Nagyon úgy tűnik, hogy be akarják feketetíteni az egyik Oscar-jelölt dokumentumfilm rendezőjének, Firas Fayyadnak a hírnevét. A szír férfit orosz hírforrások a terrorizmus támogatásával vádolják. A lejárató kampány célja természetesen az lenne, hogy az Aszad-rezsimet bíráló alkotó ne nyerje el a díjat.
hvg.hu
Az Aleppo, a végsőkig(Last Men in Aleppo) című egészestés film azokat az életüket kockáztató önkénteseket mutatja be, akik a megszállt szíriai városban a bombázások után túlélőket kerestek az épületek törmelékei között. A film nagyon jó fogadtatást kapott világszerte, a Sundance filmfesztiválon például elnyerte a zsűri nagydíját.
Úgy látszik azonban, hogy valakiknek szúrja a szemét az egyben Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerét is bíráló dokumentumfilm, ugyanis az író és társrendező Firas Fayyad ellen látványos lejárató kampány indult a médiában – állítja. Főként orosz részről dolgoznak nagy erőkkel Fayyad befeketítésén: amióta az Aleppo, a végsőkig megkapta az Oscar-jelölést, azóta már a hivatalos orosz állami média és „alternatív” orosz oldalak is azt sulykolják, hogy a rendező a terrorizmust támogatja, a férfiról a Facebookon és a Twitteren is híresztelik ugyanezt. Az orosz média Fayyad filmjét vagy a nyugati hatalmak propagandamunkájaként emlegeti, vagy úgy írja le, mint az al-Kaidát promózó alkotást.
AFP / Robyn Beck
„Olyan, mintha Oroszország meg akarná hekkelni az Oscart, ahogy meghekkelte az amerikai választásokat is” – mondja Faris Fayyad aGuardiannek. „Ez nagyon káros az Oscar-kampány sikerére nézve, de még inkább annak a képességét tudja megbénítani, hogy az igazság el legyen mondva”. Nemcsak Fayyad látja ilyen sötéten a helyzetet, az Amerikai Filmakadémia és más jelöltek is hasonlóan vélekednek. Chris Hegedus dokumentumfilm-rendező szerint (korábban Bill Clinton választási kampányáról forgatott The War Room címmel mozit) az orosz médiából érkező híresztelések nyilvánvalóan befolyásolják a filmekre szavazókat, és arra késztetik őket, hogy megkérdőjelezzék a film hitelességét.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.