szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több ezer nő a szülészeten kívül hozza világra gyermekét; leginkább a képzett bábák és a kórházi férőhelyek hiánya miatt – számol be róla a Dailymail.

A 33 éves Linda Corbett egy autó hátsó ülésén szült, miután az egyik kórházból, ahonnan elküldték egy másikba tartott. Férje asszisztált kislányuk világrasegítében, miközben apósa több mint százzal hajtott, hogy mielőbb beérjenek a másik kórházba. „Ahogy beértünk a parkolóba, a baba megszületett” – mesélte a Daillymail-nek az újdonsült kismama. Az előzményekről elmondta, hogy az otthonához legközelebb eső Royal Sussex County Hospital-ba telefonált, azon nyomban, ahogy elkezdődtek a fájások. Ám közölték vele, hogy a szülészeten telt ház van, de kiküldenek hozzá egy szülésznőt, vagy keressen egy másik kórházat. Ötven perccel később már édesanya volt. Igaz, az eset szerencsés véget ért, de akár tragédiába is fordulhatott volna.

Kórházi szülés. Nem mindenkinek jár ki
© Túry Gergely
Az idézett eset közel sem egyedi: a legfrisebb brit statisztikák szerint az ágyhiány miatt mintegy 4 ezer kismama liftekben, irodákban, kórházvécékben, esetleg autóban kénytelen életet adni gyermekének, veszélyeztetve ezzel saját és gyermeke életetét is. A részletesebb adatok szerint 63 szülés mentőautóban, 608 kórházba szállítás közben, 117 születés baleseti és sürgősségi osztályon, négy ügyeleten, kettő orvosi vizsgálóban történt. További 115  csecsemő szülészeten kívüli kórházi osztályon, 36 egyéb helyen, mint például a folyosón látta meg a napvilágot.  Szerencsésebbek voltak azok a kismamák - számszerint 399-en -, akik a nőgyógyászaton, terhességi, vagy szülés utáni esetekre fenntartott kórtermekben, várótermekben élték át a fájdalmakat.

A túlzsúfolt szülészeti osztályok 553 esetben nem tudták fogadni a vajúdókat - ezt már az információs szabadságot hangoztató Freedom of Information állítja, 147 állami kórházból 117 érintett, melyeken szülészet is van. A brit nemzeti egészségügyi szolgálat (NHS) által működtetett East Cheshire NHS Trust kórházban egy nő a liftben szült meg, amikor a baleseti és sürgősségi osztályról a szülészetre tartott, míg egy másik a folyosón hozta világra gyermekét. Mások szerint a nőknek a kórtermekben kellett szülniük, ahelyett, hogy ezt a szülészeten tették volna, azok ugyanis tele voltak.

Andrew Lansley, konzervatív egészségügyi szóvivő szerint a Munkáspárt 1997 óta 22 százalékkal, azaz 2340 ággyal csökkentette a szülészetek befogadóképességét. Ezzel szemben a születések száma megugrott, egyes területeken akár 20 százalékkal is. A szóvívő szerint „a kismamákat nem szabadna kitenni annak a traumának, hogy nem a megfelelő helyen adnak életet csecsemőiknek.” Mint mondja, ez nem csak komplikációkhoz vezethet, rendkívül aggasztó mind a kismama, mind a családja számára, ha megtagadják tőlük a szülőszobát; az anyák cserbenhagyását jelenti ez.

Az NHS jelenleg nagyjából 25 ezer szülészt foglalkoztat teljes munkaidőben, de a kormány ígéretet tett arra, hogy 3400 fővel növeli számukat. Mindazonáltal, a brit bábaképző (Royal College of Midwives) becslései szerint legalább további 5 ezer szakemberre lenne szükség, hogy olyan minőségű szolgáltatást biztosíthassanak, amire eleve vállalkozott. S azzal is számolni kell, hogy a szülésznők közel fele az elkövetkezendő években nyugdíjba megy.

Jon Skewes, a szülészképző igazgatója szerint „a szülőágyon kívüli szülések számának emelkedése vita tárgya; látni szeretnénk a részleteket a számok mögött, hogy tudjuk, mindez miért történik. Nincs kétség, hogy a szülészeti ellátás kiszélesedett, a szülésznők egyre keményebben dolgoznak, hogy a megfelelő színvonalú szolgáltatásokat nyújthassák. Mindazonáltal, tudjuk, hogy a kormány egyre több pénzt szán erre az ellátásra; a legfontosabb".

Phil Hope miniszterhelyettes pedig azt hangsúlyozta "a születés olykor megjósolhatatlan, így nagyon nehéz megtervezni minden szülés pontos helyét és idejét". Felismerték, hogy az ország bizonyos területein megugrott a születésszám, ezért is tettek ígéretet arra, hogy három év alatt 330 millió fonttal növelik a szülészet finanszírozását. "Már most több szülésznőnk van, mint valaha, és már most elértük a szeptemberre kitűzött tervünket, hogy létszámukat újabb ezer fővel bővítjük"- tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Otthon szülés helyett kórházon kívüli szülés?

Otthon szülés - a szabad szülésválasztás hívei már csupán idézőjelbe tennék e módszert: most elkészített jogszabály-tervezetükben már nem a hely, hanem a módszer és a szemlélet szabályozásához ragaszkodnának. Kórházon kívül, így szól a meghatározása a szülési alternatívának - írja a Népszabadság.

MTI Plázs

Otthonszülés: megígérték, mégsincs törvény

Az ígéretekkel ellentétben mégsem lépett hatályba rendelkezés július 1-jével az otthonszülés szabályozásáról. Az MTI úgy tudja, az egészségügyi tárcánál továbbra is dolgoznak a szabályozáson.

hvg.hu Helyi érték

Szülés szülész nélkül? - Vizsgálat a nagykanizsai kórházban

A szaktárca és a kórház menedzsmentje is vizsgálatot indított a Kanizsai Dorottya Kórházban egy névtelen feljelentés nyomán. Az Egészségügyi Minisztériumba anonimitásukat kérő kórházi dolgozók juttatták el az iratot, amelyben többek között azt állítják, hogy a szülések egy részét orvos nélkül vezették le a kórházban – írja a Zalai Hírlap.

hvg.hu Plázs

Melyik időpont a legalkalmasabb a szülésre?

Hajlamosak vagyunk tényként kezelni a statisztikákban megjelenő számokat, pedig nem is biztos, hogy a valóságot tükrözik. A terhességek időtartama nagyon is eltérő, egyénenként változhat. Milyen hosszú valójában egy átlagos terhesség, s mi áll a számok mögött?