szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szmog jelentőségét semmiképp sem szabad elbagatellizálni, mert az ilyenkor káros anyagok tömkelegével, köztük sok esetben azbeszttel is telített szálló por az egészséges embereknél is köhögést, hányingert okozhat, irritálhatja a nyálkahártyát, de ugyanúgy közvetlen kapcsolatba hozható a trombózissal, az asztmával, a rákkal és a szívrohammal is. A szmogot, vagyis a környezetszennyezés miatt kialakuló füstködöt csak akkor kerülhetjük el, ha épp nem szennyezett levegőjű nagyvárosokban tartózkodunk. – Túlélési tippek a szmog okozta ártalmak csökkentésére.

Ugyan ma reggelre megszűnt a szmogriadó riasztási fokozata, és vele együtt a feketematricás autók közlekedési tilalma, a fővárosi levegő még mindig rendkívül szennyezett, jelenleg a szmogriadó tájékoztatási fokozata van érvényben. A porrészecskék ilyenkor baktériumokat, vírusokat, gombákat, valamint további káros anyagokat kötnek magukhoz, és elősegítik azok bejutását a szervezetbe. A szmogot ugyan elkerülni csak akkor lehet, ha épp nem forgalmas nagyvárosban tartózkodunk, pár óvintézkedéssel mégi megvédhetjük magunkat rövid és hosszú távú káros hatásaitól.

1. A dohányzásnak ma tényleg végzetes következményei lehetnek

A por belégzése magas szmogszint esetén különösen csökkenti a tüdő ellenálló képességét a fertőzésekkel és a toxikus anyagokkal szemben. Éppen ezért ilyenkor az egyik legkárosabb porforrás az aktív dohányzás, ami a passzív dohányosok egészségét is komolyan veszélyezteti. Az aktív és a passzív dohányzás magas szmog idején különösen irritálhatja a szem kötőhártyáját, a felső légutak nyálkahártyáját, köhögést és nehézlégzést válthat ki, majd a tüdőben felszívódva gyulladásos folyamatot indíthat el, amiből hosszú távon krónikus légcsőhurut, asztma, szív- és érrendszeri betegség is lehet.

MTI / Szigetváry Zsolt

2. A kisgyerekes szülők ma felejtsék el a játszóterezést és a babakocsit!

A gyerekek számára még károsabb lehet a szmog, mivel többet és gyorsabban lélegeznek a felnőtteknél, ezért nagyobb mennyiség jut a tüdejükbe a különböző szennyezőanyagokból. Ráadásul a kicsik hajlamosabbak a szájukon át lélegezni, ezért az orruk sem képes megszűrni a belélegzett levegőt.

3. Ne szellőztessünk!

Jobb, ha ma nem szellőztetünk, és minél kevesebben tartózkodunk a szabadban. Mindez a veszélyeztetett népességcsoportokba tartozókra, vagyis a gyermekekre, az idősekre és a betegekre különösen igaz. Ők ma egyáltalán ne szellőztessenek, és lehetőleg ne menjenek az utcára. A ruhák szabadban teregetése szintén nem ajánlott. Elsősorban a veszélyeztetett népességcsoportokba tartozók kerüljék a jelentős gépjárműforgalom által érintett tereket, útszakaszokat!

4. Ha mégis muszáj kimenni az utcára

A legkevésbé rossz körülmények általában délelőtt tizenegy és délután kettő-három óra között alakulhatnak ki, ezért, ha muszáj, a szükséges szellőztetést, a szabadban való tartózkodást célszerű erre az időszakra időzíteni. A légszennyezés általában este hat és éjfél között tetőzik.

5. Ma ne sportoljunk a szabadban!

A nehéz fizikai munkát és a szabadtéri sportolást ne erre az időszakra tegyük, különösen a késő délutáni órákban hanyagoljuk mindezt. A forgalomban kerékpározni pedig szigorúan tilos, mivel a megerőltetéstől háromszor-négyszer annyi szennyezett levegőt szívunk be, mintha sétálnánk. Az utcai munkások és biciklisfutárok jobban teszik, ha ma szabadságot vesznek ki, vagy beszereznek egy porálarcot. Természetesen a pormaszk és a szájmaszk viselése mindenkinek ajánlott.

Stiller Ákos

6. A só segít!

A szmog és a káros anyagokkal teli városi levegő okozta káros hatásokat nem csupán ezekben a napokban, hanem az év minden napján enyhítheti, ha rendszeresen sókamrába jár és szaunázik, még nyáros is. Ha napközben megviselte a szmog, sokat fog segíteni, ha este átöblíti az orrát és a torkát langyos, sós vízzel.

7. A-, C- és E-vitaminnal is hatékonyan védekezhet

A-vitaminból 5000 nemzetközi egység az ajánlott mennyiség szmogos időszakban, amit leginkább zöldségfélékkel, ezen belül répával és sütőtökkel, illetve tonhallal és mangóval juttathatunk a szervezetünkbe. C-vitaminból 1200 milligram ajánlott ilyenkor, míg E-vitaminból 600 nemzetközi egység javallott, ezt különböző magvak, mogyoró és növényi olajok fogyasztásával fedezhetjük a leghatékonyabban. Mindemellett a tisztító hatás érdekében érdemes minden órában meginni egy pohár, szénsavmentes ásványvizet.

Hol tájékozódhat az aktuális értékekről?

Az érintett útszakaszokat a Budapest és vonzáskörzete részletes interaktív stratégiai zajtérkép térinformatikai rendszer nappali közúti konfliktustérképe narancssárga és piros színnel jelöli ezen az elérhetőségen.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján:
http://www.met.hu/levegokornyezet/varosi_legszennyezettseg/meresi_adatok/tajekoztato/
http://www.met.hu/levegokornyezet/varosi_legszennyezettseg/elorejelzes/tajekoztato/

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!