szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alkoholfogyasztás következményei igen változóak egyéni érzékenységtől, nemtől, testtömegtől, aktuális egészségi és fizikai állapottól, esetleges gyógyszeres kezeléstől, valamint az elfogyasztott alkohol mennyiségétől függően.

Az alkoholos italok fogyasztása világszerte elterjedt, és napjainkra a férfiak mellett egyre több nő, valamint a fiatalabb korosztály számára jelenti a kikapcsolódás, jókedvre derítés vagy éppen búfelejtés egyik formáját. Ám ivászat előtt érdemes elgondolkodni: milyen alkalmakkor, miből és mennyit igyunk, s melyek azok a betegségek vagy állapotok, amikor feltétlenül kerülnünk kell a bódító nedűt.

Egy biztos, a megfelelő hőmérsékletű, minőségi italok mértékletes fogyasztása növeli az elfogyasztott ételek élvezeti ékét. Az aperitif étkezések előtt kiváló étvágygerjesztő, elősegíti az emésztést. Elsősorban keserű italok alkalmasak erre a célra, de a száraz vörösboroknak és a savasabb fehérboroknak is kedvező a hatásuk. Az édes alkoholos italok étkezés előtt kerülendők, mert elveszik az étvágyat. Az étkezés mellé elfogyasztott alkohol segíti a húsos ételek emésztését, a fehérjék lebontását.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Alkohol: mennyi idő alatt szívódik fel?

Szilveszter éjszakáján duplájára nő azoknak a száma, akik a toxikológián töltik az aztkövető huszonnégy órát. A karácsonyi kisebb és a két ünnep közötti „alig ivás” után azok is belevetik magukat a sör, bor, égett szesz háromszögébe, akik átlagos napokon nem emelgetik sűrűn a poharat. Ahogy Zacher Gábor toxikológus fogalmaz: „jó nagy berúgások zajlanak ilyenkor.”

hvg.hu Plázs

Alkoholproblémák: mikortól nagy a baj?

Az alkoholizmus népbetegség. Bár egyes felmérések szerint a magyarok közel fele – saját bevallása szerint – egyáltalán nem fogyaszt alkoholt, becslések szerint Magyarországon nyolcszázezer alkoholbeteg él, és csupán csak öt százalékuk fordul orvoshoz, pedig a mai terápiás módszerekkel a függőség hatékonyan kezelhető.