szerző:
Medipress/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A stressz hízáshoz vezet, a kövérség pedig újabb stresszforrás. Új kutatás foglalkozott ezzel az ördögi körrel.

Az étrend és a mozgásszegény életmód önmagukban nem magyarázzák, miért öltött járványos méreteket az elhízás. A norvég Stavangeri Egyetem biológusa, Brynjar Foss szerint a stressz a sok közrejátszó tényező egyike. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a zsírokban, sóban és cukorban gazdag táplálkozás és a kevés mozgás kombinációja az elhízás kulcstényezője. Ezek alapján az orvosok a fogyást és a több mozgást írják elő betegeiknek. Beállt a sorba a média és a kereskedelem is, edzéstervekkel, diétákkal és tanácsadással.

Brynjar Foss és Sindre M. Dyrstad sporttudós a Medical Hypoteses című folyóirat cikkében erre a problémára összpontosított. Áttekintettek egy sor kutatási anyagot, amelyek kimutatták, hogy a hízás és a stresszhormon, vagyis a kortizol szintje észrevehetően magasabb annál, aki az idegeskedés miatt tett szert túlsúlyra. „A magasabb kortizolszint azzal jár, hogy az illető könnyebben hízik” – mutatott rá Foss.

AP

Dyrstaddal együtt úgy vélik, hogy a stressz és a kövérség egymást erősítik egyfajta pozitív visszacsatoláson keresztül. A hízás kiválthat stresszreakciót, ami további súlyfelesleg felhalmozásához vezethet. „Aki hízik, az stresszhatásnak teszi ki a testét. Ez egy öngerjesztő folyamat lehet, így az illető tovább hízik” – magyarázta Foss. A fogyókúrázás szintén fokozhatja a kortizoltermelést, amely stresszválaszt vált ki, így ellene dolgozik a súlyvesztési törekvéseknek. „Ha a feltételezésünk igaz, azt jelentené, hogy a stresszt kell valahogy leküzdenie annak, aki gátat akar szabni súlygyarapodásának” – vélekedett a kutató.

Több a kövér férfi

A WHO becslése szerint évente legalább 2,8 millió ember hal meg az egészségesnél magasabb testsúly következtében kialakuló betegségben. 2008-ban a világ 20 évesnél idősebb népességének 35 százaléka volt túlsúlyos, és közülük 200 millió férfi és 300 millió nő már elhízottnak számított. Az elhízottak aránya a világ népességében 1980 óta megduplázódott, komoly kihívások elé állítva néhány ország egészségügyi rendszerét.

A jelenség a legnagyobb problémát a fejlett világban jelenti, a legtöbb testsúlyproblémával küzdő az amerikai kontinensen, míg a legkevesebb Délkelet-Ázsiában él. Magyarországon 2003 óta emelkedett a testsúlyproblémával küzdők aránya, ugyanis 2009-ben már a 15 évesnél idősebb lakosság több mint felének volt súlyfeleslege, ötödük pedig már elhízottnak számított. A túlsúlyos és az elhízott férfiak aránya minden korcsoportban magasabb a nőkénél.

Ha kíváncsi, tényleg a stressz okozza-e a fekélyt, kattintson ide.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!