szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre népszerűbbek Magyarországon is a szállodai léböjtkúrák. Egyre többen döntenek úgy – elsősorban a középosztály tagjai közül – hogy az éves szabadságukból egy-két hetet az egészségükre fordítanak. Mindezt a külső szemlélő számára önsanyargató módon: folyadékokon élve.

A szállodákban az egész böjt alatt naplót kell vezetni, ide kerülnek be a napi legfontosabb adatok. Ezekből a hotel orvosa és a böjti asszisztens (aki egész héten felügyeli a pácienseket, segíti őket a böjt nehéz pillanataiban, és meg is érti őket, hiszen maga is tapasztalt böjtölő) észreveszi, ha valaki csalt: például szilárd táplálékot is evett az előírt folyadékok mellett. „Böjtöt például zugevéssel megszakítani nemcsak a szégyen, vagy a befizetett pénz elvesztegetése miatt veszélyes, hanem mert rosszullétet is okozhat” – teszi még hozzá gyakorlati tapasztalatait Móricz Szilvia. Pedig elvesztegetni van mit: egy 9-10 napos szállodai léböjtkúra átlagosan 150–200 ezer forintba kerül. A cikk folytatását elolvashatja a HVG Online egészségportálján, ahol azt is megtudhatja, hogyan kell például otthon böjtölni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Milyen valójában egy léböjtkúra?

Egy tíznapos léböjtkúra során lemondunk minden szilárd élelemről, hogy átmenetileg abból a raktárkészletből éljünk, amelyet a táplálkozásunk során felhalmozott a szervezetünk. A kúra célja, hogy megtisztítsuk, méregtelenítsük a szervezetünket, miközben néhány felesleges kilótól is megszabadulhatunk.

MTI Plázs

Óvatosan a léböjttel!

A nyár kiválóan alkalmas a léböjt-kúrákra, egyrészt mert kevésbé kíván az ember nehéz ételt, másrészt olcsóbbak a zöldségek és gyümölcsök, de nem árt vigyázni a mellékhatásokra és az ellenjavallatokra.