Tetszett a cikk?

London a héten kezdődő építészeti fesztiválon egy igen érdekes, elgondolkodtató urbanisztikai kiállítással rukkol elő Vancouverism címmel. A téma Vancouver, a mintaváros.

A kiállítás bemutatja, mitől más Vancouver, mint a többi világváros, hiszen az Egyesült Államoktól egész Ázsiáig az építészek másról sem beszélnek, mint arról, hogyan kell „vancouveresíteni” a városi területeket.

Kanada Csendes-óceáni oldalának legnagyobb városa, Vancouver építészeti struktúrája az elmúlt 50 évben vált példa értékűvé. Felhőkarcolóival az egyik legmodernebb és leglakhatóbb világváros jelentős népessége ellenére. De a modernitása ellenére a koncepció, amitől a város annyira sikeres, olyan régi és történelmi, mint maga a városok ötlete: az emberek szeretnek a munkahelyük közelében lakni, a lakóhelyük környékén vásárolni és szórakozni.

A vancouverizmus épp az övezetes városi élet ellentéte. Végy tömérdek embert, költöztesd őket össze, hogy a kiszolgálásukra és kényelmükre építő üzletek, munkahelyek köréjük csábuljanak, végy befektetőket, akik cserébe az egekbe törő extrém helykihasználásért kompromisszumra és pénzügyi áldozatra is hajlandóak a későbbi lakástulajdonosok életminőségének javítása érdekében. A kompromisszum ez esetben a felhőkarcolók körül parkokat, sportpályákat, sétálóutcákat, iskolákat, könyvtárakat, bicikliutakat, élelmiszerboltokat, butikokat, éttermeket és kocsmákat jelenti.

Vancouver emellett festői fekvése, a hegyek és az óceán közelsége miatt még egy dologra odafigyel, és ez a kilátás. Fontosnak tartják, hogy ezt a város legtöbb polgára élvezhesse. Az épületek ezért sokkal alacsonyabbak az öböl és a tenger közelében és egyre magasabbak, ahogy a belváros fele haladunk. Az időjárás következményeit sem hagyják figyelmen kívül: mivel a tél igen kemény, sivár és nedves, az épületek az utaktól beljebb épültek, hogy a gyalogló városlakókat a lehető legtöbb természetes fény érhesse még a legsötétebb hónapokban is.

A siker kulcsa a lakások és a kereskedelmi épületek összevegyítése is. Még a belvárosi felhőkarcolókban is lakásokat találunk a legfelsőbb emeleteken, és ahogy a víz felé haladva az épületek egyre alacsonyabbak, úgy korlátozódnak a kereskedelmi tevékenységeket bekebelező épületek a főutcákra. Vancouverben ugyanis, Londonhoz hasonlóan, minden negyednek van egy városközpontszerű főutcája a bevásárláshoz.

A Vancouver-szerű városi struktúra haszna gazdasági szociális és környezetvédelmi szempontból is jelentős. Egy felhőkarcoló nem csak azért olcsóbb egy társasháznál, mert több a hasznosítható terület, hanem mert a közművek, mint a csatorna, a víz és a szemétszállítás könnyebben megoldható, az utak és a tömegközlekedés rendszere jobban szervezhető. A nagy embertömegek ellenére sem kellenek városszabdaló és szennyező autópályák, mint San Franciscóban vagy Seattle-ben. Nem kell annyi híd sem, mint mondjuk Manhattanben, hiszen többen használnak tömegközlekedést, gyalogolnak vagy bicikliznek a munkahelyükre. Ilyen módon nagy meglepetésre a családok is jobban kedvelik a belvárosi életet, mint a külvárosit. Annyi a gyerek Vancouver belvárosában, hogy az iskolák nehezen tartanak lépést a megnövekedett létszámmal.

Hongkong és Szingapúr már ismeri ezt a jelenséget, mindkét város csatlakozott a vancouverista mozgalomhoz. De kevésbé zöldek, mint a kanadai metropolisz. Ami már csak azért is létfontosságú, mert a város népszerűsége miatt az apartmanok mérete egyre zsugorodik.

Vancouver struktúrájának sikerére viszont az amerikai városok között meglepő módon egyedül San Diego figyelt fel. A többi amerikai városhoz hasonlóan San Diego belvárosa is a lyukhoz hasonlított a fánkban. A központi területet a szegények lakták, éjszaka elhagyatott és veszélyes volt. Ma már ez másképp van, hiszen a város nem csak átvette a vancouveri stílust, hanem a város építészeit is átcsábította.

Dubaj ugyancsak ezt tette, ám sokkal intenzívebb ütemben. Annyi pénzzel, amennyi csak az olajmágnásoknak lehet az arab sivatagban, persze sokkal könnyebb dolga van a városvezetésnek: még Vancouver legkedveltebb negyedét, a False Creeket is szinte teljesen lemásoltak a dubai építészek.

Az egyetlen probléma a vancouverizmussal éppen a közkedveltsége. A lakások ára annyira felment, hogy a pályakezdő fiatalok már nem engedhetnek meg maguknak egy kisebb apartmant sem, és így a külvárosba szorulnak. A hajléktalanok száma ugyancsak megnőtt, mert a magasabb presztízsű épületek kiszorítják az olcsó hoteleket, ahol az alacsony jövedelmű munkások eddig laktak. De ezeket a problémákat az alapítók előre prognosztizálták, és a tervezők annyira biztosak voltak a sikerben, hogy a belvárosban apartmanokat építeni kívánó konzorciumokat szociális házak építésére kötelezték. Ha ez a lehetőség megoldja majd a problémát, akkor remélhetőleg a többi világváros ugyanúgy követi ebben is Vancouvert, mint a közvetlen hasznot hozó elképzelésekben.

Krisztina O’Brien / London

Prizma

Francia építészetmúzeum

A múlt héten Párizsban megnyílt a világ első olyan kiállítása, amely egy egész évezredet átfogva, szerves egységben mutatja be egy ország építészetének korszakait. Az építészet és a nemzeti örökség városa nevű múzeumban - a Trocadéro tér melletti Chaillot-palota keleti szárnyában - az egyedülálló vállalkozáshoz 8 ezer négyzetméteren nem kevesebb mint négyszáz életnagyságú másolatot készítettek a legnevezetesebb franciaországi épületek homlokzatáról, jellegzetes részleteiről, valamint makettek, freskó-, kép- és szobormásolatok segítségével vezetik végig a látogatót a régi korok örökségétől a legmodernebb építészeti alkotásokig. A múzeum terve még 1994-ben született, ám mivel több intézmény gyűjteményét és munkáját kellett összehangolni, ráadásul 1997-ben egy tűzvész pusztítása is hátráltatta a munkálatokat, csak mostanra lettek készen.

MTI Kult

A New York Palota nyerte el Budapest Építészeti Nívódíját

A Lánchíd 19 Design Hotel, a lágymányosi Infopark "D" épülete és a New York Palota rehabilitációja nyerte el a Budapest Építészeti Nívódíja 2007 pályázaton a legkiemelkedőbb új és felújított épületeknek járó címet az idén.

hvg.hu Iroda és üzlet

Építészeti Nívódíjat kapott a Millennium Tower

Irodaház kategóriában, Építőipari Nívódíjat kapott az Arcadom Zrt. egyik épülete, a millenniumi városrészen épült Millennium Tower Irodaház. A díjat az alapítók által delegáltakból álló bíráló bizottság ítélte oda.

Itthon

Impotencia és abortusz az építészetben

A legtöbb építészeti terv nem valósul meg. S ez persze nem olyan nagy baj. Ahogy a felejtés is karbantartja az elmét, úgy alakítják a várost a meg nem épült házak. Egy ma nyíló kiállításon azért szép számmal látni olyan épületterveket, amelyek alakot öltve jobbá tehetnék az életünket.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Ingyen szexre alapozna London főépítésze

„Azért akarnak minél többen nagyvárosokban élni, mert sokkal több a lehetőség ingyen szexre”, jelentette ki Peter Wynne Rees, London főépítésze egy müncheni konferencián, amely a városok fenntartható fejlődéséről szólt.

hvg.hu Világ

Politikusok és építészek „vérfertőző” viszonya - videók

Az egyik dolgozott a kínai kommunistáknak meg a Las Vegas-i kaszinóknak. A másik pedig Sztálinnak meg Mussolininak, aztán beszállt a New York-i ENSZ-palota tervezésébe. Építészek. Olykor zsenik, máskor szörnyetegek. De mit mondjunk a politikusokról, akik saját emlékművüket akarják látni, zokszó nélkül robbantatnak fel műemlékeket, és mindenbe beleszólnak?

A lengyel kormány hazavárja a Trump elnök által várhatóan deportálandó lengyeleket

A lengyel kormány hazavárja a Trump elnök által várhatóan deportálandó lengyeleket

Tényleg pénzeső hull mindjárt a magyarokra? És miért aggódhat a kormány emiatt?

Tényleg pénzeső hull mindjárt a magyarokra? És miért aggódhat a kormány emiatt?

Sokszor azért késik a mentő, mert az adott ingatlanon nem szerepel házszám

Sokszor azért késik a mentő, mert az adott ingatlanon nem szerepel házszám

Az EU-ban Trump folyik a vízcsapból is

Az EU-ban Trump folyik a vízcsapból is