szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kiváltott orvosságok tizede felbontatlanul kerül a kukába. Elégedetlenek az orvosok a betegekkel, mert a páciensek nem működnek közre elég fegyelmezetten saját gyógyulásukban - írta a Népszabadség

A lap szerdai számában a Medical Tribune című szaklap alapján idéz egy nemzetközi kutatást, amely szerint a betegek fele ki sem váltja, vagy ha mégis, akkor nem, vagy nem az előírásoknak megfelelően szedi a gyógyszereit. A terápiás együttműködés hiánya óriási költségeket ró az adófizetőkre, és veszélyezteti a beteg életét.

A kutatás szerint a leggyakrabban a krónikus betegek azok, akik idő előtt abbahagyják a gyógyszerek szedését, nem váltják ki, vagy ha mégis, akkor nem megfelelő időben, és csak kisebb adagot vesznek be, mint amennyit az orvos előírt. Becslések szerint a helytelen gyógyszerhasználat miatt csak az Egyesült Államokban évente hétszázezer szívbeteg, és több mint félmillió daganatos beteg hal meg idő előtt.

A magyarországi helyzetet jellemzi a lap Molnár Márk Péter, a Corvinus egyetem munkatársának a vérzsírcsökkentő szerek helytelen használatáról végzett kutatásával, amelyből kiderült: tíz betegből csupán kettő váltja ki egy év elteltével is a gyógyszerét. Pedig ha valaki egy éven belül abbahagyja a terápiát, olyan, mintha soha el sem kezdte volna. Márpedig, ha nincs egészségnyereség, az azt jelenti, hogy kárba veszett a megszakított terápiára fordított támogatás. Ily módon az elmúlt három évben csak e szer esetében több mint 31 milliárd forint közpénzt dobott ki az egészségbiztosító az ablakon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Komoly nehézségeket látnak a magyar gyógyszeripari cégek

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) tagvállalatai számára a szabályozási környezet és az iparág specifikus elvonások súlyos problémát okoznak, amelyek a belső piaci értékesítést és az exportot egyaránt veszélyeztetik – mondta Buzás László.

hvg.hu Plázs

Gyógyszerek, amelyekbe bele is halhatunk

77 millió európai szerzi be a gyógyszereit illegálisan. Főleg az interneten, orvosi ajánlás és recept nélkül jutnak hozzá azokhoz a szerekhez, amelyektől fogyást, vagy éppen teljesítményfokozást várnak. Az ez év februárjában közzétett gyógyszergyártói tanulmány szerint több mint tízmillió eurót költenek a kontinens nyugati részének polgárai a - legjobb esetben - hatástalan pirulákra.

Medipress Plázs

Öregedést befolyásoló gyógyszerek?

Az öregedés tény, ahogy egyre növekszik éveink száma, úgy halad előre szervezetünk öregedése kíméletlenül és megállíthatatlanul. Szakemberek szerint azonban ideje az öregedést más szemmel nézni, mégpedig úgy, ahogy az ember a betegségekre tekint – amelyek befolyásolhatók, késleltethetők vagy akár kezelhetőek is.