szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók felfedezték, hogy az alvás közben világító tompa fény változásokat idéz elő az agyban - legalábbis hörcsögök esetében. Az állatokon depressziós tünetek jelentkeztek.

Tracy Bedrosian és Randy Nelson, az Ohiói Állami Egyetem neurológusai egy nyolc hétig tartó kísérlet folyamán két csoportra osztották a törpehörcsögöket. Az egyiket 16 órán át világosban, nyolc órán át pedig sötétben tartották. A másik csoportot éjjel enyhe fénynek tették ki, ami nagyjából egy sötét szobában bekapcsolva hagyott televízió fényerejének felelt meg.

Eredményeiket az amerikai Idegtudományi Társaság éves találkozóján mutatták be San Diegóban. Ezek szerint az éjjeli fénynek kitett rágcsálókon jóval gyakrabban mutatkoztak a depresszió tünetei, mint sötétben alvó társaiknál. Ez abban nyilvánult meg, hogy sokkal kevesebb cukros vizet fogyasztottak, amellyel az egészséges állatok azonban be sem tudnak általában telni - írja a Der Spiegel című német lap internetes kiadása.

A jelenség okát keresvén a kutatók megvizsgálták a kísérleti állatok agyát. A félhomályban éjszakázók hippokampuszában lényegesen kevesebb úgynevezett dendritikus tüskét találtak. Az idegsejtek e gombszerű kinövései döntő szerepet játszanak az agysejtek közötti információáramlásban. A kutatók szerint a tüskék csekély számáért a melatonin nevű hormon termelésének világos éjszakákon tapasztalható csökkenése tehető felelőssé. E hormon fontos szerepet játszik a nappal és éjszaka ritmusának fenntartásában. Már csak arra kell rájönniük a kutatóknak, hogyan függ össze a melatonin a depresszióval.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Mennyit kell aludnunk az éjszakázások után?

A hétvégi hosszabb alvás nem pótolja a hétköznapok alváshiányát, állítja egy tanulmány. Amerikai kutatók 159 felnőttet vizsgáltak, és azt találták, hogy egy tíz órás “gyógyító” alvással nem ellensúlyozható az, ha néhány napig csak négy órát aludtak éjszaka.

hvg.hu Plázs

8 tipp a nyugodt, pihentető alváshoz

Az alvás elemi igényünk, naponta felfrissíti, regenerálja szervezetünket, testünket megújítja. A nyugodt éjszakai pihenés mindannyiunk életében fontos tényező, de mit tehetünk annak érdekében, hogy ez megvalósuljon, és reggel kipihenten, frissen ébredjünk?

MTI Plázs

Négy napig aludt az óriás kisfiú

Szasa Pehtelev 13 éves volgográdi kisfiú, aki már "csak" 120 kilót nyom, szombaton kórházba került, mert nem lehetett felébreszteni álmából, de végül kiderült, hogy nem kómába esett, hanem tüdőgyulladása van, s már lábadozik.

MTI Plázs

Újabb betegség, amely alvászavart okoz

A sokízületi gyulladás jelentősen rontja az érintettek alvási minőségét is, különösen ha nem megfelelően oldották meg a fájdalom csillapítását, vagy a páciens depressziós, szorong - állapították meg egy nagyszabású felmérés nyomán amerikai kutatók.

MTI Plázs

Hét óra az optimális alvási idő

A napi hét óránál kevesebbet vagy többet alvó embereknél egyaránt növekszik a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának kockázata - tették közzé megállapításukat amerikai kutatók vasárnap.

MTI Tech

Jótékonyan hat az alvás a színlátásra

Reggel még valósághűen látjuk a színeket, az ébrenléti idő időtartamával azonban változik az érzékelésük - erre a következtetésre jutottak a Houstoni Egyetem kutatói. Először sikerült bebizonyítaniuk, hogy az alvás hatással van a környezet észlelésére.