szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Negyven éven át számos ismert színész végzett a szentesi Horváth Mihály Gimnázium legendás dráma tagozatán, amelynek a jövőjét most sokan féltik. A Fidesz listáján a szentesi közgyűlésbe épp most bekerülő igazgatónő ugyanis úgy döntött, átalakítja a képzést – azt azonban senki nem tudja, hogyan.

A diákok és a szülők hetekkel a döntés után szereztek tudomást a gimnázium dráma tagozatának átalakításáról, akkor is csak úgy, hogy az egyre terjedő hírek miatt ők maguk kezdeményezték egy rendkívüli szülői értekezlet összehívását. Az iskola dráma tagozata – ahol többek között Alföldi Róbert, Szőke András, Badár Sándor, Gáspár Sándor és Nyári Krisztián is végzett – működésébe már többször igyekezett belenyúlni a helyi politika, úgy tűnik, most megint ez történik.

A szülői közösség május közepén értesült a Keleti István művészeti képzőtől, hogy nagy valószínűséggel nem akar velük szerződést hosszabbítani a gimnázium. A szülői értekezleten azt tudatták velük, hogy minden megy tovább, csak éppen a drámaoktatást a Lajtha iskola veszi át.

Ez csak azért fura, mert ott a zeneoktatás áll a fókuszban, a drámapedagógia teljesen új szelete az iskola programjának. A fórumon erről annyit mondtak tájékoztatásul, hogy ez nem probléma, majd az eddig is a képzést végző pedagógusokat alkalmazza a Lajtha.

A szülők úgy érzik, a fórumon jószerivel semmilyen kérdésükre nem kaptak választ. Bár meghívták oda a hódmezővásárhelyi tankerületi vezetőt, a zeneiskola igazgatóját, a Keleti Alapfokú Művészeti Iskola (Keleti) és Művészeti Szakgimnázium képviselőit, és természetesen a Horváth Mihály Gimnázium (HMG) igazgatóját is, az előbbi kettő nem jelent meg. Így aztán számos nyitott kérdés maradt a szülők és legfőképpen a diákok számára.

Évtizedeken át az volt a felállás, hogy a dráma tagozatosokat emelt óraszámban tanították egy speciális képzésben a színjátszást, és a drámaoktatás más területeit a Keletivel szerződött óraadók vitték, ehhez bérleti díj fejében a HMG termet is biztosított.

Úgy tudjuk, a terembérletet már felmondták, de az oktatás megszervezésének részleteit még maguk az érintettek sem ismerik. Pedig két hónap múlva már kezdődik az új tanév, 29 újabb tagozatos kezdi meg a tanulmányait az iskolában.

Szentesen egyébként nem ez az első fura tanügyi intézkedés. A Hódmezővásárhelyi Tankerület – a makói vasalódeszkás tanár ügyébe belebukott – korábbi elnöke, Balázs Józsefnek a nevéhez köthető, hogy 2020-ben utólag módosította a HMG felvételi feltételeit, a tankerületi vezető utólag húzott le közel tíz diákot a felvettek listájáról. A botrány miatt később visszakoztak, végül mindenki bejutott a dráma tagozatra, akik az eredeti felvettek listájára felkerültek.

Azóta sem éppen békés a hangulat az iskolában. Az igazgató leváltotta a dráma tagozat vezetőjét, amiért részt vett a tanársztrájkokban. Helyette Matos Ibolyát nevezte ki, ő viszont tavaly ősszel, a státusztörvény bevezetése miatt mondott fel. Néhány hete a 24.hu-nak beszélt arról, hogy felmondását megtorolva a korábbi osztályának a ballagására sem hívták meg.

A dráma tagozat élére azóta nem neveztek ki újabb tanárt, azt a magyar szakos munkaközösséghez csatolták. Szinte napra pontosan a két évvel ezelőtt történtek után most újabb botrány érik. Az érintettek ugyanis úgy sejtik, hogy a cél a nagy múltú, de talán túlságosan autonóm módon működő dráma tagozat elsorvasztása a cél.

Úgy tudjuk, a szülők levelet is küldtek június elején a tankerület vezetőjének, hogy adjon felvilágosítást a dráma tagozat további működéséről, választ eddig nem kaptak. Pedig nagyon nem mindegy, hogy egy országos elismertséggel és tapasztalattal bíró képző foglalkozik a gyerekekkel, vagy egy olyan intézmény, amely még maga is járatlan útra lépne a drámaoktatással.

A HMG igazgatónője a Szentesi Gyorsban a 2024/2025-ös tanévet is firtató, június 3-án megjelenő interjúban azt nyilatkozta, hogy minden rendben van, a HMG szakos tanárai viszik tovább a délelőtti emelt szintű oktatást a tagozaton, a délutáni színjátszást, diákszínpadi órákat a Lajtha iskola biztosítja majd. Azt, hogy hogyan, az ebből a cikkből sem derült ki.

A pikáns a történetben az, hogy a nyilvánosság előtt mindezt első körben egy ellenzéki képviselőjelölt szellőztette meg. Pásztor Antal pont abban a választókörzetben indult, amelyben az iskola igazgatója, Sipos Kitti, a Fidesz–KDNP hivatalos jelöltje és nem mellesleg listavezetője is volt. A körzetben nem, de listán be is jutott a közgyűlésbe, októbertől hivatalosan is képviselő lesz.

Pásztor szerint a dráma tagozat szakmai irányításának a helyi zeneiskolára való lőcsölése a tagozat elsorvasztását, hovatovább annak megszüntetését jelenti. A fideszes iskolaigazgató ezt szemenszedett hazugságnak nevezte, szerinte mindössze a tagozat átalakítása történik, a 29, dráma tagozatra felvett gyerek pedig nyugodtan készülhet a 2024/2025-ös tanévre.

A közvetlenül érintettek mindenesetre egyet szeretnének: ha a magas színvonalú, országosan is elismert drámaoktatás, amely már a 80-as évek óta folyik a HMG-ben, megmaradna.

Az ügyben a térség országgyűlési képviselője, a DK-s Varga Ferenc nyílt levelet írt az igazgatónőnek, és kérdéssel fordult a Belügyminisztériumhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!