szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Évente 1,6 milliárd dollárba (320 milliárd forintba) kerülne az Egyesült Államokban, hogy kellő pihenőidőt biztosítva megóvják a kezdő orvosokat a krónikus fáradtságtól gyakorlati idejük alatt - hozták nyilvánosságra egy tanulmány eredményét.

A közlemény - amely a New England Journal of Medicine című szaklap csütörtöki számában jelent meg - adalék a vitához, hogy miként lehetne enyhíteni a rezidensnek is nevezett gyakorló orvosok leterheltségén, akik legalább heti 100 órát dolgoznak, sokszor akár 30 órás egybefüggő ügyeletet is adva.
 
A kifáradással összefüggő hibák megelőzése érdekében már született javaslat arra, hogy 80 órában szabják meg a gyakornokok heti munkaidejének felső határát, beosztásuk legyen rövidebb vagy alhassanak öt órát a hosszabb ügyeletek alatt. A megvalósításhoz azonban új embereket kellene alkalmazni, az pedig pénzbe kerülne.
 
A szakemberek becslése szerint a maximalizált heti munkaidőre vonatkozó 2003-as kezdeményezés teljes körű bevezetése évente 171-487 millió dollárba kerülne, attól függően, hogy új rezidenseket vagy helyettesítő személyzetet alkalmaznának az intézmények.
 
A további ügyeleti könnyítések 610 millió és 1,74 milliárd dollár közötti összegre vinnék fel a program kiterjesztésének költségeit. A javaslatok ráadásul nem garantálják a tévedések, hibák elkerülését - vélik a szakemberek, mert amíg az ügyeletes rezidens pihen pár órát, a pácienst másik orvos veszi át, aki nem biztos, hogy átlátja az összes előzményt.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Miért viselkedünk gyermetegen a munkahelyünkön?

Hiába szeretnénk hinni, hogy viselkedésünk teljesen racionális és elménk irányítása alatt áll, gondolataink és tetteink mozgatórugói mégis gyakran azok az élmények és szerepek, amelyek gyermekként rögzültek bennünk a családon belül - állítja Sylvia Lafair amerikai pszichológusnő nemrégiben kiadott könyvében.