HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Esendőségük vállalásával inkább az erejüket mutathatnák meg a férfiak, de a sztereotip társadalmi elvárások miatt ezt még mindig kevesen merik megengedni maguknak – hangzott el a HVG Extra Pszichológia által szervezett kerekasztal beszélgetésen. Singer Magdolna Érző férfiak című kötete kapcsán szó esett véget nem érő gyaloglásokról, gyermeküktől elzárt apukákról és elrejtett férfikönnyekről is.

Akik ráálltak a beszélgetésre, azok általában első szóra jöttek, de nagyon sokan voltak, akik keményen elutasították, mondván: „Senki sem kíváncsi a férfiak érzelmi életére” – mesélte Singer Magdolna író, gyásztanácsadó, milyen nehézségekkel szembesült, amikor megpróbálta összegyűjteni 18 beszélgetőpartnerét.

A sztereotípiák mögött
Asszonyi Eszter

Nem véletlen a sok vonakodás, hiszen a mentálhigiénés szakemberként és gyásztanácsadóként ismert szerző kötetével éppen hogy a „kemény férfiakról” élő társadalmi sztereotípiákkal szeretett volna szembemenni, és azt bizonyítani, hogy a keménységet, határozottságot, erőt sugárzó álarcok mögött ugyanolyan érzelmek bújnak meg (vagy épp tombolnak), mint a nőknél.

Megosztás helyett

Az Érző férfiak című, nemrégiben megjelent kötetben megszólaló, és életük nagy fájdalmairól őszintén beszélő interjúalanyok tapasztalataiban közös, hogy komoly trauma – leginkább a szeretett társ elvesztése – esetén a férfiakon (is) végtelen letaglózottság, megsemmisülés, elesettség érzés lesz úrrá, és alapjaiban rendülhet meg az azonosságtudatuk.

Az ilyenkor érzett dühöt, haragot, szégyent vagy önértékelési válságot azonban nem úgy próbálják megoldani, hogy megosztják másokkal a problémáikat, hanem inkább sporttal, gyaloglással, futással próbálnak könnyíteni lelki kínjaikon – ecsetelte a szerző a BMC Magyar Zenei Információs Központ és Könyvtár termében összegyűlt több mint százfős, többségében női hallgatóság előtt január 25-én.

Ugyanolyan fájdalmak
Asszonyi Eszter

A kötet egyik szereplője például hónapokon át gyalogolt ki a pesti belvárosból Szentendrére és vissza, miután megtudta, hogy a felesége az ő egyik barátja miatt hagyta ott.

Ki bátor sírni?

Az érzelmek elfojtásáért nagyon nagy árat fizet az ember. Nem lehet ugyanis szelektíven csak egyet elfojtani. Ha valaki egyet elnyom magában, az egy idő után mást sem fog érezni – figyelmeztetett saját tapasztalatára utalva az egyik meghívott vendég, a kötetben csak „nagyvárosi serpaként” aposztrofált Haas György terapeuta, életviteli tanácsadó, nem mellesleg a szerző volt férje. Ezért sem lehet, de legalábbis nem érdemes „elsündörögni” saját fájdalmaink feltárása elől.

Egy különleges út
Asszonyi Eszter

Kettejük könyvbeli beszélgetése egyébként – mint most felidézte Haas – azért is volt meglepő, mert hiába hitte, hogy már eléggé „bebarangolta” önmagát, a fájdalmaival, sebződéseivel való célzott szembesülés különleges, mindkettejük számára megrendítő úttá vált.

Könnyebb lenne a feldolgozás is, ha mernének sírni a férfiak, ám a legtöbben gyermekkoruk óta tudják, hogy ezt (nyilvánosan legalábbis) nem engedhetik maguknak. Pedig az esendőségük vállalása inkább az erejüket mutatná meg – hangsúlyozta Singer Magdolna.

Elmélyülten, hosszan figyelni
Asszonyi Eszter

Nem biztatja ugyan sírásra a hozzá fordulókat a kerekasztal másik résztvevője, Buda László pszichiáter, a szomatodráma megalkotója sem, ám, mint elmesélte, nagyon sokan (férfiak is) egyből könnyekre fakadnak csupán attól az élménytől, hogy valaki elmélyülten, hosszan figyel rá. Ő maga egyébként szeret együtt sírni a pácienseivel, már csak azért is, hogy „jelezzem, semmilyen fal nincs közöttünk, mindent akarok érezni, amit a másik érez”.

Az érzelmek két dolga

A szerzőt az is meglepte, hogy mennyi mindenről hiszik azt a nők, hogy csak nekik fáj, hogy az adott veszteségben ők a főszereplők, holott legalább akkora kínt élnek át abban a helyzetben férfiak is. Példaként a gyermeküktől elzárt apák szenvedését hozta fel (a kötetben erről az Apák az Igazságért Egyesület vezetője, Szaniszló Csaba számol be). A manapság megváltozott apaszerep, a mélyebb kötődés kialakulása miatt ez nagyon sok fájdalmat okoz, miközben a hazai bírósági gyakorlat ezt a legkevésbé veszi figyelembe.

Férfiakra kíváncsian
Asszonyi Eszter

Mint Singer Magdolna a kerekasztal beszélgetésen bevallotta, annak idején magát is „gyermekét egyedül nevelő anyának” érezte férje mellett, ám amikor elváltak, jött csak rá, hogy még az a felemás apaszerep is mennyire fontos volt a gyerekeinek, amitől így megfosztották őket.

Milyen üzenete lehet ezek után a kötetnek a férfiak számára? Hogyan juthatnak közelebb önmagukhoz, hogyan fejezhetik ki önmaguk és mások számára is az érzelmeiket? Az érzelmeket sem elnyomni, sem egy az egyben másokra kiönteni nem érdemes – hangsúlyozta Buda László.

Sem elnyomni, sem kiönteni
Asszonyi Eszter

Ehelyett szerinte két dologra érdemes figyelni. A teljesebb élethez elsősorban meg kell tanulni mindenkinek az érzelmeit megélni, másrészt pedig azokat mederben tartani.

 

Hasonló írásokat a HVG Extra Pszichológia legfrissebb számában olvashat, mely a szeretet, szerelem, szex és vágy témáival foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, megajándékozzuk A boldogság… 500 pillanat, amit jó átélni című könyvvel. Aktuális számunkat meg is rendelheti.

 


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!