Az utolsó pillanatban érvénytelennek nyilvánították Halasi Dániel rendező pályázatát a Pesti Magyar Színház igazgatói pozíciójára, épp egy időben azzal, hogy Zalán János eddigi igazgató homályos okokra hivatkozva visszavonta saját pályázatát – tudta meg a hvg.hu Halasi Dánieltől. Az ügyről megkérdeztük a színházat fenntartó és a pályázatokról döntést hozó minisztériumot, de ők csak annyit feleltek: törvényesen jártak el.
A színház igazgatói pályázata a szokottnál érdekesebben alakult idén. Pályázott a kormány egyértelmű támogatását élvező eddigi, már két ciklus óta az intézményt vezető igazgató, Zalán János, akiről a magyar színházi élet informális ura, Vidnyánszky Attila már korábban kinyilvánította, hogy az ő pályázatát támogatja. Pályázott ugyanakkor még egy, a kormánypártnak kedves igazgatópáros is: a kormány által modellváltásra kényszerített SZFE-n osztályt vezető, az Újszínházban is főrendezői pozíciót betöltő Nagy Viktor rendező, ráadásul a sajtóhírek szerint Eperjes Károllyal együtt (Eperjes lenne a művészeti vezető).
Mellettük pedig pályázott két politikailag semleges, a színházi szakmában elismert szakember is: Komáromi György, a Radnóti Színház egykori gazdasági igazgatója, valamint az egri Harlekin Bábszínházban és a Pesti Magyar Színiakadémián is dolgozó Halasi Dániel.

Halasi a hvg.hu-nak arról is beszámolt: a jogilag ugyan kényszerítő erővel nem bíró, de a társulat hozzáállását jól tükröző belső színházi meghallgatáson Zalán és Halasi 51-51 szavazatot kaptak, messze többet, mint a másik két jelölt; Halasi tájékoztatása szerint Nagy Viktor 13, Komáromi pedig 3 érvényes voksot kapott.
Az ügy ezek után vett váratlan fordulatot pénteken este, amikor a Magyar Színház közzétette Zalán János igazgató közleményét arról, hogy visszavonja pályázatát és lemond a színház jövőbeni vezetéséről. Pontos okot nem nevezett meg, de azt írta: korábban is többször kapott a színház vezetésével össze nem egyeztethető felkérést, de eddig mindig a színház javára döntött. „A mai nappal azonban hivatalosan elvállaltam egy igazán megtisztelő felkérést a kultúra területén belül, amivel egy új szintre tudom emelni azt a munkát, amit évek óta végzek. A Pesti Magyar Színházban betöltött pozícióm és az új felkérésem között ugyanakkor összeférhetetlenség merült fel. 2024. február 1-jével már az új feladatra koncentrálok, melyről hamarosan részletes tájékoztatást adok” – írta Zalán.

Ezzel egy időben, pénteken késő délután kapta meg a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól azt az emailt Halasi Dániel, amelyben értesítették, hogy érvénytelennek nyilvánították igazgatói pályázatát. Mint lapunknak elmondta, az indoklás szerint nem tartották megfelelőnek a szakmai gyakorlat igazolását – noha a pályázati kiírásban nem szerepel ilyen kötelezettség, Halasi pedig, amikor személyesen leadta a pályázatát, jegyzőkönyvet kapott arról, hogy minden dokumentumot hiánytalanul leadott.
Az emailben azt is jelezték: hiánypótlásnak helye nincs.
A nyilvánosan elérhető pályázati kiírás úgy fogalmaz: vagy három év vezetői tapasztalat, vagy öt év szakmai tapasztalat szükséges a pozíció betöltéséhez; igazolási kötelezettséget a kettő közül a vezetői tapasztalatra ír elő a kiírás. De egyébként is meglehetősen abszurd dologról van szó, hiszen Halasi tíz éve végzett az SZFE-n, azóta a szakmában dolgozik, és ahogy minden rendezőnek, természetesen neki is pontosan dokumentálva van eddigi közel ötven színházi rendezése. Mindez egyébként tételesen és részletesen szerepel a pályázathoz leadott szakmai önéletrajzban is.
Úgy érzem, jogi kiskaput kerestek ellenem. A minisztériumnak küldött viszontválaszomban mindezt megírtam, ugyanakkor nem tartom véletlennek, hogy péntek késő délután értesítettek: így már semmilyen hivatallal nem tudom felvenni a kapcsolatot
– mondta a hvg.hu-nak Halasi.

Hozzátette: úgy tudja, hétfőn vagy kedden már meg is születik a minisztérium által felkért bizottság döntése a pályázatokról, amit aztán Csák János miniszternek kell majd jóváhagynia.
Halasi ráadásul úgy tudja: a bizottság már szerdán megkapta a pályázatokat, és ebben a csomagban az övé már nem szerepelt, amiből arra következtet, valójában már korábban döntöttek pályázata érvénytelenségéről, őt azonban csak napokkal később értesítették.
Úgy gondolom, így állították félre azt a két pályázót, akiket a színház társulata szeretett volna a színház élén látni
– véli Halasi.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium megkeresésünkre a következő választ küldte: „A Kulturális és Innovációs Minisztérium a Pesti Magyar Színház igazgatói tisztségének pályáztatása során minden esetben a hatályos jogszabályok szerint járt el.”
A Magyar Színházéval párhuzamosan zajlik egy másik minisztériumi fenntartású színház igazgatói pályázata is: a Budapesti Operettszínházról a hvg.hu írta meg, hogy a kormánypárti körökben otthonosan mozgó, zaklatások eltussolásával vádolt jelenlegi igazgató, Kiss-B. Atilla ellen szavazott a társulat csaknem háromnegyede, szemben Szabó P. Szilveszter operettszínházi színésszel és a korábban költségvetési ügyben felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt Szente Vajk zenés színházi színész-rendezővel.
Operettszínház: a társulat több mint kétharmada a jelenlegi igazgató ellen szavazott
A zaklatás eltussolásával vádolt Kiss-B. Atilla pozícióját a korábbi botrány sem ingatta meg, most újra indul az Operettszínház igazgatásáért. Ám a társulat 72 százaléka más jelöltekre szavazott.