szerző:
Tárkányi Lívia
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Úgy eljutni álomszép helyekre, hogy útközben is tökéletes ellátásban részesüljünk, csak luxushajóval lehetséges. Nem csoda, hogy a hajóutak egyre népszerűbbek. Már csak azért sem, mert tévedés azt hinni, hogy ezt csak a kőgazdagok engedhetik meg maguknak.

John Clark már százharminc évvel ezelőtt felismerte, micsoda pénz rejlik a kalandvágyó turisták hajókáztatásában. Ezért luxushajóvá alakította egyik gőzösét és sikeres utakat bonyolított Norvégia és a Földközi-tenger vizein.

Manapság persze már nem Európa, hanem a Karib-térség számít a luxushajózás legfontosabb helyszínének. Miami volt az első kikötő, ahonnan említésre méltó mennyiségű hajó futott ki, kizárólag turisztikai céllal és mára igazi idegenforgalmi nagyüzem a város kikötője.

MTI / EPA / Mark Wallheiser

Nem a milliomosok szórakozása

A hajókázás csak a gazdagoknak való, hallani gyakran. Természetesen van olyan többhetes luxushajóút, amiért hatezer eurót kell kifizetni, de a legtöbb hajótársaság ügyel arra, hogy az ár ne haladja meg egy normál szárazföldi nyaralás szintjét. Akciós ajánlatban el lehet kapni egy Földközi tengeri utat négy-ötszáz euróért, ennyibe kerül egy görög nyaralás is. És ne feledjük, hogy a hajón valóban teljes ellátást kapnak az utasok, sőt az árban benne van a szórakoztató programok sokasága, az esti színházi előadások, a képgaléria a kortárs művészek alkotásaival, a fedélzeti medencék, a fitnesztermek. Térítés ellenében használhatóak a Spa részleg szolgáltatásai, a kaszinó, és vámmentesen lehet a márkás üzletekben vásárolni.

Ha valóban olcsó ajánlatra bukkanunk, azért el kell gondolkodni a következőkön: az ár tartalmazza-e a repülőjegyet és a reptér-kikötő közti transzfert? A szállás egy ablakos külső kabinban lesz vagy belső kabinban? Kell-e felárat fizetnie az egyedül utazóknak? Ez egy all inclusive utazás vagy az italokért külön kell fizetni? Plusz költséget jelent természetesen minden egyes szárazföldi program is.

Mérlegelni kell tehát, hogy csak a hajón akarjuk tölteni az időt vagy világot is szeretnénk látni. És bár a hajókon elvileg nincs készpénz-forgalom, mégis gondolni kell a borravalóra is.

Az olcsó utakért érdemes a hajótársaságok honlapját felkeresni, ahol legtöbbször egy hotline-számon keresztül elérhetünk egy szakértőt, aki segít az eligazodásban.

Az utóbbi évtizedben egyre több hajó verseng a turistákért. De honnan tudjuk, melyik társaság, melyik hajó igazán jó? Alapvetően három kritérium határozza meg egy hajó színvonalát: az ellátás, a tisztaság és a szolgáltatások. De számításba kell venni az utazóközönséget is. A partyhajókon, ahol az italfogyasztás benne van az árban, bizony szembesülni fogunk az ifjúság mértéktelen alkoholfogyasztásával és annak utótermékével, a hányásmaradékkal, iskolaidőben viszont főként nyugdíjasokkal van teli a legtöbb hajó, de ekkor garantált a nyugodt pihenés.

AFP / CitizenInside

Ahogy egy bennfentes látja

„Magyar vendégekkel sajnos igen ritkán találkozom a hajókon. Ha igen, akkor is rendre kiderül, hogy nem Magyarországon élő honfitársakról van szó” - meséli Füssy Dávid, aki az elmúlt hét évben nem csak a munkahelyi ranglétrát, de a világot is bejárta a Princess Cruises hajóin, jelenleg art directorként dolgozik. „Sokan úgy hiszik, hogy a hajókon kőgazdag emberek múlatják az időt. Ez különösen Amerikában egyáltalán nincs így. Ott inkább a középréteg fizet be hajóutakra és persze kihasználja az all inclusive ellátást az utolsó morzsáig.”

„Ha valaki most tervezi élete első hajóútját, én nem feltétlenül a meleg tengereket ajánlanám. Igazán szép, és nem átlagos úti cél Alaszka. A táj lélegzetelállító, a természet szépsége mindenkit megérint. A medveles, a bálnák megfigyelése, a helikopteres túra, utazás kutyaszánnal, csak néhány a programok sokaságából” folytatja a hajós.

Természetesen a szakember szerint is érdemes egy út befizetése előtt több társaság ajánlatával megismerkedni, hiszen van olyan, amelyik a fiatalok igényeire állt rá, mint például a Royal Caribbean. Az ő hajóikon a Karib-tenger közepén 35 fokban akár korcsolyázni is lehet a fedélzeten. A Carnival Cruises nagy hangsúlyt fektet a fedélzeti programokra: koncertek, partyk, kiváló étkezés.

MTI/AP

Az év legtrendibb hajóútjai

Természetesen minden évben vannak divatosabbak a több száz induló hajós utak között. A sokat hajózók véleménye szerint az idén a következő utakra érdemes befizetni.

A Royal Caribbean novemberben és decemberben kéthetes utakat indít Sydneyből Új-Zéland körül. A tizenegy kikötő segít megismerni a helyiek legendás vendégszeretetét és a Gyűrűk ura forgatási helyszíneit is.

Aki utálja a hosszú repülést, mégis valami egzotikusat akar megélni, annak itt az Artania kilencvenhat napos igazi álomutazása: a franciaországi Marseille kikötőjéből indul, majd tesz egy dél-amerikai körutat a Karib szigetvilág és Mexikó nyugati partvidékének érintésével. Csak néhány szám: negyvenkilenc kikötő, huszonnégy ország, tizennégy sziget.

Charles Darwin tette híressé a napjainkban is érintetlen Galápagos-szigeteket. Az itt található nemzeti parkot csak szigorúan meghatározott számú látogató keresheti fel és csak néhány hajó köthet ki a közelében. Ezek egyike a Silver Galapagos. Aki idelátogat, sajátos világba léphet be. Teknősökkel, cápákkal és pingvinekkel barátkozhat.

De aki csak bele akar kóstolni, neki való-e a hajókázás, ideális lehet a kétéjszakás százötven eurós hajóút Kiel és Oslo között.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!