szerző:
Sztupa Melitta Boglárka
Tetszett a cikk?

Már jóval a premierje előtt támadások kereszttüzébe került a klasszikus rajzfilm új élőszereplős remake-je, a bemutató óta pedig kapja az ívet a kritikusoktól és a közönségtől egyaránt. Miért válthatott ki ekkora indulatokat egy tündérmese, és mi köze lehet Donald Trumpnak vagy az izraeli-palesztin konfliktusnak egy családi film fogadtatásához?

A Disney idei nagy dobásának indult az 1937-es rajzfilmklasszikus élőszereplős újragondolása, azonban egyre inkább úgy tűnik, hogy a Hófehérke az év bukása lesz a stúdió számára. A 250 millió dolláros költségvetésből készült produkció a nyitóhétvégéjén 44 millió dolláros bevételt hozott – eddig ez a legrosszabb debütálás a Disney élőszereplős remake-jeinek sorában.

Egy héttel a bemutatója után pedig a legrosszabb filmek közé csúszott az IMDb-n a maga 1,6-os pontszámával, a jegyzett kritikusok véleményét összegző Rotten Tomatoes oldalán pedig 225 értékelésből 42 százalékon áll, azaz a nem túl hízelgő „rothadt” minősítést érte el.

A The New York Times szerint a Hófehérke legnagyobb hibája a középszerűsége: „sem nem elég jó, hogy csodáljuk, sem nem elég rossz, hogy élvezettel gúnyolódjunk rajta.” A The Guardian kritikusa ennél jóval szigorúbb volt, és szimplán egy „MI-keltette migrénhez” hasonlította a Hófehérke vizualitását. „Ezt a filmet olyan emberek csinálták, akiknek dollárjel van a szemük helyén, ám a művészet leghalványabb szikrája sincs meg a lelkükben” – hangzik a brit lap ítészének véleménye.

Hófehérke – magyar szinkronos végső előzetes

Megérkezett a #Hófehérke utolsó szinkronizált előzetese! Hazai bemutató: 2025. március 20. #ignhungary a világhálón: * PayPal-támogatás: https://tinyurl.com/2svb4kpv * Weboldal: https://hu.ign.com/ * Webshop: https://ignshop.hu * Facebook: https://www.facebook.com/IGNHungary * Instagram: https://www.instagram.com/ign_hungary/ * Twitter: https://twitter.com/ignhungary * TikTok: https://www.tiktok.com/@ign_hungary * Threads: https://www.threads.net/@ign_hungary

De a középszerűsége vagy az, hogy élőszereplős film létére túlburjánzanak benne az MI vizuális elemek, a törpék mellett komoly CGI állatsereglet is cukiskodik Hófehérke mellett, még nem indokolná a gyűlölethullámot. Ahogy önmagában a történet alakítása sem, hiszen fő elemeiben az követi a klasszikus mesét, legfeljebb a címszereplő és szerelme közötti viszony tűnik egyenrangúbbnak. Igaz, az a tény, hogy herceg helyett egy szemrevaló zsivány rabolja el Hófehérke szívét, azt is jelenti, hogy végül nem csupán feleségként hódítja vissza a királyságot.

Miért válhatott annyira megosztóvá egy Disney-mese, hogy emberek tömegei bojkottálják – sokszor világnézeti okokból?

A barnabőrű Hófehérke és a hét „mágikus teremtmény”

A Disney 2010-ben indította el a klasszikus animációs filmjeinek élőszereplős újragondolását az Alice Csodaországban című filmmel, amelyet a Hamupipőke (2015), A dzsungel könyve (2016) és A szépség és a szörnyeteg (2017) követett. Ám a 2020-as Mulan már megmutatta, hogy egy ártatlannak tűnő mese is komoly politikai csapdákat rejthet magában, főleg, ha nem önmagában álló filmként, hanem jelenkorunk társadalmi kontextusába ágyazott médiatermékként fogadjuk be.

Kezdetben még whitewashinggal vádolták a Disneyt, amikor arról röppentek fel hírek, hogy egy fehér színésznő (Jennifer Lawrence) alakítaná Mulant. Ezt elkerülendő – és a kínai piac meghódítása céljából – kiválasztottak egy kínai származású, ám amerikai állampolgársággal rendelkező színésznőt. Liu Yifei azonban bizonyos szempontból nem volt eléggé Amerika-kompatibilis: közösségi médiás platformján megosztotta a Kínai Kommunista Párt napilapjának cikkét, amely a demokráciáért tüntető hongkongiakkal szemben az őket leverő rendőrséget biztosította támogatásáról, aminek hatására sokan a Mulan bojkottjára szólították fel a mozinézőket az amerikai közösségi médiában.

A kis hableány 2023-as feldolgozása rasszista mellékzöngéjű bírálatokat kapott, miután Ariel szerepét az afroamerikai színésznőre, Halle Baileyre bízták. Ugyanilyen kritikák illették már 2021-ben a készülő Hófehérkét is, amely Rachel Zegler castingolása óta a woke kultúra elleni támadások céltáblájává vált. Merthogy a címszerepre kiválasztott fiatal színésznő büszke latina, félig kolumbiai származású. És ami A kis hableánynál még elfogadható érvelésnek minősült, mondván, hogy a forrásmű nem zárja ki a barna bőrű sellő lehetőségét, az a Hófehérke esetében már nem állja meg a helyét. Hogy a névből és castingból adódó látványos inkonzisztenciát elkerülje, az új változatban már nem azért hívják így a főszereplőt, mert bőre fehér, mint a hó, hanem azért, mert télen született…

Rachel Zegler, a Hófehérke címszereplője
ANGELA WEISS / AFP

Hasonlóan érzékeny területnek bizonyult a törpék megjelenítése. Először valódi kisnövésű színészekkel képzelték el a filmet, ám amikor ennek híre kelt, váratlan helyről érkezett ellenvetés. Peter Dinklage, a Trónok harca színésze, aki maga is törpeséggel él, 2022-ben meghökkenésének adott hangot, amiért a Disney büszkén választott egy latin-amerikai színésznőt Hófehérke szerepére, miközben „még mindig ugyanazt a Hófehérke és a hét törpe történetet mesélik el. Lépjetek egyet hátra, és gondolkodjatok el azon, mit is csináltok. Ez számomra teljesen érthetetlen. Egyik oldalról haladó szelleműek vagytok a főszereplő kiválasztásával, de közben még mindig azt a kibaszottul elavult történetet mesélitek el a hét törpéről, akik egy barlangban élnek?”

Jelenet a Hófehérkéből
AFP / The Walt Disney Company – Walt D / Collection ChristopheL

A Disney erre válaszul bejelentette, hogy a hét karaktert újragondolják, valamint konzultálnak a törpeséggel élő közösséggel, hogy „elkerüljék az eredeti animációs film sztereotípiáinak megerősítését”. Végül mégsem a szerepüket írták át, hanem inkább CGI-animációkra cserélték az igazi színészeket, a karakterekre ezentúl pedig nem törpeként, hanem „mágikus lényekként” hivatkoztak – ám a nevük ugyanaz maradt, ahogyan termetük sem nőtt. Ez a megoldás sem aratott osztatlan tetszést, sokan immár azért kezdték el kritizálni a stúdiót, mert ezzel a döntésével a kisnövésű színészeket megfosztotta egy ritka reprezentációs lehetőségtől.

„Wokefehérke”

A vitatott casting mellett szintén neuralgikus pont volt a történet átalakítása. Erin Cressida Wilson forgatókönyvíró szerint az 1937-es klasszikust finoman átdolgozták a kortárs közönség számára, hogy „kihangsúlyozzák benne Hófehérke útját, amely során megtanulja hallatni a saját hangját, és megtalálja az életcélját”. A film rendezője, Marc Webb az aktualizálásról szólva elmondta: „úgy gondolom, hogy idővel minden jó történet fejlődik, tükörképpé válik, és visszaköszön benne az a világ, amelyben élünk”.

Rachel Zegler a Vanity Fairnek 2022-ben úgy nyilatkozott, viccelődhetnek azzal az emberek, hogy ez lesz a PC Hófehérke, de szerinte szükség volt már erre. „Ez egy 85 éves rajzfilm, és a mi verziónk egy friss történet lesz egy fiatal nőről, akinek van célja azon túl is, hogy a hercegét várja” – utalt az eredeti film betétdalára. Az új verzióból már kimaradt a Someday My Prince Will Come (Egyszer majd eljön a hercegem) című dal, amely generációk lánygyermekeinek fejében ültethette el azt a gondolatot, hogy életük csak egy férfi érkezésével válhat teljessé.

Rachel Zegler Talks Snow White: Exclusive Interview

Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

Zegler szerint az eredeti Hófehérke főleg a szerelmi szálra összpontosított, az új verzióban viszont már nem a megmentésre váró királylány (damsel in distress) motívumát viszik tovább: itt a jószívű, ám céltudatos Hófehérke lesz az, aki megszabadítja az elnyomott közösséget a nép jólétével nem törődő, érzéketlen uralkodótól, hogy aztán átvegye királyi örökségét, és igazságosan gyakorolja a hatalmat. Mindezzel a változtatással persze a Disney kihagyta Hófehérkéjéből a tündérmesék elengedhetetlen hozzávalóját, a cukormázas romantikát…

Rachel Zegler a származását firtató kritikákat nem tudta kivédeni, de azt megelőzhette volna, hogy az alapanyaggal szembeni tiszteletlenséggel vádolják meg, ha kicsit körültekintőbben nyilatkozik. Az eredeti Disney-klasszikus rajongói ugyanis kiakadtak azon, ahogy a főszerepre választott színésznő ósdiként írja le a történetet, sztalkernek minősíti a herceget, és a girl boss Hófehérke narratíváját sulykolja.

Rachel zegler calls the prince from snow white A STALKER!

Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

PR-öngyilkosság a premier előtt

A Disney rendhagyó stratégiát követett a film előzetes promóciós körútja során. Viszonylag későn jött ki az első trailer, az újságírók alig kaptak lehetőséget arra, hogy interjút készítsenek a film főszereplőivel, és szokatlan módon a kritikusoknak sem mutatták be premier előtt.

A kegyelemdöfést – vagyis a mérgezett almát – viszont a film főszereplői adták be a Hófehérkének, azzal, ahogy a közösségi médiában elszabadult hajóágyúként haragították magukra emberek népes táborát politikai meggyőződésük világgá kiáltásával.

A Gonosz Királynőt alakító, izraeli születésű Gal Gadot, aki szolgált az Izraeli Védelmi Erőkben, nyilvánosan kiállt hazája mellett a New York-i Rágalmazásellenes Liga (Anti-Defamation League) nevű jogvédő szervezet csúcstalálkozóján mondott beszédével. Az Izrael–Hamász háborúval kapcsolatos véleménye miatt a palesztin ügyet támogató csoportok bojkottot hirdettek a film ellen.

Gal Gadot hollywoodi csillagavatásán összecsaptak a palesztin- és Izrael-párti tüntetők

A Wonder Womant alakító Gal Gadot neve is felkerült a hollywoodi hírességek sétányára, aminek nem mindenki örült.

Rachel Zegler ezzel szemben a közösségi médiában támogatásáról biztosította Palesztinát, miközben a Hófehérkét népszerűsítette, majd egy Instagram-posztban kritizálta Donald Trump támogatóit. 

Augusztusban, amikor megosztotta az első hivatalos Hófehérke-előzetest az X-en, Zegler köszönetet mondott rajongóinak a támogatásért, majd egy kapcsolódó posztban hozzátette: „ne feledjétek: szabad Palesztinát!”

A bejegyzés 8,8 millió megtekintést ért el, ami miatt a Disney vezetői azonnal kapcsolatba léptek Zegler csapatával. A Variety szerint a film producere, Marc Platt New Yorkba repült, hogy személyesen beszéljen a színésznővel. 

Gal Gadot a poszt után állítólag egyre több halálos fenyegetést kapott, ezért a Disneynek meg kellett erősítenie az ő és családja biztonságát. Egy bennfentes így nyilatkozott a Varietynek Zegler közösségi médiás tevékenységéről: „Nem értette meg, hogy a tetteinek milyen következményei lehetnek a filmre, Galra és másokra nézve.” 

Rachel Zegler mint Hófehérke
AFP / The Walt Disney Company – Walt D / Collection ChristopheL

Három hónappal később, az elnökválasztás eredményei után Zegler egy 24 óra elteltével eltűnő történetet tett közzé eltűnő Instagramon, amelyben az állt: „B*szódj meg, Donald Trump” és „Trump támogatóinak soha ne legyen békéjük”. A Variety szerint a producer ismét félrehívta Zeglert, és elmagyarázta neki, hogy ezzel az üzenettel az amerikai közönség egy jelentős részének sugallja azt, hogy ez a Disney-film nem nekik készült. 

Hosszas megbeszélés után Zegler végül beleegyezett abba, hogy a Disney által fizetett közösségimédia-szakértő ellenőrizze minden egyes posztját a film bemutatójáig, ám ekkor már úgy tűnt, késő volt – a megosztó állásfoglalások miatt a Hófehérke lehetséges nézők tömegeit taszította el magától: mindez üres mozitermeket és a vártnál jóval elmaradó bevételeket eredményezett.

A Disney 2025-ös Hófehérkéje így olyan varázstükör lett, amely a mai világ legmegosztóbb témáit tükrözi vissza, és azt látjuk benne, ahogy az identitás- és világpolitika tényezővé válik még egy mese befogadásánál is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!