szerző:
Simon H. Dóra
Tetszett a cikk?

Ha az ember eljut Itáliába, főleg a nagy múltú, történelmi városokat nézi meg, pedig rengeteg eldugott, a turisták körében kevésbé ismert különleges helyet találunk ezeken kívül. Haldokló város, kőfalu, ahol megállt az idő, Tolkien tündék lakta városát is megszégyenítő fjordok - kint élő magyarokat kértünk, hogy ajánljanak ilyeneket.

10. Ventimiglia és a Villa Hanbury

Liguriát az Olasz-Riviérának is szokták nevezni, ebben a régióban található Genova és Sanremo (2002 óta az egybeírt változat a hivatalos neve a vársonak – a szerk.) is. Azonban egész közel a francia határhoz fekszik Ventimiglia, a Nyugat-kapuja, amit a Roia folyó választ el két részre. Ventimigliában van Olaszország és Európa legnagyobb, a Földközi-tengerre néző, 18 hektáros botanikus kertje. A kert és a hozzá tartozó szecessziós stílusban épült villa egykoron Sir Thomas Hanbury angol üzletember és kertész tulajdona volt.  Megközelíteni az egyik legkanyargósabb autópályán lehet, érdemes betartani a sebességhatárokat.

Villa Hanbury
Flickr / Creative Commons / Villa Hanbury

9. Riva del Garda

Olaszország tele van mesés tavakkal, ezek közül a Garda-tó különösen bájos, bár George Clooneyt nem találni a vidéken, de olaj-és citromfákat, pálmákat és a kéknél is kékebb vizet igen. Az 1815-1918 között az Oszták-Magyar-Monarchiához tartozó Riva del garda városka a tó csücskében található, az olasz Alpok lábainál. A víz, a völgy és a hegyek együttes látványa festői szépségű. Arra azért készüljön, hogy nagy plázsokat itt nem talál, viszont Verona már nincs messze innen, ha a napsütés mellett kis kultúrára is vágyik. A településtől 3 kilométerre található a Varone barlangi vízesés, ami majdnem 100 méteres magasságból zuhan a mélybe.

Riva del Garda
Flickr / Creative Commons / Brian Wotherspoon

8. Bagni San Filippo

A település Sienától 70 km-re, délre található az Amiata hegy lábánál. Nevét Filippo Benizi remetéről kapta, aki a hegy oldalában vájt barlangban talált menedéket 1267-ben. Az itt található forróvízű mészkőmedencék olyasmik, mint amilyen Egerszalóknál volt, amíg meg nem építették ott a szállodamonstrumot. Úgyhogy a teraszos megoldású medencéket érdemes felkeresni. Az itt felszínre törő víz magas koncentrációban tartalmaz szénsavat és kalciumot, hőmérséklete pedig 35 Celsius-fok feletti.

Bagni San Filippo
Flickr / Creative Commons / Udo Schröter

7. Civita di Bagnoregio, a haldokló város

Az olaszok nevezik így a völgyből kiemelkedő sziklára épült várost. Itt ugyanis tényleg megállt az idő, egykoron pezsgett az élet, ma már csak talán egy tucat ember él itt. A település túlélt egy földrengést, de a talaj eróziója folyamatos pusztítást végez. A városba egy keskeny hídon lehet bejutni, gyalogosan. Az utcákon sétálva pedig olyan érzésünk támad, mintha egy időutazáson vennénk részt. Ha valaki eljut Rómába, érdemes felkeresnie helyet, míg mielőtt a természet elpusztítja a települést. Az örök várostól mindössze 90 kilométerre található.

Wikipedia / Etnoy (Jonathan Fors)

6. Orta San Giulio szigete

Észak-Olaszország híres meseszép tavairól, azonban a Lago d’orta tó és a partján fekvő Orta San Giulio kevésbé ismert. A tóban található egy aprócska sziget, ahová a városból egy pár perces hajóúttal lehet eljutni. A csönd és nyugalom mellett egy Bazilika és egy kolostor található a szigeten. A tó Piemontéban található, és közel van Milánóhoz.

Orta San Giulio
Flickr / Creative Commons / dm1795

5. Sant'Angelo d'Ischia

Amíg Caprit elözönlik a turisták, addig itt állítólag még júliusban is alig vannak. Angyalvár egy ősi halászfalu, de termálvizének és különleges szépségének köszönhetően exkluzív hellyé vált. A víz alatti világa népszerű a búvárok körében. Sant'Angelo d'Ischia a nápolyi kikötőből érhető el.

Sant'Angelo d'Ischia
Flickr / Creative Commons / Chiara Marra

4. Carloforte és Isola di San Pietro

Szardíniában rengeteg gyönyörű strand található, elég csal a Golfo di Orosei partjaira gondolni. Azonban van egy különleges mellékszigete, az Isola di San Pietro egy Carloforte nevű városkával. A 33 kilométer hosszú tengerpart nyugati része sziklás, míg a keleti, ahol Carloforte is található, homokos. A várost liguria hajótöröttek népesítettek be Carlo Forte (Erős Károly) vezetésével a 18. század környékén. Érdekesség, hogy a mai lakosság, akik ezen népcsoport leszármazottjai, megőrizték dialektusukat.

Isola di San Pietro
Flickr / Creative Commons / Andrea Lodi

3. Scilla

A Tirrén-tenger gyöngyszeme az olasz csizma csücskében található Calabria régiójában, a Messinai-szorosban. Egyik jellegzetessége a sziklán épült Castello Ruffo erőd, ami elválasztja egymástól a homokos Marina Grande strandot a tipikus, lépcsőzetes olasz házairól ismert halásznegyedtől, a Chianalea-tól.

Wikipedia / Cirimbillo

2. Matera, a kőfalu

Ez szintén egy olyan hely, ahol megállt az idő, valahol a középkor környékén, nem hiába forgatta itt Mel Gibson A passió című filmjét. A Materában található barlanglakásokban a helyi szegények laktak évszázadokon át, sőt, a mai napig élnek itt emberek, igaz már egy kicsit klimatizáltabb körülmények között. A történelmi központot alkotó barlanglakásokból álló negyedet Sassi di Materának hívják, és az UNESCO Világörökségének a része. Bariból egy óra vonatozással megközelíthető.

Matera
Flickr / Creative Commons / Jane drumsara

1. Fiordo di Furore

A neve olaszul fjordot jelent, ami becsapós, mert valójában egy riáról van szó. A ria nem más, mint a tengervíz által elöntött egykori folyóvölgy, gyakran megfulladt folyóvölgynek is nevezik. A keskeny szakadékot egy 30 méteres kőhíd köti össze, a homokos tengerparttól pedig gyönyörű kilátás nyílik a nyitott tengerre. Furore falu Dél-Olaszországban, Salerno megyében található, és az Amalfi-partvidékkel az UNESCO Világörökségének részét képezi. Megközelítése nem egyszerű, de a látványért megéri.

Fiordo di Furore
Flickr / Creative Commons / Francesco
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!