szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyar találmányként ünnepeljük a szénsavas vizet, mégis mintha elfelejtettük volna a szódát, és egyre többet költünk ásványvízre.

A szénsavas vizet Jedlik-találmánynak ismerjük idehaza, miközben bármely nemzetközi tudományos oldalra kattintva egy angol papot említenek feltalálóként – mutat rá az Urbanlegends.hu oldal egy régi tévhitre. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum egy időszaki kiállítására készített ajánlója is ez utóbbi elméletet igazolja: eszerint Joseph Priestley volt az első, aki a széndioxidot vízzel elegyített 1767-ben. A mi Jedlik Ányosunk 1826-ban azzal ért el újszerű eredményeket, hogy lehetővé tette az ital olcsó, nagyüzemi előállítását.

A nyári forróság ma már elképzelhetetlen fröccs nélkül, ehhez pedig szóda kell. Noha alkohol nélkül is kiváló szomjoltó, de az elmúlt években az ásványvíz töretlen népszerűsége kissé háttérbe szorította a szódát. Az ásványvíz ugyanis napi fogyasztási cikké vált, az egy főre eső hazai fogyasztás évi 3 literről 110-re ugrott. (Soknak tűnhet ez a mennyiség, de az olaszok és franciák átlag 200 liter/év fogyasztásától még így is messze vagyunk). Egy átlagos embernek naponta legalább 1,5-2 liter vizet kell meginnia biológiai szükségletként, s hiába a látványos ásványvízfogyasztás, ennek nagy részét még mindig csapvízből fedezzük.

Az otthoni szénsavasító rendszerek piacvezető gyártója, forgalmazója egy izraeli székhelyű cég. A SodaStream csak 2011 első negyedévében 592 ezer szódakészítő gépet adott el. Noha a tengerentúlon egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a készülékek, az értékesítés 80 százaléka az Egyesült Államokon kívül történik. Az európaiaknak egyértelműen bejöttek ezek a szódagépek, főleg Dániában és Svédországban vásárolják az emberek, ott minden ötödik háztartásban van ilyen gép. A céget 1903-ban alapították Angliában, azóta gyártnak szénsavasító gépeket, jelenleg 33 országban vannak jelen. Itthon 2008 óta forgalmazzák termékeiket.

A gyártók ígérete szerint formatervezett gépeikkel még a korábbiaknál is egyszerűbbé válhat az életünk, hiszen még a víz erősségét is mi szabályozhatjuk. Sőt, már különféle szörpökből is válogathatunk, így az üdítő kérdését is gyorsan megoldhatjuk, ahogy a gép egyik változatával még koktélokat is készíthetünk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!