Tetszett a cikk?

A nagy presztízsű John Lewis áruházlánc igen csak érdekes épületet húzott fel az angliai Leicesterben. A nyár végén nyíló üvegpalota ugyanis csipkemintába burkolózik tetőtől talpig. A látvány alaposan megosztja a közvéleményt.

© www.johnlewis.com
Egyesek szerint az épület gyönyörű, mások szerint inkább Las Vegasba való, megint mások szerint az egész egy modern építészeti rémálom, egy nagy doboz, amelyre bizarr csipkemintás harisnyát húztak.

A dizájnnak márpedig oka van. A csipkeminták és a textilművészet komoly része Leicester kulturális hagyatékának meg a John Lewis áruháznak is, amely az egyik legrégibb kereskedelmi lánca az Egyesült Királyságnak, és a lakástextiltől kezdve a legapróbb ruházati cikkekig szinte mindent árul. Így aztán nem meglepő a stílusválasztás, ám mégis, aki meglátja az épület dramatikus arculatát, az rendesen meghökken, mert az ezernyi tükörbe faragott virágminta lélegzetelállító látványt nyújt. Nem kétséges, az épület igen egyedi építészeti darab.

Az alkotók az iráni születésű Farshid Moussavi és a spanyol Alejandro Zaera Polo neves építészek, akik az 1995-ben létrehozott Foreign Office Arhitects (FOA) alapító tagjai. A cég híres alkotása a 2002-ben épült kompkikötő a Japán Yokohamában. A FOA-nak ugyan kevés hazai megbízása van, de a londoni BBC Music Theatre modern épülete is az ő munkájuk.

Az építészek Carlisle-ban, a John Lewis textil archívumában bukkantak rá az érdekes anyagmintára, amelyet Richard Ovey londoni kárpitos alkotott 1803-ban. Az alkotók szerettek volna a csupa üveg épületnek réteges külsőt kölcsönözni, de a dekoratív motívumnak az épületen funkciója is van: árnyékolja az áruház belsejét, a négy méter magas üvegfalat védi tűző naptól. A 44 millió fontba kerülő épület csak az egyik része az elavult Shires bevásárlóközpont jelentős átalakítási programjának, csatlakozik hozzá egy 12 termes mozikomplexum is, amely szintén a FOA munkája, és amely szintén érdekes építészetileg, hiszen fonott fémzsindelyek díszítik. Az új épületkomplexum új nevet is kapott, Highcrossnak keresztelték át, és azt várják a beruházástól, hogy az feldobja és divatossá tegye Leicestert, mind a helyiek, mind a turisták szemében.

Ám ezzel lehet, hogy melléfogtak, az emberek zöme ugyanis negatív véleménnyel van az épületről egyelőre. Jonathan Glancey, a The Guardian újságírója szerint az épület ugyan kétséget kizáróan csinos, de nem illik a városképbe és nem ad semmilyen pluszt a városnak, a városépítő funkció teljesen hiányzik az épületből. Pedig a FOA bizonyította a yokohamai kompkikötővel, hogy lehet egyszerre a városképet formáló épületet alkotni. A kikötő ugyan teljesen megváltoztatta a városképet a tenger felől nézve, de beleillik abba, és a terminál tetején elhelyezkedő park a város minden polgárának a kényelmére szolgál, utazzon az illető hajón vagy éppen gyalog.

A John Lewis áruházlánc ugyancsak híres arról, hogy bár érdekes építészeti ötleteket alkalmaz az épületeihez, igyekszik hű maradni a város hangulatához, és mindig megpróbál a városképhez hozzátenni, nem pedig elmosni azt, mint ahogy ezt most a leicesteri bolt esetében tette.

A közvélemény szerint a FOA a képességeihez mérten csak egy találékony mintájú rémet épített a városnak, amely funkcionalitásában csak egy bevásárlóközpont, és arra szolgál, hogy a már így is mamuttá nőtt konzummániára késztető kereskedő szektort tovább hizlalja.

Ez a jelenség viszont nem egyedül Leicesterben tapasztalható, hiszen ma már teljesen elfogadott dolog, a bevásárló központok azért épülnek, hogy dominálják a helyet, ahova megépültek, és nem azért, hogy dekorálják. És ha már a vásárlást választottuk saját magunk szórakoztatására, minden egyéb kulturális elfoglaltság felett, és egyre több kereskedelmi épületet igénylünk, akkor tulajdonképpen a FAO minden tőle telhetőt megtett a John Lewis-zal együtt. Mert bizony kellenek az ügyes építészek, akik felöltöztetik ezeket a helyeket a kellemesebb hatás kedvéért, ha kell, hát akár csipkébe.

Krisztina O'Brien

MTI Kult

A New York Palota nyerte el Budapest Építészeti Nívódíját

A Lánchíd 19 Design Hotel, a lágymányosi Infopark "D" épülete és a New York Palota rehabilitációja nyerte el a Budapest Építészeti Nívódíja 2007 pályázaton a legkiemelkedőbb új és felújított épületeknek járó címet az idén.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Ingyen szexre alapozna London főépítésze

„Azért akarnak minél többen nagyvárosokban élni, mert sokkal több a lehetőség ingyen szexre”, jelentette ki Peter Wynne Rees, London főépítésze egy müncheni konferencián, amely a városok fenntartható fejlődéséről szólt.

hvg.hu Iroda és üzlet

Építészeti Nívódíjat kapott a Millennium Tower

Irodaház kategóriában, Építőipari Nívódíjat kapott az Arcadom Zrt. egyik épülete, a millenniumi városrészen épült Millennium Tower Irodaház. A díjat az alapítók által delegáltakból álló bíráló bizottság ítélte oda.

Prizma

Francia építészetmúzeum

A múlt héten Párizsban megnyílt a világ első olyan kiállítása, amely egy egész évezredet átfogva, szerves egységben mutatja be egy ország építészetének korszakait. Az építészet és a nemzeti örökség városa nevű múzeumban - a Trocadéro tér melletti Chaillot-palota keleti szárnyában - az egyedülálló vállalkozáshoz 8 ezer négyzetméteren nem kevesebb mint négyszáz életnagyságú másolatot készítettek a legnevezetesebb franciaországi épületek homlokzatáról, jellegzetes részleteiről, valamint makettek, freskó-, kép- és szobormásolatok segítségével vezetik végig a látogatót a régi korok örökségétől a legmodernebb építészeti alkotásokig. A múzeum terve még 1994-ben született, ám mivel több intézmény gyűjteményét és munkáját kellett összehangolni, ráadásul 1997-ben egy tűzvész pusztítása is hátráltatta a munkálatokat, csak mostanra lettek készen.

hvg.hu Világ

Politikusok és építészek „vérfertőző” viszonya - videók

Az egyik dolgozott a kínai kommunistáknak meg a Las Vegas-i kaszinóknak. A másik pedig Sztálinnak meg Mussolininak, aztán beszállt a New York-i ENSZ-palota tervezésébe. Építészek. Olykor zsenik, máskor szörnyetegek. De mit mondjunk a politikusokról, akik saját emlékművüket akarják látni, zokszó nélkül robbantatnak fel műemlékeket, és mindenbe beleszólnak?

Itthon

Impotencia és abortusz az építészetben

A legtöbb építészeti terv nem valósul meg. S ez persze nem olyan nagy baj. Ahogy a felejtés is karbantartja az elmét, úgy alakítják a várost a meg nem épült házak. Egy ma nyíló kiállításon azért szép számmal látni olyan épületterveket, amelyek alakot öltve jobbá tehetnék az életünket.

Dolgozókat toboroz a Mere Magyarországra, és újabb ígéretet tett, mikor nyitja az első itteni üzletét

Dolgozókat toboroz a Mere Magyarországra, és újabb ígéretet tett, mikor nyitja az első itteni üzletét

Merész terveket ismertetett a Nagykörút zöldítésére Karácsony Gergely

Merész terveket ismertetett a Nagykörút zöldítésére Karácsony Gergely

Elon Musk egy álhírrel és egy fideszes EP-képviselő postjával támadja az EU-t

Elon Musk egy álhírrel és egy fideszes EP-képviselő postjával támadja az EU-t

Tolonganak a kaliforniai tűzvész elől menekülő celebek a luxusszállodákban

Tolonganak a kaliforniai tűzvész elől menekülő celebek a luxusszállodákban