Rég nem uborkaszezon: a nyár első felében nem győzünk válogatni a koncertek között
Pénteken a Kolorádó Fesztiválon a brit BEAK fellépésével lehet, hogy egy új átmenet tanúi lehetünk a hazai fesztiválpiacon. A nem húzónevekkel operáló magyar fesztiválok új felfogást hozhatnak a hazai fesztiváléletbe azzal, hogy a szomszédos országok izgalmas produkcióira, vagy rétegelőadókra koncentrálnak inkább. Emellett örömteli jelenség az is, hogy júniusban több világsztár is klubkoncertet ad Budapesten. A nyár első felének kínálatából válogattunk.
Bicsérdi Ádám
Két korábbi tévhit is eloszlani látszik az idei nyári fesztivál- és koncertfelhozatalt nézve: egyrészt már korántsem igaz, hogy klubkoncertet nem érdemes erre az időszakra szervezni, másrészt úgy látszik, erősödik egy középréteg, tehát már nem csak a Sziget-féle nagyrendezvények és a kis baráti fesztiválok között válogathatunk.
Mi sem bizonyítja jobban a sűrű nyári programkínálatot, hogy első körben a nyár első felének, tehát a július közepéig tartó időszak koncertjeit, rendezvényeit összegezzük, mert már ez a pár hét is bőven nyújt izgalmat több zenei stílus hazai rajongóinak is.
Idén kiderül, kinőheti-e magát egy erős középréteg a fesztiválpalettán
A július közepéig tartó időszakban a legfontosabb kérdés, hogy a korábban “kis” fesztiválként aposztrofált Kolorádó, Fishing on Orfű, Bánkitó hármas képes lesz-e szintet lépni a hangsúlyosabban nemzetközi fellépősorral. A leglátványosabb változást idén a Kolorádó produkálja: míg első évben magukat a szervezőket (a Toldi Klubból és Lärmből ismert csapat) lepte meg a nagy érdeklődés, idén még nagyobbra tették a lécet, hiszen a hazai zenei élet mellett már több nemzetközileg jegyzett névvel erősítették a lineupot. Norvégia egyik legfontosabb zenei exportterméke, Todd Terje nem csak az elektronikában jártas arcokat csábította ki a budai cserkészparkba, de még ennél is finomabb fogás a BEAK>, a Portisheadből ismert Geoff Barrow bristoli melankóliával meghintett, hipnotikus krautrock-projektjének péntek esti fellépése. Főleg az utóbbihoz hasonló nevek eddig még a Sziget-plakátok alsó soraiban sem nagyon jelentek meg, kíváncsian várjuk, ez a vállalás mennyire fizetődik ki a Kolorádónak, és lehet-e az eseményből a jövőben akár zenei ínyencfesztivál, amolyan mini OFF.
Ugyanígy érezhető a nyitás a nemzetközi fellépők felé a Fishingen és a Bánkitón is, de míg előbbin nem ez tűnik a jövőbeli fókusznak, addig Bánkon is a Kolorádóhoz hasonló erősítés érzékelhető. Orfűn az idei év a jubileumoké, és a szervezők inkább a családias hangulatot őrzik a Lovasi csendesülős koncerttel vagy az idén debütáló színházi helyszínnel. Bánkra viszont az a Slaves érkezik, akiknek a sikerességéről az is sokat elárul, hogy az egyik koncertjüket az óriási érdeklődés miatt nemrég félbe kellett szakítani egy angliai fesztiválon. A Beastie Boys-os Mike D figyelmét és támogatását elnyerő punkduó mellett is lesz még külföldi finomság a társadalmi kérdésekben mindig aktív, idén hekk-kampánnyal jelentkező fesztiválon. Ráadásul az észt Argo Vals és a cseh DIV I I Ded fellépése is közvetve a 2017-ben már hivatalos kereteket öltő magyar zenei exportprogram, a HOTS (Hungarian Oncoming Tunes) és az első budapesti showcase fesztivál, a BUSH munkájának gyümölcse.
A régiós kapcsolatok erősödése, főleg a vasfüggönyön túli országok között idén először mutatkozik meg markánsan a hazai fesztiválkínálatban. A BUSH például egész évben, nem csak nyáron hozza a newkidsfromtheblock sorozatban a régió izgalmas zenekarait, a fent említett cseh shoegaze banda, a DIV I DED mellett, például a Kolorádóra a szerb garázsrock csapat, a Threesome érkezik.
De hol máshol mutakozhatna még meg régiós együttműködés, ha nem az eleve a visegrádi országokra koncentráló VéNégy Fesztiválon, ahova összesen három izgalmas zenei produkciót is visz a BUSH (The High Corporation, Rosalie, Nvmeri).
Lesz élet a Foo Fightersen és a Gorillazon túl is
A nyár első felének legnagyobb koncertje Budapesten nyilvánvalóan Dave Grohlék fellépése lesz, akik utoljára 20 éve, a Szigeten koncerteztek hazánkban, de akkor még korántsem számítottak akkora stadionrock-zenekarnak, mint most.
A másik szenzáció a Gorillaz Várkert Bazárba szervezett fellépése lesz, hiszen a friss album, a Humanz nagyszabású, világkörüli turnéjának egyik első állomása lesz a budapesti koncert. A nagy kérdés Damon Albarnék esetében az, milyen műsort és fellépőcsapatot hoznak Budapestre, de akkora kamutól azért biztosan nem kell tartani, mint amit a Gorillaz Soundsystem név alatt futó, az anyazenekarhoz alig köthető projekt produkált korábban Magyarországon.
Viszont ennél is örömtelibb, hogy a klubélet sem áll le a fesztiválszezonban, így jut alternatíva azoknak is, akik nem feltétlenül fizetnék be magukat egy napijegyre vagy bérletre egyetlen fellépő miatt, és inkább az intimebb koncertközeget szeretik. Az A38 például nagyon erős programot állított össze júniusra, az őrült koncertjeiről híres garázsrock-isten, King Khan érkezik június 12-én német kísérőcsapatával, míg másnap az amerikai független színtér egyik multitálentuma, az időtlen popdalokat író Chris Cohen koncertezik a hajó kiállítótermében. Az ő fellépésének már csak azért is külön örülünk, mert korábban 2016 legjobbjai között emlegettük második, As If Apart című lemezét.
De később is akad még ínyenc falat a programban, hiszen az ígéretesen induló, de kiszámítható popkarrierjét feladó, és inkább személyesebb, saját dalok felé forduló Alex Vargas, illetve a sötét blues dalaival itthon is legendának számító Mark Lanegan sem egy fesztiválsátorban, hanem a hajó gyomrában lép fel.
Metálfronton is akad nagy dobás a nyári szezonban, és hiába képezi nagy vita tárgyát, hogy mennyire számít ma már úttörőnek a 2017-ben új lemezt kiadó, korábban szakma és közönség által is ünnepelt Mastodon, azonban Barba Negra-beli fellépésük vitán felül igaz presztízskoncertnek számít, hiszen ekkora kaliberű banda még mindig ritkán hozza friss albumbemutató turnéját Budapestre.
Amikor kiderül, hogy egy egyházi személy kiskorúakkal szemben szeméremsértő módon viselkedett, a botrányokat rendszerint nagy médiazaj kíséri, és ma már a gyanúba kerültek felfüggesztése is rutinszerűen megtörténik, de az egyházi és világi eljárások eredményét többnyire lehetetlen kideríteni.
A világ egyik legismertebb séfjét is fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.