Elhunyt a legendás háborús fotós
Meghalt Malcolm Browne amerikai fotós, újságíró, akinek leghíresebb képe Vietnámban készült 1963-ban: a felvétellel világszerte megdöbbentést keltve ő fényképezte le a magát felgyújtó Thich Quang Duc buddhista szerzetest Saigonban.
Malcolm Browne, a Vietnámot is megjárt amerikai háborús fotós helyi idő szerint hétfő este halt meg New Hampshire-ben. Az újságíró, fotós már több mint egy évtizede Parkinson-kórban szenvedett, kerekesszékbe kényszerült.
Az 1931-ben született Malcolm Browne a vietnámi háború egyik leghíresebb és leginkább felkavaró felvételét készítette el Saigonban 1963 júniusában. Akkoriban a kettészakadt Vietnam déli része felett a hatalmat a katolikus családból származó antikommunista politikus, Ngo Dinh Diem ragadta magához. 1963 tavaszán a Buddha születésnapját ünneplő tömegbe lövetett, Thich Quang Duc buddhista szerzetes pedig Diem vallásellenes politikája elleni tiltakozásként felgyújtotta magát Sajgonban. Ezt a pillanatot örökítette meg Malcolm Browne.
A Xa-Loi buddhista pagodából az önégetés előtti napon telefonon értesítették a háborúból tudósító külföldi riporterek egy csoportját. Az üzenet mindössze annyi volt, hogy jelenjenek meg egy megadott helyen, mert "nagyon fontos" dolog fog történni.
Egyes vélemények szerint a fotó arra sarkallta a Kennedy-adminisztrációt, hogy átgondolja Vietnám-politikáját. Az elnököt állítólag sokkolta az önmagát felgyújtó szerzetes képe, és azt mondta: "Tennünk kell valamit ezzel a rezsimmel".
Jóval később, 1998-ban Browne egy interjújában úgy vélekedett, hogy a szerzetessel történtek jelentették annak a folyamatnak a kezdetét, amelynek végén Dél-Vietnám amerikai támogatást élvező elnökét, Ngo Dinh Diemet elmozdították hatalmából, majd fivérével, a nemzetbiztonságért felelős Ngo Dinh Nhúval együtt megölték.
Browne a vietnámi háború idején még az AP amerikai hírügynökségnek dolgozott, de pályafutásának legnagyobb részét a New York Times stábjában töltötte, 30 évet "húzott le" a tekintélyes lapnál, javarészét háborús zónákban töltve.
Élete többször is veszélyben forgott, lelőtték a gépet, amelynek fedélzetén tartózkodott, fél tucat országból kitiltották, Saigonban egyenesen "halállistán" volt. Vietnámban végzett munkájáért Pulitzer-díjat kapott a Times riporterével, David Halberstammel együtt.