szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy japán tanulmány szerint az olyan víz fogyasztása, amely lítiumot is tartalmaz, csökkentheti az öngyilkosság kockázatát. A kutatás során a kémiai elem ivóvízben található mennyiségét és az azzal esetlegesen összefüggő öngyilkossági arányokat vizsgálták.

Mint kiderült, az öngyilkosság gyakorisága jelentősen alacsonyabbnak bizonyult azokon a területeken, ahol a lítium magasabb szintjét mérték az ívóvízben – írta a brit pszichiátriai szaklap, a British Journal of Psychiatry.

Köztudott, hogy a lítiumot eleve alkalmazzák komoly hangulati zavarok kezelésére. Ám Oita és Hiroshima egyetemei úgy találták, hogy már a viszonylag alacsony szint is pozitív hatással van az öngyilkosságok előfordulására.

Mindennapi italunk. Mi legyen benne?
© sxc.hu
A vizsgált szintek a literenkénti 0,7 mikrogrammtól egészen 59 mg-ig terjedtek. A kutatók számításai szerint, noha ezek a szintek alacsonyak, összességében védőhatásúak lehetnek az agyra több évnyi fogyasztás esetén.

Korábbi tanulmányok már bebizonyították, hogy kapcsolat van az ivóvíz lítiumtartalma és az öngyilkosság között. A tudósok az 1980-as évekből gyűjtöttek adatokat, és azt találták, hogy jelentősen alacsony az öngyilkosság azokon a területeken, ahol viszonylag magas a csapvízben található lítium.

A japán szakemberek szerint ehhez más országokban további kutatások szükségesek, és leállítottak minden olyan javaslatot, amely szerint lítiumot kéne adni a csapvízhez. A fluorid ivóvízhez történő adagolása a fogak egészségének megőrzése érdekében is hatalmas vitát váltott ki, sokan azzal érveltek, hogy ez nem más, mint a népesség, akaratán kívüli gyógyszerezése.

Allan Young, a Vancouver-i Institute for Mental Health professzora egy kísérőcikkében azt írta „ezek a lenyűgöző adatoknak további kutatásokat kellene ösztönöznie. Ezt követhetnék a klinikai kísérletek, beleértve a lítium ivóvízhez történő adagolását is".

Sophie Corlett, a Mind nevű mentálhigiéniás alapítvány külkapcsolati igazgatója szerint is a kutatás több vizsgálódást érdemel. „Azt már régóta tudjuk, hogy a lítium erőteljes hangulatstabilizálóként hat a bipoláris zavarra, és a lítiummal történő kezelés szintén összefügg az alacsony öngyilkossági adatokkal.” Mindazonáltal, a lítium kellemetlen mellékhatásaival is számolni kell nagy dózis esetében, mert akár mérgező is lehet. Bármilyen javaslatot, miszerint érdemes lenne az ivóvízbe adagolni, akár kis mennyiségben is, elővigyázatosan kell kezelni, és alapos vizsgálatoknak kellene megelőznie.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Nagy víztisztító teszt: egészségesek-e a tisztított vizek?

Bár a vezetékes víz az egész országban iható, a fertőtlenítésére használt klór mellékíze és a vízminőség-romlástól való félelmek miatt nemcsak az ásványvíz-fogyasztás nőtt jelentősen, de egyre többen vásárolnak otthonukba víztisztítót. Mennyit javítanak a víz minőségén e berendezések? Milyen veszélyei lehetnek az ezekkel kezelt víz fogyasztásának? A hvg.hu felkérésére az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) nyolc különböző típusú víztisztító- berendezéssel kezelt vizet vizsgált és hasonlított össze az ugyanabban a háztartásban folyó csapvízzel. Tapasztalatok, tanulságok és forgalmazói reakciók.