szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Ha a mentális betegségekről van szó, a férfiak és a nők eltérnek egymástól. A szebbik nem képviselőinél gyakoribb a szorongás és a depresszió, míg a teremtés koronáira inkább a tudatmódosító szerekkel való visszaélés és az antiszociális viselkedés jellemző. Ez derült ki a Journal of Abnormal Psychology című folyóirat egyik tanulmányából.

A kutatók megvizsgálták, hogy a gyakori mentális betegségek milyen arányban fordulnak elő a két nem képviselői között. A szorongásos zavarral küzdő nők általában befelé fordulnak, ami miatt visszahúzódóvá, magányossá, depresszióssá válnak. A férfiak azonban inkább kimutatják az érzéseiket, agresszívak, lobbanékonyak lehetnek. Kimutatták, hogy a kifelé és befelé fordulás felelős a mentális betegségek terén tapasztalható nemi különbségekért.

A kutatók a Nemzeti Egészségügyi Intézetek 2001-2002-es felmérési eredményeit elemezték, amelyben 43 093 amerikai felnőtt vett részt. 57 százalékuk volt nő; 56,9 százalék fehér bőrű; 19,3 százalék latin; 19,1 afroamerikai; 3,1 ázsiai, hawaii vagy Csendes-óceáni szigetekről származó; 1,6 százalék pedig indián vagy alaszkai. Az adatok reprezentatívak voltak a kor, etnikum és nemi megoszlás szempontjából a 2000-es népszámlálás tekintetében. A résztvevők kérdésekre válaszoltak az egész életükre és a megelőző 12 hónapra vonatkozó mentális állapotukkal kapcsolatban.

A szerzők idéztek korábbi kutatási anyagokból, amelyekből az derült ki, hogy a nők nagyobb arányban depressziósak, mint a férfiak, mert „gyakrabban töprengenek, mint a férfiak, folyton a negatív érzéseikre és a problémákra összpontosítanak, ahelyett, hogy a megoldásra törekednének”. Az eredmények alátámasztják a nemi különbségekre épülő megelőzési és kezelési módszerek szükségességét. „A nőknél a kezelés során a megküzdési és kognitív képességeket kell fejleszteni, hogy az önmarcangolás ne csapjon át depresszióba vagy szorongásba” – mondta a tanulmány vezetője, Nicholas R. Eaton, a Minnesotai Egyetemről. „A férfiak esetében fontos a megtervezett cselekvések jutalmazása, az agresszív késztetések építő jellegű viselkedéssé alakítása.”

Korábbi kutatásokból az is kiderült, hogy a nők a betegség megjelenése előtt gyakrabban jeleztek idegességet és stresszes helyzeteket, ami arra utal, hogy külső körülmények is hozzájárulhatnak a befelé forduláshoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!