Meghalt az európai könnyűzene egyik nagy forradalmára
A Can alapítótagját, a német Holger Czukay-t a lakóhelyéül is szolgáló stúdióban érte a halál. 79 éves volt.
Németh Róbert
A háború utáni német kultúra egyik legfontosabb teljesítménye, a kísérletező, az egyszerre pszichedelikusan elszállt és gépies krautrock alapzenekarát 1968-ban alakította a basszusgitáros Czukay Irmin Schmidttel, a gitáros, Michael Karolival és a dobos Jaki Liebezeittal.
A jazz és az experimentális rock elemeit elképesztően sajátos módon elegyítő Can, mely dalszerzését többnyire az improvizációra építette, 1969-ben adta ki első lemezét, és 1989-ig összesen 12 albumot adott ki.
A Gdanskban (az akkori Danzigban) 1939-ben született Czukay – aki 1963 és 1966 között a komolyzeneszerző Karlheinz Stockhausen tanítványa volt – 1977-ben hagyta el az együttest és szólópályára lépett, de rengeteg zenésszel és zenekarral dolgozott együtt, többek közt Brian Enóval, David Sylviannel, vagy a Eurythmicsszel. Ő volt a modern elektronikus zene egyik úttörője is.
Flickr / Creative Commons / s8
Legutóbbi lemeze, a 11 Years Innerspace 2015-ben jött ki.
A zenei világ gyászolja. Íme, a Radiohead-vezér, Thom Yorke és a Portishead-alapító, Geoff Barrow Twitter-üzenetei:
Bozó Szabolcsot a bátyja beszélte rá, hogy tegye fel a képeit az Instagramra – és megtörtént a csoda. A 33 éves amatőr alkotó ma befutott művész, olyanok veszik a képeit, akiket korábban, csaposként, legfeljebb kiszolgálhatott volna.