Fotók: Karácsonykor született a bébilajhár az állatkertben
Még karácsonykor, 2012 december 24-én született meg Banya, a Fővárosi Állat- és Növénykert legidősebb nőstény lajhárának, Banyának a kicsinye, akit már a nagyközönség is láthat.
Az állatkert legifjabb lajhárja december 23-ról 24-re virradó éjjel született. Az első hetekben az anyaállat annyira takarta a szőrébe csimpaszkodó utódot, hogy a gondozókon kívül jóformán senki nem láthatta. A szerencsésebb látogatóknak most már nagyobb esélyük van megpillantani a kölyköt, különösen a délutáni órákban, amikor a lajhárok a legaktívabbak. Az anyát nem zárták külön a fajtársaitól, továbbra is a Pálmaház egyik oldalszárnyában él kölykével együtt - közölte a városligeti intézmény szerdán az MTI-vel. Az állatkertben jelenleg öt kétujjú lajhár (Choloepus didactylus) él: három nőstény, egy hím és a szintén hím kölyök.
A faj Panama, Kolumbia, Guyana, Suriname és Francia Guyana területén, Brazília északi vidékein, valamint Ecuador és Peru határvidékén, az ottani trópusi erdőségekben honos. Egy kifejlett kétujjú lajhár 54-74 centiméter hosszú, 4-9 kilogrammot nyom. Főként levelekből, gyümölcsökből, alkalmanként apró állatokból álló táplálékon él.
A kétujjú lajhár legjellemzőbb tulajdonsága a lassúság, amelynek azonban nem a lustasághoz van köze. Az állat anyagcseréje nem igazán élénk, ezzel összefüggésben a normál testhőmérséklete is viszonylag tág határok - 24 és 33 Celsius fok - között mozog. Táplálékának energiatartalma csekély, ráadásul az óvatos előrehaladás a lombok közötti elrejtőzését segíti, tehát védekező szerepe is van.