Szlovákia: aláírásgyűjtésbe kezdtek a NATO-tagság ellenzői
Szlovákia nagyobb városaiban elkezdődött a NATO-tagsággal kapcsolatos népszavazást szorgalmazó országos aláírásgyűjtés. Mikulás Dzurinda kormányfő szerint a kezdeményezők a NATO-tagság ellenzői, akik ártanak az ország elemi érdekeinek.
A kezdeményezők 38 tagú csoportjának legismertebb személyisége az a kereszténydemokrata Ján Carnogursky exminiszterelnök, akit a kommunizmus éveiben ellenálló magatartásáért bebörtönöztek, s aki tavaly őszig Dzurinda előző kormányának igazságügyi minisztere volt. Carnogursky visszautasítja a vádakat, melyek szerint antikommunista elveihez hűtlen módon a parlamenti ellenzékhez tartozó kommunistákkal szövetkezett volna, akik a NATO-tagságot ellenezve szintén népszavazásra törekszenek.
A csoport azt kívánja elérni, hogy az uniós tagságról tartandó májusi népszavazás a NATO-tagság támogatottságát is vizsgálja, s eredménye ügydöntő erővel bírjon. A referendum kiírásához 350 ezer aláírásra lenne szükség. Rudolf Schuster köztársasági elnök kijelentette: ha összeszedik a szükséges aláírásokat, ő kiírja a NATO-referendumot, jóllehet, nem ért egyet azzal, hogy a kérdésről népszavazás útján döntsenek. Dzurinda kormányfő nem tart attól, hogy az aláírásgyűjtők meg tudják akadályozni az ország belépését a NATO-ba, de, mint mondta, "demagógiájuk és az álságos érvelésük meglehetősen zavaró", hiszen a NATO-ból a visegrádi országok közül egyetlenként kimaradt Szlovákia "nem kevés erőfeszítés árán vált szalonképessé", s ennek köszönhetően kapott tavaly novemberben meghívást a szövetségbe. (MTI)