szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csáki László Kék Pelikan című animációs dokumentumfilmjét beválogatta az Európai Filmakadémia az elmúlt időszak legjobb alkotásai közé, melyek jelölhetők az Európai Filmdíjra a dokumentumfilm kategóriában. 

Az Európai Filmakadémia a kontinens filmművészetének meghatározó alkotásait díjazza; minden páratlan évben Berlinben, minden második évben pedig egy-egy európai városban adják át ünnepélyes keretek között a nagy presztízsű Európai Filmdíjakat. A most közzétett válogatásból az akadémia tagok szavazzák meg az Európai Filmdíj jelöltjeit a dokumentumfilm kategóriában. A versenyben pedig ott van Csáki László Kék Pelikanja is.  

A 37. alkalommal megrendezett díjátadó gálát a svájci Luzernben 2024. december 7-én tartják. 

Az első animációs technikával készült egész estés magyar dokumentumfilm, a hazai mozikban április elején bemutatott Kék Pelikan a ’90-es évek vonatjegyhamisítási botrányát szórakoztató formában feldolgozó, rendszerkritikus és heistfilmes elemeket felvonultató, korabeli magyar slágerekkel teli alkotás, amelyben a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit is hallhatók. A rendszerváltás utáni időszak megidézését olyan ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.  

Csáki László, a Magyar Filmszemlén és a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon többször díjazott, Balázs Béla-díjas író-rendező éveken át készített interjúkat azokkal az érintettekkel, akiknek az életére sorsfordító hatást gyakoroltak azok a nemzetközi utazások, melyeket a kék Pelikan indigóval hamisított vonatjegyekkel tettek meg.  

A filmről a kritikánk itt olvasható: 

A botcsinálta Robin Hoodok, akik sikerrel szálltak szembe a magyar állammal

A Kék Pelikan című, minden tekintetben elképesztően izgalmas magyar film egy rettentően érdekes sztorit mutat be – hogy hogyan hamisította a kilencvenes években a nemzetközi vonatjegyeket pár talpraesett magyar srác -, és már ez is épp elég lenne, mégis ezer más okból is érdemes megnézni. Kritika.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!