szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Manapság hazánkban a közbeszéd erőteljesen foglalkozik az alkotmány módosítására vonatkozó jogi szabályozással, már csak azért is, mert a jelenlegi kormánypárt rendkívül gyakran él és kíván élni ezzel a jogosítványával. De hogyan módosítanak más országokban alkotmányt?

Svájcban előszeretettel és széles körben alkalmazzák a népszavazás intézményét, az államéletet illető legfontosabb kérdésekben – így az alkotmány módosításairól is – minden esetben kikéri a vezetés a lakosság véleményét. A szövetségi államokban, mint például az Amerikai Egyesült Államok, az alkotmánymódosításokat a tagállamoknak is el kell fogadniuk, nem csak a szövetségi szintnek. Az amerikai alkotmány módosítását vagy a Kongresszus két házának kétharmada, vagy a szövetségi államok kétharmada által összehívott alkotmányozó nemzetgyűlés kezdeményezheti, Ha egy módosítást a Kongresszus elfogadott, azt utána legalább az államok háromnegyedének ratifikálnia kell ahhoz, hogy hatályba is lépjen. Az alkotmány huszonhetedik módosításakor például 203 évet kellett várni arra, hogy elegendő számú állam fogadja el a passzust, hiszen a módosítást 1789-ben indítványozták, és csak 1992-ben fogadták el - olvasható az Alkotmányblogon. Kíváncsi a teljes bejegyzésre? Látogasson el az Alkotmányblogra.
hvg.hu Napi merítés

Mi lesz az alkotmánymódosításra vonatkozó pártpolitikai következmény?

A Fidesz érvelése nem egységes az Alkotmánybíróság jogkérnek korlátozásával kapcsolatosan, ugyanis Szíjjártó Péter és Varga Mihály is megerősítette a kormány elkötelezettségét, míg Lázár János már arról is beszélt, hogy az Országgyűlésben várják a további megoldási lehetőségeket - olvasható a Political Capital elemzőjének írásában.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Gazdaság

Alkotmánymódosítás és pénz: jönnek a régi százmilliárdos Fidesz-trükkök?

A Fidesz alkotmánymódosítási tervei kiverték a biztosítékot a politikai játéktér sok szereplőjénél, és a nézőtéren is felháborodott morajlást hallani. Ha visszatekintünk az előző, 1998 és 2002 között regnáló Fidesz-kormány pénzügyi technikáira, több fény vetülhet a mostani események mozgatórugóira is.

Itthon

Nem egyeztetett a Fidesz a KDNP-vel Lázár javaslatáról

Harrach Péter a Népszabadságnak azt mondta, mindent elképzelhetőnek tart egyelőre, még azt is, hogy tartózkodik a KDNP-frakció, vagy esetleg nemmel szavaz a Lázár János nevével fémjelzett 98 százalékos különadótörvényre, illetve az ahhoz kapcsolódó alkotmánymódosításra.

hvg.hu Itthon

Helsinki: Lázár János indoklása egyszerűen nem igaz

Nem felel meg a valóságnak, hogy a jó erkölcsbe ütköző szerződések elleni fellépés jogszerű alap az Alkotmánybíróság jogkörének példátlan megcsorbításához - áll a Magyar Helsinki Bizottság pénteki közleményében.

MTI Itthon

Az Alkotmánybíróság az alkotmánymódosítási törvényjavaslatról

Az Alkotmánybíróság (Ab) utólagos felülvizsgálati jogkörének változatlan fenntartása a magyar alkotmányos rend lényegi biztosítéka - közölte Sereg András, az Ab sajtófőnöke a testület hatáskörének módosítására irányuló alkotmánymódosítási törvényjavaslattal kapcsolatban csütörtökön.

Hírszerző/FH Itthon

Gyurcsány: a Fideszen belül is nagy a felháborodás

A Fideszen belül is nagy a felháborodás az alkotmány tervezett módosítása miatt - állította Gyurcsány Ferenc az RTL Híradójának adott interjúban. A volt kornányfő szerint a Fidesz vezetőit is meglepte, felrázta az az "iszonyatos eleven felháborodás, ami a saját oldaláról is jön" a tervezet kapcsán.

A Műegyetemen is elkezdődik a modellváltás

A Műegyetemen is elkezdődik a modellváltás

Varga Mihály a Facebookon reagált Orbán rádiós bejelentésére

Varga Mihály a Facebookon reagált Orbán rádiós bejelentésére

A grúz államfő bejelentette, nem fog távozni hivatalából, amikor lejárna a mandátuma

A grúz államfő bejelentette, nem fog távozni hivatalából, amikor lejárna a mandátuma

A Matolcsy-klán menti a vagyont, mert nem akar úgy járni, mint Simicska

A Matolcsy-klán menti a vagyont, mert nem akar úgy járni, mint Simicska