szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Egy teljesen új, fényen és hangon alapuló képalkotási technika lehetőséget nyújt színes és részletes felvételek elkészítéséhez a testen belül kialakult tumorokról. Az úgynevezett fotóakusztikus tomográfia segítségével az orvosok a korábbi módszerekhez képest jóval hamarabb felismerhetik a rákos daganatokat.

Hamarosan elkezdődhet az új technológia klinikai tesztelése, mivel az előzetes állatkísérletek biztatóan alakultak. A korábbi röntgen-, CT-, vagy a nagyon költséges MRI-vizsgálatokhoz képes sokkal részletesebb és jobb minőségű képet kaphatunk a szervezet belsejében kialakult tumorokról – nyilatkozta Lihong V. Wang, St. Louis-i Washington Egyetem biomedikai fejlesztőmérnöke.

Az új technika használatával jóval korábban fel lehet ismerni a rákos megbetegedéseket, ugyanis a fotóakusztikus tomográfia képes mérni a szövetek oxigénfelhasználását is. A szövetek megnövekedett oxigénfelhasználása, szakszóval a hipermetabolizmusa sok esetben a rákos daganatok előjele lehet, így még időben el lehet kezdeni a kezeléseket.

A fotóakusztikus képalkotás működési elve a fényen és a hangon alapul, ugyanis a testen belül a puha szövetek által elnyelt fényt képes átalakítani hanghullámokká, amelyek könnyedén áthatolnak a szöveteken – magyarázta Wang.

Lihong V. Wang az Amerikai Rákkutató Szövetség chicagói éves konferenciáján ismertette az új technológia lehetőségeit, és a tanulmány részleteit a Science című tudományos szakfolyóiratban publikálták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!