szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az indoklás szerint a magyar alkotó filmművészethez való jelentős hozzájárulását, filmrendezői és oktatói munkásságát díjazzák.

A Tokiói Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF) életműdíjat kap Tarr Béla – írja a Variety.

A cikkben felidézik a 69 éves rendező egyik legismertebb filmjét, az 1994-ben forgatott, 438 perc játékidejű, a Berlinalén is díjazott Sátántangót, a 2000-ben készült Werckmeister harmóniákat és a 2011-es Torinói lovat, amely a Berlinalén elnyerte az Ezüst Medve Díjat és a FIPRESCI-díjat.

Utóbbit követően Tarr bejelentette, hogy visszavonul a filmkészítéstől, azóta a következő filmes generációk képzésén munkálkodik: 2012-ben megalapította a film.factory nevű iskolát Szarajevóban, és világszerte tart workshopokat. A 37. TIFF-en bemutatnak majd olyan rövidfilmeket is, amelyek az egyik ilyen workshopján készültek Japánban. Ezenkívül szerveznek vele beszélgetést, az életműdíjat pedig november elsején adják át neki ünnepélyes keretek között.

Tarr Béla: Amit meg akartam csinálni, mindent megcsináltam

Nyolc évvel ezelőtt visszavonult a rendezéstől, de neve még mindig fogalom. Az idén negyedszázados legemlékezetesebb filmje, a monumentális Sátántangó, ez alkalomból felújítva mutatják be a berlini filmfesztiválon. Tarr Béla elmesélte a hvg.hu-nak, hogy egy gerincműtét vár rá, nagyon hisz a fiatalokban, és hogy egy japán festmény lökte a Sátántangó felé.

Tarr tavaly az Európai Filmdíjon megkapta az Akadémia elnökének és igazgatótanácsának tiszteletbeli díját, 2022-ben pedig a Kairói Filmfesztiválon is életműdíjas lett.

A TIFF programigazgatója, Icsijama Sozo azt mondta Tarr munkásságáról, hogy a Sátántangó, amelyet a Tokiói Nemzetközi Filmfesztiválon 1995-ben mutattak be, „jelentős filmtörténelmi esemény” volt. „A hét és fél órás film a Theatre Cocoonba vonzotta a közönséget, és magával ragadta őket a hagyományos filmes elbeszélésmódtól eltérő, egyedi stílusával”. A 2011-es A torinói lovat mint remekművet jellemezte, amely után Tarr „sokkolta a világot azzal, hogy bejelentette korai visszavonulását”.

A laudációban kiemelik, hogy a TIFF életműdíját „a világ filmművészetéhez való jelentős hozzájárulása elismeréseként, filmrendezői és oktatói munkásságáért” kapja.

„Küldjék el a p*csába a filmipart” – magyar győzelem nélkül, de magyar dicsőséggel adták át az Európai Filmdíjat

Nem váltotta díjra a jelölését sem Buda Flóra Anna 27 című rövidfilmje, sem a Műanyag égbolt című animációs filmdíj az Európai Filmdíjak átadóján Berlinben, de rangos díjat kapott Tarr Béla, és színpadra állt Borbély Alexandra is. Az Egy zuhanás anatómiája agyonnyerte magát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!