szerző:
B.I. - Cz. F. - N.I.L.
Tetszett a cikk?

Nyakunkon a kampány, így elérkezettnek láttuk, hogy összegyűjtsük azokat a hivatalos és nem hivatalos kampánydalokat, illetve politikai színtérre keveredett slágereket, amelyekkel a pártok bombáztak minket a rendszerváltás óta. A klipekben mindig örülnek és ölelkeznek, a himnikus dalokban mindig azt kérik, „gyere” és „bízz”, de nemigen sikerültek túl jól a tökösebbre hangolt számok sem. Öveket becsatolni, következik az Igen, igen, a halszagú Magyarország, a Csordás Anett-rap és a narancsliget, minden mennyiségben.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Listen to Your Heart (1990 – Fidesz)

A rendszerváltás első kampányának a legemlékezetesebb dalát Svédországból importálta egy szimpatikus, liberális fiatalokból álló párt. A Roxette világslágerét állítólag egy ízben Fodor Gábor kampányfőnöke, Herter Róbert hallgatta egy rádión, és lefordította a refrén szövegét („Hallgass a szívedre!”), ehhez már adta magát a folytatás: („Szavazz a Fideszre!), és már meg is volt a párt kampányszlogenje.

A kampányklipben mellesleg Hobo dörmögi be ez utóbbi felszólítást. A Fidesz nem fizetett jogdíjat a Roxette-nek, mert a klipben nem használtak fel a dalból többet, mint 25 másodperc, ennyi után nem kellett akkoriban jogdíjat fizetni. Mindenesetre akkor az együttes producerével egyeztettek a dal felhasználásáról. A Listen to Your Heart azóta összefonódott a Fidesszel, ezért is lehetett olyan fájó Orbánéknak, hogy a párt tavalyi kongresszusa után a jogtulajdonos nemtetszését fejezte ki, hogy engedély nélkül használják a slágert. Mondjuk ez a párt már nem is az a szimpatikus, liberális fiatalokból párt, ami 1990-ben volt.

Igen, igen (2006 – MSZP)

Az MSZP 2006-os „Igen, igenje” valószínűleg az egyik legsikerültebb hazai kampánydal. Ha csak a számot nézzük, mindent tud, amit egy jó kampánydalnak tudnia kell: optimista, énekelhető és egyszerű. Lehetett igenigenezni politikai gyűlésen, a tábortűz mellett, de autóvezetés közben és még bulikban is. Néhány akkordos, tompított, kvintezős gitárral kísért verzékre épül, arra kórusban felelő igenigenezés következik, majd egy szinte himnikus refrén (na jó, ez már picit túl volt tolva), amelyben felszólítják Magyarországot, hogy „gyere bátran”.

Gyurcsány Ferenc ekkorra már átvette a hatalmat Medgyessy Pétertől, és ezzel a dallal készült arra, hogy megnyerje a választást Orbán Viktorral szemben. És sikerült neki? Igen, igen. Pedig a dalban nem ígért ingyensört és 3,60-as kenyeret. „Én nem festhetem át neked az eget, / De építek egy utat, és elhordom a hegyet” – ilyeneket dalolt, meg hogy „Én nem állítom, hogy elállítom az esőt, / De az ernyőt föléd nyitom”. Aztán lett, ami lett, de arról a kampánydal tehet? Nem, nem.

Nélküled (2007-ben született, 2015-ben fedezte fel magának a Fidesz)

Az Ismerős Arcok nevű nemzeti rock együttes Nélküled című rockballadája nem kampánydalnak indult. Azzá (nemhivatalos Fidesz-dallá) a futballszurkolók, no meg Orbán Viktor tette. Előbbiek 2014-ben a dunaszerdahelyi labdarúgócsapat meccse előtt énekelték el a csallóközi zenész, Valaskó Ferenc vezetésével, de a dal igazi szárnyalása akkor kezdődött, amikor a miniszterelnök a 2015-ös Trianon-évfordulón ezt a számot posztolta a Facebook-oldalán. Innentől a Nélküled gyakorlatilag a Fidesz házi dala lett, pedig az Ismerős Arcok korábban inkább a Jobbik rendezvényein tűnt fel.

Az orbáni gesztus után sokan nem hivatalos magyar himnuszként tekintettek a dalra, és ha valaki nem állt fel, amikor megszólalt a Nélküled, mondjuk, egy focimeccsen, az rögtön hazaárulóvá vált. Aki pedig bírálni merte, mondjuk, mert giccses és közhelyes, az szintén. Sőt, a dalszerző az ilyeneket egyenesen lehülyegyerekezte. Így aztán bár elvileg a Nélküled a Kárpát-medencei magyarság összetartásáról szól, inkább a széthúzást szimbolizálja: aki jó magyar, az szereti a Nélküledet, aki nem (jó) magyar, az nem szereti. Egyszerű ez, mint a turulos-apostolos giccsromantika.

A változás dala (2019 – Karácsony Gergely kampánydala a főpolgármesterségért)

„A Változás dalának megírásában több alternatív rockzenész segített. De ők félve a politikai retorzióktól, nem vállalják nyilvánosan szerepüket ebben” – ezt válaszolta a Párbeszéd a 444-nek arra a kérdésére, ki írta Karácsony 2019-es, főpolgármesteri kampányához készült dalát, amelyet Szabó-Kimmel Tamás adott elő, és ő szerepel a klipben is. A Változás dala az alternatív műfaj felé fordult, noha nem egészen tudta eldönteni, hogy pontosan mi is akar lenni: veszélyt sejtő és kétségbeesett, vagy a változásban reménykedő, szabadságra buzdító, fiatalos szám, ekképpen a végeredmény is felejthető lett.

A klipje amúgy Budapest-imázsfilmnek is beillene, Szabó-Kimmel pedig jó reklámarca lett a dalnak, de ne felejtsük el azt az ikonikus pillanatot sem, amikor Karácsony Gergely húsz év után gitárt ragadott, hogy a színésszel együtt adja elő: Gyere velünk, nekünk számít a szavad / írjuk a falakra: fűre lépni szabad!

Barackfa – Az Összetartozás dala (2013 – A nemzeti összetartozás napjára)

A Barackfa szintén nem klasszikus kampánydal, hacsak nem számítjuk kampánynak a 2013-as Nemzeti Összetartozás Napját. Ezt a dalt ugyanis direkt erre az évfordulóra rendelte meg a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM), és írta meg Bársony Bálint és Gergely Éva, énekelte el egy gyerekkórus, valamint egy sor különböző tehetségkutatókból ismert énekes. A cél az volt, hogy ezt a szerzeményt majd határon innen és túl mindenki egyszerre énekelje, ezzel örvendve a magyarság összetartozásának.

A felülről jövő dalok viszont, pláne, ha ilyen színvonaltalanok, nemigen szoktak beépülni a nemzeti hagyományba, inkább közröhej tárgyát képezik. „Az enyhén szólva eklektikus, gyermekslágert, egyházi dallamokat és népi recitálást is magába foglaló gyöngyszem” nem is épült be sehova, tulajdonképpen, már rég elfeledtük volna, ha nincs internet, amely időnként fel-feldobja ezt a hamvában holt kísérletet, és persze azt, hogy „Kezeink összeérnek / Talpaink egymásra lépnek”, meg hogy „Táncolj, ahogy hajt a véred / Érezd, ahogy a Föld szíve dobban veled / Mert mind egyek vagyunk”.

Magyarország (2005, Oláh Ibolya énekelte az augusztus 20-ai nemzeti ünnepen a Lánchídon)

Némi zavar volt az erőben, hogy egy nemzeti érzelmeket kifejező dalt nem egy jobboldalhoz köthető szerző írt, ráadásul egy roma előadó énekelt el. Így aztán a jobboldali politikai erők nem is kapták fel, csak annyit tettek, hogy hiteltelennek próbálták beállítani. A dal fogadtatása önmagában felhangosította azt a kérdést, miért is fogadják el milliók axiómaszerűen, hogy csak a jobboldaliak szerethetik a hazájukat. Mindenesetre a YouTube-on 1,6 millió megtekintése van csak az eredeti klipnek.

A dal egyébként René Dupéré Alegría című számnak a magyar változata, amelyet Geszti Péter a Cirque du Soleil egy New York-i előadásán hallott először Francesca Gagnon előadásában. Geszti felvette a kapcsolatot a dal jogtulajdonosával, majd felajánlotta, hogy megvásárolná a művet, írt rá egy magyar szöveget és a Gagnonhoz hasonló orgánummal rendelkező Oláh Ibolyára esett a választás, hogy elénekelje. 2005-ben jelent meg az Édes méreg című albumán, de előtte már többször előadta, többek között a 2005. augusztus 20-i nemzeti ünnepen a tűzijáték nyitánya alatt a Lánchíd tetején. A dalról Oláh Ibolya nemrég azt nyilatkozta, hogy soha többé nem fogja azt előadni.

Piros volt a paradicsom (ismeretlen eredetű cigánynóta, a Fidesz 2021-ben ölelte magához)

Azzal rengeteget foglalkoztunk, hogy a második Orbán-kormány 12 éve hogyan fulladt mémcunamiba, és a közösségi médiában hogyan váltak mindennapivá a politikai poénok. Arra azonban majdnem 2022-ig kellett várni, hogy a Fidesz rájöjjön: a poénokat be lehet forgatni a kampányba is. 2021 végén elindult a mai napig orrvérzésig járatott „Magyarország előre megy, nem hátra” szlogen sulykolása, az internetezők pedig hamar észrevették, hogy a kulcsmondat tökéletesen passzol az MC Hawer és Tekknő által megénekelt „Piros volt a paradicsom” című klasszikus refrénjébe. Orbán Viktor évzáró Kormányinfóján felemlegette, hogy „hallotta már a szlogen népi verzióját”, egy mondattal beindítva a NER-mémgyártást, és lőn, Áder János újévi beszéde után az M1-en ment a mulatós kampánydal, és még Szakcsi Lakatos Béla is eljátszotta a Magyar Zene Háza megnyitóján. Április 3-án éjjel nem kizárt, hogy hallani fogjuk.

Csordás Anett-rap (2021 – ellenzéki előválasztásra buzdító dal)

Az ellenzéki előválasztásnak tulajdonképpen mindenki győztese volt, aki támogatta az összefogást, hiszen papíron mindenhol a legerősebb jelölt hívja ki a fideszes vetélytársat. Ennek ellenére meg tudunk nevezni olyat, aki egészen biztosan veszített: az egy dolog, hogy Jámbor András legyőzte a fővárosi 6. választókerületben induló Csordás Anettet, az meg egy másik, hogy Tupac felkelt a sírjából, hogy kikapcsolja Csordás kampánydalát. Csordásék „rappel” igyekeztek szavazatokat szerezni, aminek az lett a vége, hogy politikusok (köztük Szél Bernadett), meg fiatal és idős helyiek is hülyét csináltak magukból a kamera előtt, miközben a háttérben egy zongorás alapra kínrímeket mondott fel egy férfihang, itt-ott női vokállal. Továbbra is csak saját felelősségre ajánlott.

Csak a szeretet kell (2018 – DK)

A DK 2018-ban indult először országgyűlési választásokon magányos farkasként (2014-ben a kezdetleges baloldali összefogás része volt), ehhez pedig önálló kampánydal is dukált. A Csak a szeretet kell című produkció zeneműként nem lett érdekes, ugyanaz a lagymatagon dalolászós valami, mint a kampánydalok többsége, a videója viszont annál szórakoztatóbb: civilek és DK-s politikusok együtt festenek hosszú perceken keresztül gyermeki formákat egy vászonra, de egyszerűen túl kevés vágóképet vettek fel, így van, amit többször látunk. Például azt is, hogy Gyurcsány Ferenc szentimentálisan a szemünkbe néz.

Élni hívlak (2021 – ellenzéki előválasztásra buzdító dal)

Tavaly kisebb botrányt kavart az előválasztásra buzdító Élni hívlak, amelyet Hrutka Róbert adott elő Molnár Áronnal közösen, és amely a szokásos hívó, váró, szebb jövőre, győzelemre, boldogságra felszólító panelekkel operált. A dal egyáltalán nem rossz, könnyen visszadúdolható, jók a hegedűbetétek is, a dal videóklipje azonban már jóval, jóval erőltetettebb, számos – általában rendszerkritikusnak mondott – művész furcsa kis mosolygós, eszem-iszom-bulikázom partija lett. A produktumnak nekiment Puzsér Róbert – aki később Molnár Áronnal is vitázott egy hosszabb kört a dal kapcsán –, Demeter Szilárd pedig egyenesen azt közölte: van egy rossz híre a kommunistákba oltott liberálisok utóvéd-csapatának: nem a jobboldaltól kell tartaniuk. Ahhoz képest, hogy amilyen szabadságban élhettek az elmúlt három kormányzati ciklus alatt, egy esetleges kormányváltást követően nekik annyi, na az lesz a pokol."

A Föld könnyei (2006 – Fidesz)

A Fidesz felkérésére írt Demjén Ferenc-dal nagyjából úgy kezdődik, mintha kereszteznénk az X-akták intróját egy szomorúbb Erasure-dallal: a szintipopos nyolcvanas éveket egy könnyfelszárítós, hatásvadász módon reménykeltő rész váltja, majd már-már úgy érezhetjük magunkat tőle, mintha egy musical betétdalát hallgatnánk. Itt is felbukkannak a szövegben a nem túl indirekt szavazásra buzdító sorok (A tegnap elmúlt, de az igazság még vár / Együtt kéne végre megtalálnunk már. Vagy: Elhibázni nem lehet! Lépj át minden árkon! Ébreszd újra lelkedet s jöjj el mindenáron!), de az biztos, hogy a listán talán ez az egyetlen olyan dal, amelyen épp eleget gondolkodtak: mondhatni túlmutat önmagán. Ha most meghallgatjuk, nem érezzük rajta a fura narancsízt, és még ha 2006-os versenytársa, az Igen, igen nagyobb karriert is futott be, A Föld könnyei legalább még 2022-ben is emészthető és profin előadott, hangszerelt dal maradt.

Hajrá Fidesz, Hoppál Péter, mi veletek vagyunk! (2022 – választásra buzdító dal)

Eljön az a nap, mi változást hozhat / de ha összefogunk a Fidesszel, minden jobb lesz majd! / Hajrá Fidesz, Hoppál Péter, mi veletek vagyunk, / míg a világ világ lesz, mi összetartozunk! – robban be A Tökéletes Kampánydal, amelyet a komlói Lungo Drom-tag Orsós Ferenc tett közzé még januárban a Facebook-oldalán. A dalt a Chache Rom nevű roma együttes adja elő, Hoppál neve helyett pedig időnként bemondják, hogy „hajrá Gogen” (amely Orsós Ferenc képviselő becenevére utal).

Nem viccből írjuk ám, hogy a dal tökéletes, zeneileg egyértelműen a legélvezhetőbb a listán, noha a sorai nem engedik a hallgatót elvonatkoztatni az üzenettől: „Ne hagyjuk egymást, ne hagyjuk egymást, ne engedjük, hogy megvezessen egy másik féle párt.”

Budapestnek Demszky kell (2002 – SZDSZ)

Hogy mi kell Budapestnek? Levegő, metró, több híd és zöldhullám! Erről szólt a 2002-es – Hajós Andráshoz köthető és erősen Geszti Péter-beütésű – Demszky-kampány, amelyben „multimédiás CD-ket” osztogattak a főváros közterein (értsd: a zene aláfestésként szolgált, a klipek pedig a főpolgármester elképzeléseiről szóló reklámfilmek voltak). A Budapestnek Demszky kell sajnos azonnali dallamtapadást okoz, a fúvós, ritmusos szám a dögös vokállal még a faék egyszerűségű szöveggel is képes megidézni egy nyári, fővárosi éjszakát, ami kifejezetten üdítő egy himnuszokkal teli listán. Hogy a levegőből, a metróból, a több hídból és a zöldhullámból mi lett, az már egy másik kérdés.

Az Igazi dal (1994 – Fidesz)

Ha győz majd az igazság, narancsliget lesz Magyarország! – bömbölt a Fidesz 1994-es kampányzenéjének fülbemászó refrénje. A kampánydal basszussal tarkítva, lusta ritmusban indul, majd a „Fogy a narancs, mondja az árus, sose volt ennyi vegetáriánus! / Sok a narancs, mondja az árus, neki is legszebb hónap a május!” sorokra már zúzós gitárszólammal operál, sőt a végére jut némi jóféle megőrülés is a „narancsliget” tökös ismételgetésével. Olyan szempontból klassz kampánydal ez, hogy nagyszerűen lehet rá tömegesen tapsolni, bár a több nyelven, fúvósokra, szexi hangon beolvasott „imádom a narancsot” rész maga a 90-es évek kvintesszenciája, szóval lehetetlen rajta nem fuldokolva röhögni.

Döntsük le a falakat! (2021 – ellenzéki előválasztásra buzdító dal)

A tavalyi előválasztásnál összefüggést vélünk felfedezni abban, hogy kampánydala azoknak készült, akiknek később nem sikerült győzniük. Ilyen volt Karácsony Gergely is, aki megalakította az őt támogató 99 Mozgalmat, maga mögé állított egy rakás ismert közéleti személyiséget, mégis harmadik lett a miniszterelnök-jelölti versenyben. A 99-hez kapcsolódik a Döntsük le a falakat! című kampánydal is, amely ugyan nem Karácsonyt, hanem az ellenzéki közös célt hivatott támogatni, de a civilek és hírességek által énekelt számot azóta sem hallottuk, hiába remélték, hogy összellenzéki himnusz lesz.

Kitörő örömre lelj végre, Magyarország (2002 – Fidesz)

A 2002. április 13-ai Kossuth téri Fidesz-kampányrendezvény leginkább arról híresült el, hogy Rákay Philip szemrebbenés nélkül bemondta: kétmillió résztvevő gyűlt ott össze Orbán Viktort éltetni. Pedig akár arra is emlékezhetnénk, hogy itt hangzott el először a Vizy Márton által írt kampánydal. Igazából megérdemelten merült feledésbe a zeneileg és szövegileg is közhelyes és giccses szám, amelyben a fideszes allstar csapat – Pataky Attilától Szikora Róberten át Vikidál Gyuláig – kiáltja világba, hogy „Kitörő örömre lelj, végre Magyarország, / Harcolj, ha kell, régi új népedért!”. Ez lett a Fidesz kampánydala, amelyet egy Káel Csaba által rendezett klip is megtámogatott. Annak a fő attrakciója Pataky túlmozgásos performansza volt, kár, hogy már a YouTube-on is csak egy elég rossz minőségű, pixeles változat lelhető fel a produkcióról.

Egy szabad országért (2016 – az ’56-os emlékév hivatalos dala)

2016-ban az ország egy része a reciklált halszagú opuszon nevetett, pontosabban az 1956-os emlékév hivatalos, Egy szabad országért című dalán, amelyért 50 millió forintot fizetett ki a magyar állam. A dalt az I Was Made For Loving You és a Livin' On A Prayer című számokat is jegyző Desmond Child írta, ám hamar kiderült, ahogy a tűzzel, füsttel és mennydörgéssel beharangozott, friss szerzeményként eladott himnusz már 2007-ben is felcsendült, a miami sportolók dicsőítésére. A szerzőnek magyarázkodnia kellett, de elmondta, a kormánynak „hazafias gesztusként” ingyen adta oda, az ötvenmillió így csak a felvételekre ment el – aminek még akkor igyekeztünk utánaszámolni, de sehogy nem jött ki a matek.

Az eurovíziós hangzású, nagyívű dalt többek között Wolf Kati, Péter Szabó Szilvia, Radics Gigi, Sasvári Sándor, Nagy Feró, Caramel, Vastag Csaba és a Hooligans adta elő egy kórussal karöltve, és mindannyian hibátlanul énekelnek és hajlítanak ugyan minden sor végén, a dalról soha többé nem a hősök, a szabadság vagy az összetartozás fog eszünkbe jutni, hanem a klipben boldogan ölelkező sztárok. És a halszag.

Patti Smith: People Have the Power

Patti Smith igazi mozgalmi indulója sajátos fordulatot vett 2022-ben Magyarországon. „A dal régóta az egyik kedvencem, hiszen arról szól, hogy végül is az emberek erején múlik minden, a hatalom igazából az övék. Ma az a megtiszteltetés ért, hogy személyesen is találkozhattam Patti Smithszel, a dal előadójával” – írta Karácsony Gergely tavaly októberben, amikor Smith a Müpában adott fergeteges koncertet. Azóta kiderült, hogy akkor a dal felhasználási jogát is megszerezte az ellenzék, és készített belőle magyarul egy kampánydalt, ami nem tudni, Márki-Zay Péter kampányának jót fog-e tenni, de Patti Smith dalának biztosan rosszat tett. A

A dalhoz Herendi Gábor rendezett klipet, amiben közreműködik Bánfalvi Eszter, Bíró Panna és Homonnai Katalin, gitáron Henri Gonzo kíséri őket. Patti Smith 1988-as slágerének mindenütt elhiszik az emberek, hogy élve a hatalmukkal, megfordíthatják a világot, nem véletlen, hogy tüntetéseken, tiltakozó akciókon az egyik leggyakrabban felhangzó dalról van szó. Hiszen bármi ellen is tiltakozik egy tömeg (a nép), jó a világba kiabálni, hogy a hatalom az övé (a népé). Ha igaz, ha nem.
 

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!