Legális drogot tenne tiltólistára az unió

Az Ecstasyhoz hasonlóan veszélyes, de 12 EU-tagállamban még mindig legálisan beszerezhető kábítószer, a mefedron uniós szintű betiltását követelte szerdai közleményében az Európai Bizottság.

  • MTI MTI
Legális drogot tenne tiltólistára az unió

Brüsszeli adatok szerint a mefedront eddig a következő 15 EU-tagállamban tiltották be: Ausztria, Belgium, Dánia, Észtország, Franciaország, Írország, Lengyelország, Lettország, Luxemburg, Málta, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Románia és Svédország. Az EU-ban eddig két olyan halálesetet jelentettek, amely vélhetően kizárólag a mefedron fogyasztására volt visszavezethető. Ugyanakkor Nagy-Britanniában és Írországban legalább 37 további halálesetnél mutattak ki mefedront a boncolásnál vett mintákban.

Az uniós végrehajtó testület javaslata szerint büntetőjogi szankciók kilátásba helyezése mellett tiltani kellene a mefedron előállítását és árusítását. Az EU-tagállamok kormányainak minősített többséggel kell dönteniük, hogy elfogadják-e a javasolt intézkedést. A mefedron - olvasható a brüsszeli bizottsági tájékoztatóban - stimuláns kábítószer, amelynek a hatásai az Ecstasy, illetve a kokain hatásaihoz hasonlíthatók. Leggyakrabban porként, de kapszula vagy tabletta formájában is árulják, beszerezhető az interneten, kábítószer-fogyasztási kellékeket árusító boltokból, illetve utcai árusoktól.

A lisszaboni székhelyű Kábítószer- és  Kábítószer-függőség Európai Megfigyelő Központ által végzett kockázatértékelés rámutatott arra, hogy a mefedron akut egészségproblémákat okozhat, és függőséghez vezethet, miközben nincs elismert gyógyászati értéke.

 

 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?