Az EU betiltotta a mefedront

Az ecstasyhoz hasonló hatású szert több tucat halálesethez kötötték, és már több országban is tiltólistán szerepel.

  • Hírszerző/FH Hírszerző/FH
Az EU betiltotta a mefedront

Az Európai Unió kormányai pénteken a mefedron nevű új kábítószer betiltásáról döntöttek. "Jó látni, hogy az EU kormányai készek gyorsan betiltani ezt a veszélyes drogot" - jelentette ki Vivien Reding igazságügyi biztos, miután az unió 27 országa rábólintott a szer európai szintű tiltására. A döntés tiltja a mefedron gyártását és árusítását, büntetőjogi szankciókat helyezve kilátásába a tiltás ellen vétő emberekkel szemben.

A mefedron az EU 15 országában már korábban betiltották. Magyarországon a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság szeptember elején javasolta a szer betiltását. A Péterfy Sándor utcai kórházban a nyáron 40 embert kezeltek a szer fogyasztása miatt, de súlyos egészségkárosodás nem történt egy esetben sem. Nagy-Britanniában és Írországban 37 halálesetet hoztak összefüggésbe a mefedronnal.

A mefedront elsősorban porként árulják, de kapszulába töltve és tablettaként is előfordul. Főleg az interneten keresztül lehetett megvásárolni. Az ecstasyhoz hasonló hatású mefedron a vizsgálatok szerint súlyos egészségügyi problémákat okozhat, és függővé teheti a használókat.

A szert kipróbáló emberek több kellemetlen mellékhatásról számoltak be drogokkal foglalkozó internetes szakoldalakon. A szer hosszú távú használatának kockázatai még nem ismertek, köszönhetően a mefedron rövid, pár éves történetének.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?