szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormánybiztos feladatkörébe beletartozik a Petőfi 200 programsorozat is. Demeter Szilárd természetesen beszólt az „ellenzéki sajtónak" is, és megmagyarázta, miért vitte be saját zenekarának koncertjét a Petőfi Irodalmi Múzeumba.

Néhány napja írtunk arról, hogy Demeter Szilárd saját zenekarát, a Loyal Apples’ Clubot is fellépteti az általa vezetett Petőfi Irodalmi Múzeumban. A koncertet a Petőfi-emlékév tiszteletére adják, a repertoárban olyan dalok szerepelnek, amelyek szerintük Petőfi örökségének szerves részét képezik, a PIM igazgatója az Indexnek adott interjúban pedig kifejtette, mit is ért ez alatt: „Ilyen például az Ezüst eső az Omegától, a Keresem a szót az Illéstől, a Rock a nevem a Tankcsapdától, az Apánk útján a Karthágótól”

„A számokat olyan Petőfi-idézetekkel kötjük össze, amelyek válaszolnak az adott dal szövegére, tartalmára. Tehát elhangzik az eredeti Petőfi-szöveg, utána következik a költő halála után száz-százötven évvel született rocknóta és kiderül, hogy ugyanarról szólnak” – részletezte Demeter.

A PIM igazgatója szerint „annak idején Petőfi olyan verseket írt, amelyeket megzenésítettek, és azóta is sokan énekelnek”. Az Indextől megkapta azt a kérdést is, hogy „sikeres dalszövegíró volt, mint például az Illésnél Bródy János?”, Demeter pedig le is ütötte a feladott labdát: „csak sokkal jobb költő” – válaszolta.

A kérdésre, hogy ha Demeterék az utóbbi egy évben végigturnézták együttesével és ezzel a programmal a Kárpát-medencét, akkor miért kellett bevinni a műsort a PIM-be is, a főigazgató azt mondta, hogy „ha rockzenét hozol be a PIM-be, ráadásul olyan zenekarral, ahol a főigazgató basszusgitározik, az olyan üzenet, amire mindenki felkapja a fejét”. Állítása szerint az is volt az egyik céljuk, hogy az emberek felkapják a fejüket. „A teljes ellenzéki sajtó szó szerint közölte az erről szóló Facebook-posztunkat. Tehát az üzenet anélkül ment át, hogy egy fillért is ki kellett volna érte fizetnünk (…)

Mondjuk úgy, hogy az ellenzéki sajtó elég kiszámíthatóan működik”

– mondta Demeter, aki kérdésre elismerte: gerillamarketingnek szánta azt, hogy saját zenekarát lépteti fel a saját vezetése alatt álló PIM-ben. Állítása szerint azonban Tóth Gabit nem ezért hívták meg. Rá azért van szükség, mert „nagyon jó énekesnő, a Várlak című nótát már adtuk elő közösen”.

A PIM igazgatója az interjúban arról is beszélt, hogy szerinte csupán tavasszal fogják tisztán látni, hogy a magyar előadói szektort hol ütötte meg leginkább a válság. „Akkor tudunk a szakmai szervezetekkel együttműködve strukturálisan beavatkozni. Persze, ha lesz hozzá forrásunk, ami a kormány majdani döntésétől függ” – jelentette ki.

Hoppál Péter februártól kormánybiztosként dolgozik, feladatköréhez hozzátartozik a Petőfi 200 programsorozat is. Demeter elmondása szerint nagyon örülne, ha Hoppál beszállna a Petőfi-bicentenáriumba, számára nagy segítség lenne, „ha Hoppál Péter kormánybiztosként, átvállalná a megnyitók egy részét”.

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balla István Kult

„Nem prédikálhatsz harcot, ha otthon babusgatod az asszonyt” – Háy János Petőfiről

Petőfi Sándor nyelve az a nyelv, amihez ma is vissza tudunk nyúlni, mondhatjuk úgy, hogy alapnyelv – állítja Háy János író-költő, akik szerint Petőfi 7-8 év alatt született művei lefedik a teljes költészeti spektrumot. Olyan hatása volt a maga korában, mint később, amikor az emberek először meghallották a Beatlest. Petőfi, a popsztár-sorozatunk első része.