné, hogy szabadon beutazhasson az Egyesült Államokba, és felkereshesse felesége, Sharon Tate sírját, akit 1969-ben gyilkoltak meg Los Angelesben Charles Mason bandájának tagjai.

Braun közölte, hogy levelet intézett a filmrendező kaliforniai ügyében eljáró bíróhoz, aki február 24-re kitűzte a meghallgatást.

A Franciaországban élő, lengyel származású 83 éves filmrendezőt negyven éve körözik az Egyesült Államokban kiskorú megerőszakolása miatt. A rendező 1978-ban elismerte, hogy kiskorúval folytatott törvénytelen szexuális kapcsolatot, de tagadta a nemi erőszakot. 42 napot töltött börtönben, de elmenekült az ítélethirdetés elől, mert úgy értesült, hogy nem tartják be a vádalkut, amit kötött.

Az elmúlt években mind Svájc, mind Lengyelország többször is elutasította az Egyesült Államok kérését Polanski kiadatásáról.

Harland Braun arra kérte Scott Gordont, a Los Angelesi fellebbviteli bíróság bíróját, hogy nyissa fel Polanski 1977-es vallomását, és ezen vallomás, valamint a lengyelországi és svájci bírósági döntések alapján állapítsa meg, hogy Polanski valóban vádalkut kötött, és nem kell több időt börtönben töltenie.

Samantha Geimer, az ügy áldozata már régen nyilvánvalóvá tette, hogy úgy véli: a Polanski által választott önkéntes száműzetés elegendő büntetés volt a rendező számára.

Polanski rendezői munkássága az ügy ellenére töretlen maradt, 2002-ben Oscar-díjat nyert A zongorista című holokauszt-filmjével, de nem utazott az Egyesült Államokba átvenni azt. Múlt hónapban lemondott a francia filmdíj, a César-díjátadó ceremóniájának elnökségéről, mert feminista szervezetek tiltakoztak az ellen, hogy őt kérték fel a gálaműsor vezetésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!