Oscar: Három a magyar igazság, ez már a ráadás

Ma már világraszóló show az Oscar-díj-átadó, 24 kategóriában versengenek a filmesek, köztük külön az idegen nyelvű alkotások. Az öt jelölt film közé az idén ismét bekerült egy magyar, Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmje. Mindez az után, hogy 2016-ban Nemes Jeles László Saul fia című filmje, tavaly pedig az élőszereplős kisfilm kategóriában Deák Kristóf Mindenkije Oscar-díjat nyert. Enyedi filmje már a jelöléssel mindent megnyert, úgyhogy bárhogy alakul is az este, van mit ünnepelni.

  • HVG HVG
Oscar: Három a magyar igazság, ez már a ráadás

Oscar 2018

Ismét izgulhattunk magyar jelöltért a filmes világ legnagyobb eseményén, az Oscar-díjak átadóján, a sorozatban harmadik magyar siker azonban nem jött össze, Enyedi Ildikó Testről és lélekről című alkotása nem nyert. Mint azonban filmkritikus kollégánk írta, így is volt mit ünnepelni. Egyébként temérdek téma volt, amivel az Akadémia kezdhetett volna valamit, de a jubileumi díjkiosztó kreatívjai végül az álmosító biztonsági játékot választották. Összegyűjtöttünk ide mindent, amit a 2018-as Oscar-díjról tudni kell.

1965 óta mindig volt magyar film a legjobb idegen nyelvű filmek nevezési listáján, és tíz jutott el az öt kiválasztott jelölt közé. A rendezők közül Szabó István a csúcstartó, hét filmjét is nevezték, s ebből négy végig versenyben maradt – ráadásul a Mephisto 1982-ben győzött.

Szabón kívül Fábri Zoltánnak sikerült egynél többször a végső öt jelölt közé verekednie magát. Sok kultikus magyar film azonban elvérzett a nevezés után. Fábri Az ötödik pecsétje vagy Antal Nimród Kontrollja éppúgy nem tudta a legjobb öt küszöbét átlépni, mint Koltai Róbert Sose halunk meg, Makk Károly Szerelem vagy Jancsó Miklós Szegénylegények című filmje.

Ternovszky Béla legendás Macskafogóját – az egyetlen animációs munka, amelyet Magyarország idegen nyelvű film kategóriában nevezett – sem találták elég érdekesnek az ítészek ahhoz, hogy az Oscar-jelölésig jusson.


Oscar-jelölésig jutott magyar nagyjátékfilmek és rendezőik:

1969 A Pál utcai fiúk, Fábri Zoltán
1975 Macskajáték, Makk Károly
1979 Magyarok, Fábri Zoltán
1981 Bizalom, Szabó István
1982 Mephisto, Szabó István (Elnyerte az Oscar-díjat)
1984 Jób lázadása, Gyöngyössy Imre–Kabay Barna
1986 Redl ezredes, Szabó István
1989 Hanussen, Szabó István
2016 Saul fia, Nemes Jeles László (Elnyerte az Oscar-díjat)
2018 Testről és lélekről, Enyedi Ildikó

 


A díj

Elnevezése két Oscar nevű férfihoz kapcsolódik, akik állítólag hasonlítottak a szoborra: az egyik az Amerikai Filmakadémia első titkárának bácsikája, a másik Bette Davis akkori filmsztár első férje volt. A 3,8 kiló súlyú szobrot a második világháború idején fémhiány miatt gipszből készítették, és aranyszínűre festették. A díjazottak a háború után megkapták az eredetit. Az art deco stílusú szobrot az Akadémia egyik alapítója, a 11 Oscar-díjas díszlettervező Cedric Gibbons rajzolta meg.

AFP / Don Emmert

A lovag, kardját letámasztva, egy filmtekercsen áll, amely az Akadémia öt tagozatát jelképezi. 1950-től a díjazottak szerződésben vállalják, hogy a szobor eladása esetén az Akadémiának elővásárlási joga van egy dollárért. Orson Welles lánya 2011-ben mégis aukción értékesítette mintegy 860 ezer dollárért azt az Oscart, amit apja Az aranypolgár forgatókönyvéért kapott.

hvg

Nyelvében él

Először 1947-ben ítélte oda az Akadémia a legjobb idegen (azaz nem angol) nyelvű filmnek járó díjat. Legtöbbször (14 alkalommal) olasz produkció kapta meg, s a kategórián belül 2 egykori olasz nagyágyú, Federico Fellini és Vittorio De Sica messze kiemelkedik 4-4 győztes rendezéssel.

hvg

Magyar panoptikum

Szép számmal gyűjtöttek be magyar származású filmesek Oscar-díjat a múlt században. Tíz aranyszobrot látványtervezők kaptak, közülük 3-3 Oscart vehetett át Sándorházi Vilmos Béla (azaz William S. Darling) és Paul Groesse. Korda Vince, Trauner Sándor, Joseph Kish pedig egyet-egyet. Vértes Marcell 1953-ban két Oscart is kapott a Moulin Rouge látványvilágáért és jelmezeiért. Három Oscarral büszkélkedhetett az Amerikában letelepedett Rózsa Miklós zeneszerző.

Két magyar rendező is megdicsőült Hollywoodban, Kertész Mihály 1944-ben a kultfilmmé nemesült Casablancával, és a magyar zsidó bevándorlók gyermekeként New Yorkban született George Cukor a My Fair Ladyvel 1965-ben. Három forgatókönyvírónak, Herczeg Gézának, Székely Jánosnak, Pressburger Imrének, valamint két operatőrnek, Ernest Lászlónak és Zsigmond Vilmosnak sikerült az Oscar-díjasok klubjába bekerülnie.

Színészként egyedül a budapesti születésű, hősszerelmes szerepeivel a Vígszínházban befutott Lukács Pál jutott a csúcsig. Lukács a Paramount Pictures alapítója, Zukor Adolf hívására ment 1927-ben Hollywoodba, majd 1944-ben az Őrség a Rajnán című háborús drámában nyújtott alakítását jutalmazták aranyszoborral. A Ricsén született és 103 évesen Los Angelesben elhunyt filmmogul sem maradt Oscar nélkül: Zukor, valamint a producer-rendező, George Pal néven karriert csináló, Cegléden született Marczincsák György Pál pályafutását életműdíjjal honorálták.

Oscart hozott Rófusz Ferencnek A légy című animációs filmje 1981-ben. Sminkesként 1986-ban Elek Zoltán nyert, Böszörményi Zsuzsa 1991-ben diák-Oscart hozott el. Technikai Oscart három alkalommal, 1995-ben, majd 2010-ben és 2013-ban, összesen hét magyar vehetett át.

Tartson velünk vasárnap éjjel: a 90. Oscar-gála minden fontos pillanatáról beszámolunk majd percről-percre tudósításunkban.

Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!