szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A köznevelési államtitkár szerint „nem vagyunk abban a helyzetben, hogy megengedhessük, hogy oltatlan pedagógusok tömegei tanítsanak az iskolákban”.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Nem számít komoly működési problémákra a kormányzat amiatt, hogy a koronavírus-fertőzés elleni védőoltást megtagadó pedagógusokat szabadságra küldik – derül ki a köznevelési államtitkár Népszavának adott interjújából. Maruzsa Zoltán úgy fogalmazott:

Nem szeretnék jóslásokba bocsátkozni, de nem hiszem, hogy össze fog omlani a rendszer. Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy megengedhessük, hogy oltatlan pedagógusok tömegei tanítsanak az iskolákban.

(...) Vagy most sikeresen lezárjuk az iskolák megvédésének a folyamatát, és a következő félév is jelenléti oktatással működhet, vagy sokkal több zárásra kerülhet sor a következő hónapokban.”

Az államtitkár hozzátette: azok a pedagógusok, akik a december 15-i határidőig nem oltatták be magukat, még egy felszólítást kapnak arról, hogy 15 napon belül tegyék meg.

Azt még nem tudta megmondani Maruzsa, hogy hányan vannak a tanárok között azok, akik egyértelműen elutasítják az oltást, de az látszik – magyarázta –, hogy az oltottakon túl növekszik azoknak a száma is, akiknek orvosi igazolásuk van arról, hogy egészségi okokból nem javasolt számukra a vakcina beadása.

Arról pedig nincsenek adataik, hogy hányan vannak azok a pedagógusok, akik már háromszor is beoltatták magukat. „Nincs pontos statisztikánk, oltottság és nem oltottság kategóriájában gondolkodunk, egyelőre a jogszabályok sem tesznek különbséget a kétszer vagy háromszor oltottak között.”

Azokról, akik azért kaptak védettségi igazolványt, mert megfertőződtek, de kigyógyultak, azt mondta Maruzsa: „Annak a felmérése, hogy ez milyen védettségi szintet biztosít, mikor volt beteg, hogyan reagált a fertőzésre az érintett, egészségügyi, nem köznevelés-szakmai szempontok szerint történik. Ha ezt az orvos igazolja, akkor mentesítheti a kötelezettség alól az érintett pedagógust.”

A 12 évesnél idősebb iskolások 55 százaléka van már beoltva, a nagyjából 600 ezer 5–11 éves közül azonban a legutóbbi adatok szerint egyelőre kevesebb mint 40 ezernek adták be a vakcinát. Maruzsa arra számít, hogy ebben a korosztályban alacsonyabb is lesz az átoltottság, de szerinte „ha csak az alsó évfolyamosok 10-20 százaléka lesz beoltva, az is lassíthatja a járvány terjedését”. Azt is elmondta: egyelőre nem terveznek kimondani azt, hogy az alsóbb évfolyamokon sem lehet digitális oktatást elrendelni, mert nem számítanak arra, hogy a kisebbek átoltottsága a következő hetekben eléri az idősebb diákok csoportjáét.

Az államtitkár szerint egyre kevesebb az olyan intézmény, ahol digitális oktatás vagy rendkívüli szünet van: az óvodák 1, az iskolák 1,5 százalékában van valamilyen tanügyi intézkedés.

Arról, hogy a magyar iskolákban osztrák vagy román példára miért nem vezették be a diákok tesztelését, Maruzsa azt mondta: egyik országban sem volt kifejezetten sikeres az intézkedés. A magyar megközelítés az, hogy „mióta van jobb védekezésünk, a vakcina, inkább oltunk”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus EUrologus

Jóváhagyták az ötödik oltóanyagot is az Európai Unióban

Az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyta az amerikai Novavax biotechnológiai cég és az Indiai Szérum Intézet (SII) közös vakcináját, amelyet Nuvaxovid (illetve NVX-CoV2373) néven hoznak majd forgalomba. Ez már az ötödik oltás, amely uniós forgalombahozatali engedélyt kaphat a 18 éven felüliek számára.