szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Izraeli kutatók egy olyan eszköz kifejlesztésén dolgoznak, amelyekkel könnyedén diagnosztizálhatók a szabad szemmel nem látható bőrdaganatok, köztük a melanóma (festékes bőrrák) is.

A bőrgyógyászok és plasztikai sebészek jellemzően szabad szemmel, megjelenésük alapján diagnosztizálják a bőr daganatait, csak ritkán használják az erős nagyítót tartalmazó dermatoszkópot. Az OSPI (optikai spektro-polarimetriás vizsgálat) névre keresztelt eszköz a szervezetre ártalmatlan infravörös sugarakat használ, segítségével pontosan meghatározhatók a daganat határai és tovaterjedése is. A kezdeti kipróbálás során az eszköz összesen 73 elváltozástípust azonosított, amelyek közül néhány rosszindulatúnak bizonyult.

„Ez egy nagyon izgalmas felfedezés, mivel úgy tűnik, hogy a mikroszkópikus daganatokat is azonosítani tudjuk a bőr rétegeiben” – mondta el Ibrahim Abdulahim professzor, a Ben-Gurion Egyetem tanszékvezetője, hozzátéve: „az OSPI továbbfejlesztésével a jövőben más daganatok detektálására is képesek lehetünk.”

Az anyajegyek vizsgálatakor a következő tulajdonságok jelezhetik a rosszindulatú elváltozásokat: aszimmetria, szabálytalan szélek, több szín, 5 milliméternél nagyobb átmérő és a bőr felszínéből történő kiemelkedés. Az amerikai onkológiai társaság adatai szerint évente több, mint egymillió esetben diagnosztizálnak bőrrákot, a legtöbb halálozást a melanóma okozza. Az elmúlt években Izraelben is növekedett az esetek száma.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!