Budapesten az év fotográfiai kiállításai - Nagyítás-fotógaléria
A fotótörténet két szenzációs anyaga érkezik május végén a Nagymező utcába, Budapest fotóutcájába. A világ leghíresebb fotóügynöksége, a Magnum Photos legelső csoportos kiállítása, az Elsők a 120 éves Mai Manó Házban, míg nagyszabású, új vándortárlata, a Kontaktok a Capa Központban lesz látható 2014. május 27. és augusztus 24. között.
MAGNUM’S FIRST – ELSŐK A MAI MANÓ HÁZBAN
A legendás bőröndök története
Egy ismeretlen személy gondos csomagolásának köszönhetően több mint 50 évig lapult két ládába zárva a Magnum Photos legendás fotográfusainak – Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, Marc Riboud, Werner Bischof, Ernst Haas, Erich Lessing, Jean Marquis és Inge Morath – legelső csoportos kiállítása az innsbrucki Francia Kulturális Intézet alagsorában. A gyűjteményt egykoron, a több mint fél évszázados „eltűnése” előtt alig pár hónapig lehetett csak megtekinteni Ausztriában.
A pár éve felfedezett, szenzációs fotótörténeti lelet hamarosan Magyarországon is látható lesz. A 83 farostlemezre kasírozott, fekete-fehér, eredeti képgyűjteményt, a világhírű fotóügynökség legelső csoportos kiállítását Elsők címmel mutatja be a Mai Manó Ház az I. emeleti kiállítótérben.
A fotográfia történetének egyik meghatározó kiállítási anyagában látható lesz többek között Henri Cartier-Bresson Gandhi utolsó napjairól és temetéséről készült sorozata, Robert Capa dél-franciaországi békebeli képei, Jean Marquis képriportja Magyarországról és a monumentális hollywoodi film, A fáraók földjének forgatásáról Ernst Haas objektívén keresztül készített képek. És természetesen itt lesz a két nagy utazóbőrönd, amelyek 50 évig őrizték a képeket.
Mindehhez a Mai Manó Ház második emeleti kiállítóterében vetítve jelennek majd meg azok a fotográfiák, amelyeket a MAGNUM híres fotósai – többek között David Seymour, Martine Franck, Erich Lessing, Josef Koudelka, Abbas, Patrick Zachmann és Chien Chi Chang – készítettek magyarországi látogatásaik alkalmával 1947-től egészen napjainkig. A vetítés a II. világháború utáni helyzetet, az 1956-os forradalmat, a szocializmus alatti életet és a rendszerváltozástól napjainkig terjedő időszakot mutatja be.
MAGNUM CONTACT SHEETS – KONTAKTOK A CAPA KÖZPONTBAN
Hogyan keletkeztek a világhírű fotográfiák? A Capa Központ kiállítása a fotótörténet mára már világhírűvé vált fényképeinek születésébe és a kiválasztás folyamatába avatja be a látogatókat. A kontaktokon az egymás után következő fotókat láthatjuk, úgy, ahogyan azok az eredeti filmtekercsen voltak. A kezdetekkor, Henri Cartier-Bresson alapító tag arról volt nevezetes, hogy a fiatalabb tagok munkáját a kontakt csíkok alapján bírálta el. Különleges beavatási szertartás részesei lehetünk: ezeken a másolatokon pillanatról pillanatra nyomon követhetjük egy-egy klasszikus fotó keletkezését, a szemünk láttára bontakoznak ki azok a jelenetek, amelyeket a fotográfus a híressé vált kép előtt és után megörökített.
Az egyedülálló kiállításon mintegy 70 kontaktmásolatot láthatnak az érdeklődők a végleges képekkel együtt nagyszerű MAGNUM-fotográfusoktól: Henri Cartier-Bresson, Eve Arnold, Rene Burri, Philippe Halsman és Elliott Erwitt, Jim Goldberg, Alec Soth, Paolo Pellegrin és Trent Parke. Történelmi események ikonikus fotói lesznek a falakon a normandiai partraszállásról (Robert Capa), az 1968-as párizsi diáklázadásokról (Bruno Barbey), Robert Kennedy temetéséről (Paul Fusco), a vietnami háborúról (Philip Jones Griffiths) és a szeptember 11-i terrortámadásról (Thomas Hoepker). És láthatóak majd Che Guevarától Malcolm X-en és Miles Davis-en keresztül a Beatles-ig politikusok, színészek, művészek és zenészek ismertté vált portréi is.
Legendás magyar fotósok otthonaikban - Nagyítás-fotógaléria
A magyar fotóművészet legendás tagjait kérte fel Urbán Ádám arra, hogy életművük legkedvesebb felvételével együtt fényképezhesse le őket otthonaikban. A kiállítás a Magyar Fotográfusok Házában, a Mai Manó Házban tekinthető meg.
RANDOM: fiatal fotóművészek a Mai Manó Házban - Nagyítás-fotógaléria
23 alkotó 144 alkotása látható a Mai Manó Ház RANDOM című kiállításán. Kincses Károly kurátor válogatásában a kortárs magyar fotográfia két jelentős alkotói bázisának, a Magyar Fotóművészek Szövetsége fiatal generációjának és a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója alkotóinak legújabb munkáit tekinthetik meg az érdeklődők.
Nagyítás-fotógaléria: Bánkuti András - mustra
A türelmes Bánkutya sokezer fotójából szemezget ez a rendhagyó Nagyitás-mustra, ezzel köszönve meg az együtt töltött éveket a HVG fotórovatának éléről másfél évtized után sajátos belátó önkéntességgel távozó Bánkuti Andrásnak az általa verbuvált csapat.
Fiatalok találkozása André Kertésszel - Nagyítás-fotógaléria
''Young Kertesz & Young Hungarians'' - tizenöt kortárs fényképész munkája mellett André Kertész képeiből nyílt kiállítás az athéni Long Room galériában, melyet a szigetbecsi André Kertész Fotómúzeum és Emlékház tulajdonában álló anyag egy részéből, illetve a RANDOM, azaz a kortárs fotóművészeket összefogó szervezet tagjainak képeiből válogattak. A ''szubjektív történelem'' témában kiállított fotográfiák André Kertész mellett Bíró Eszter, Floszmann Attila, Fiala de Gábor, Galyasi Géza Attila, Hermann Gábor, Hirling Bálint, Kaulics Viola, Kolozsi Bea, Mucsy Szilvia, Rapi Mariann, Sprenc Balázs, Sárközi Péter, Szami, Vedres Ági és Zselinsky Miroslav jóvoltából láthatók. Képes összeállításunkban a bemutatott képekből válogattunk.
Fiatalok korlátok nélkül – Nagyítás-fotógaléria
Idén történetmeséléssel folytatódik a TEDxYouth@Budapest, ezúttal láthatatlan történeteket teszünk láthatóvá. Kiderül, hogyan változtatta meg egy-egy fiatal a saját történetét körülményei, adottságai, a felmerülő korlátok és határok ellenére, és az milyen hatással volt a körülöttük lévők életére. Mindegyik olyan inspiráló gondolatot hordoz, amelyet érdemes magunkévá tenni, felfedezni, továbbadni.