szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A portré egy kitalált család egyik tagját ábrázolja.

Történelmet ír a Christie’s New York októberben, amikor aukcióra bocsát egy mesterséges intelligencia által készített portrét. A vászonra nyomott kép egy olyan algoritmus munkája, amelyet az Obvious nevű francia művészeti közösség fejlesztett ki – írja a mutargy.com oldal.

A mű a Generative Adversarial Network modellel készült. A művészek először feltöltöttek a generátorba egy 14 ezer portréból álló gyűjteményt, a 14. és a 20. század között készült festményeket. Az algoritmus ezután új képeket készített, egészen addig, amíg képes volt megtéveszteni egy tesztet, ami megkülönbözteti az ember által alkotott képet a gép által alkotottól.

Obvious Art

Az elkészült munka, az Edmond de Belamy portréja egyike annak a 11 portrénak, ami a kitalált Belamy család tagjait ábrázolja. A „család” nevét Ian Goodfellow-ról kapta, egy kutatóról, aki kifejlesztette a Generative Adversial Network metódust (a Goodfellow-t fordították franciára).

Hogy a piac mennyire értékeli az így létrejött alkotást, amelynek a keletkezéstörténete kétségkívül izgalmasabb és meggyőzőbb, mint az esztétikai értéke, októberben kiderül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!