szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A napozás rossz hatással lehet az anyajegyekre, ezért érdemes odafigyelnünk.

Ugyan az anyajegyek többsége ártalmatlan „szépségpötty”, némelyek veszélyesek lehetnek: bőrrák (melanóma) alakulhat ki belőlük, ezért érdemes időről időre, különösen nyár előtt megvizsgáltatni az anyajegyeinket. Erre létezik egy megbízható, fájdalommentes szűrés, amely során a szakorvos fotót készít bőrünk aktuális állapotáról, így az elváltozásokra korán fény derülhet, később pedig a legkisebb eltérés is könnyen felfedezhető.

A bőrdaganatok leggyakoribb fajtájának számító melanóma gyakran meglévő anyajegyekből alakul ki, vagyis akinek világos a bőre és a haja, illetve sok anyajegye van, annál a kockázat is magasabb. A nőknél általában az arcon és a lábszáron, míg a férfiaknál a törzsön és a háton jelentkezik, és bár a betegség leggyakrabban 40 és 50 éves kor között üti fel a fejét, bárkinél előfordulhat.

A bajt úgy tudjuk megelőzni, ha kerüljük a túlzásba vitt napozást, a szoláriumozást, és anyajegyeinket a nyaralás előtt és után megvizsgáltatjuk. Az olyan anyajegyeket, amelyekbe gyakran beleakad a körmünk, láncunk, ruhadarabjaink, érdemes lehet eltávolíttatni is.

Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus szerint a szűrővizsgálatot általában évente kétszer - a napos időszak kezdetén és végén - érdemes elvégeztetni, így ugyanis jó eséllyel kiszűrhetjük a gyanús képleteket a fokozott UV terhelés előtt, és időben észlelhetjük a napozás UV terhelés hatására bekövetkező, aggodalomra okot adó változásokat.

Ha a már meglévő anyajegyünk növekszik, színe megváltozik, széle szabálytalanná, formája aszimetrikussá válik, környékén viszketést, fájdalmat vagy vérzékenységet tapasztalunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz! 

Red Lemon
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!