Tetszett a cikk?

Hamarosan a mozikba kerül az Indiana Jones-kalandfilmfolyam negyedik epizódja. A 26 évvel ezelőtt startolt első rész óta sokakat izgat, vajon kiről mintázták a címszereplő régészt.

Douglas Eugene Savoy. Rokon vonások
© AP
Khakiszín Fedora-kalap, bőrdzseki, derékra tekert ostor, borostás arc, megnyerő tekintet - nagyjából ezek a New England-i Marshall Főiskola régészprofesszora, Henry "Indiana" Walton Jones főbb ismertetőjelei. A második világháború előestéjén a náci Németország archeológusai ellenében tevékenykedő kalandor professzor kitalált figura, George Lucas és Steven Spielberg hollywoodi mogulok agyszüleménye. A karakter első, 1982-es vászonra lépése óta mégis sokan firtatják, kiről mintázhatták hősüket Spielbergék.

Kétségtelen, Az elveszett frigyláda fosztogatói bemutatása óta az Indiana Jones név a kincskereső régészek bevett sajtócímkéjévé vált, és felvetődött, hogy az olyan kalandorok, mint a gízai Kephrén-piramis újkori felfedezője és cirkuszi erőember, az olasz Giovanni Battista Belzoni, az amerikai őslénykutató Roy Chapman Andrews vagy a Machu Picchut feltáró hofitársa, Hiram Bingham professzor lehettek az előképei a mozifigurának. Utóbbiakat az 1930-1940-es években készült, a Lucas- Spielberg párost bevallottan megihlető mozisorozatok ugyanis mintául vették széles állkapcsú és kiművelt hőseik megalkotásakor.

Közvetlenebb modell lehetett a rajongói honlapján "igazi" Indiana Jonesként emlegetett Frederick Albert Mitchell-Hedges brit régész. Ő elveszettnek hitt városok és népcsoportok felkutatása mellett leginkább azzal szerzett magának hírnevet, hogy miközben az 1920-as években a mai Belize területén Atlantisz nyomait kutatta, elsőként akadt kvarckristályból kivésett, emberi koponyát formázó műtárgyra. Bár a kristálykoponyák gyógyító erejét és atlantiszi származását többen vitatják, a kalandfilm alkotóinak kapóra jöhetett a koponyák körüli máig tartó kultusz. Az idei cannes-i filmfesztiválon debütáló, tartalmát tekintve szupertitkosan kezelt negyedik rész címéből - Indiana Jones és a kristálykoponya királysága - legalábbis erre lehet következtetni.

Mindenesetre "az igazi Indiana Jones" címet már három évvel a figura megjelenése után kiosztották. 1985-ben az amerikai People Magazin Douglas Eugene Savoynak tulajdonította a legtöbb rokon vonást. A 80 éves korában, tavaly szeptemberben elhunyt Savoy azzal érdemelte ki a magazin elismerését, hogy egymaga több mint negyven elveszett várost fedezett fel, köztük a perui Vilcabambát, az utolsó inka menedékvárost. E téren egyébként egy másik Indiana Jones-előkép kutatásait fejelte meg: Hiram Bingham, miután 1911-ben megtalálta a perui Andokban Machu Picchut, ezt a várost vélte a spanyol konkvisztádorok elől menedéket kereső inkák utolsó településének. Az 1970-es években a történelem előtti andesi chachapoya nép lakóhelyeit felkutató, 1977 és 1982 között saját építésű korhű evezőseivel az inkák és aztékok óceáni kereskedelmi útjait kereső Savoyt a vallási érdeklődés is rokonította a filmbéli Indiana Jonesszal. A vallási ereklyéket - frigyláda, Szent Grál - a nácik orra elől rendre elhalászó, de azokat végül veszni hagyni kénytelen Jonesszal ellentétben azonban Savoy nem pusztán tudományos szemmel tekintett a vallásra. A hetvenes években új teológiát hozott létre, és A Második Advent Egyháza, Jézus Krisztus Nemzetközi Közössége néven egyházat is alapított, amelynek keretei között egyebek mellett a holt-tengeri tekercsek keletkezésének körülményeivel foglalkozott.

Második oldal (Oldaltörés)

Ennyi elfoglaltság mellett nem is csoda, hogy az "igazi" Indiana Jones, bár örült a People Magazin által adományozott titulusnak, nem tulajdonított neki nagyobb jelentőséget, és nem is feltételezte, hogy ő ihlette volna meg a hollywoodi álomgyárosokat. Meglehet, az élete végéig kackiás bajuszt viselő archeológus másképp érezte volna magát, ha a celluloidrégészt nem Harrison Ford, hanem az eredetileg kiszemelt, az övéhez hasonlító arcszőrzetű, de a szerepről televíziós elkötelezettsége miatt végül lemondó Tom Selleck alakítja.

Volt olyan is, akit a hasonlóság - igaz, másban - inkább zavart. A baptista lelkészből elhivatott bibliakutatóvá lett texasi Vendyl Jones 1992-ben azzal sokkolta Az elveszett frigyláda alkotóit, hogy azok ellopták a történetét. A pereskedéstől végül elálló Jones nem csak a vezetéknevek összecsengésére és vallási terepkutatásai - így a frigyláda nyomainak keresése - közben megélt kalandjainak hasonlóságára alapozta vádjait, hanem egyenesen azt állította, Randolph Filmore sci-fi szerző, akivel 1977-ben pár hónapig együtt dolgozott, részt vett az első Indiana Jones-opus megírásában, közvetlenül az után, hogy ő tollba mondta neki a maga kalandjait. Szerinte még az Indiana keresztnevet is Filmore alkotta az ő neve, a Vendyl tovább-becézéséből: Endy-Indy-Indiana. Filmore viszont azt mondja, vele kapcsolatban csak fantáziál a most 78 éves Jones, ő sosem volt szkriptíró egyetlen Indiana Jones-sztoriban sem - amit az alkotók egybehangzóan megerősítettek.

A két filmmogul egyébként valóban abban az időben kezdett gondolkodni egy közös film ötletén, amikor Jones és Filmore megismerkedtek. A Csillagok háborúja első epizódjának bemutatója után, egy hawaii nyaralás alkalmával állt elő Lucas egy 1973-ban keletkezett filmnovellával és az ötlettel, hogy készítsenek egy közös darabot, gyermekkoruk kedvelt kalandfilmjeinek stílusában. A Vendyl Jones-féle vádaskodás nyomán az alkotópáros egyébként később megnevezett egy valós "személyt", akitől a nevet kölcsönözték: egy bizonyos Indiana Smitht. Nevezett nem volt más, mint Lucas alaszkai malamud fajtájú kutyája, akinek pórias családnevét hallva Spielberg fanyalgott, majd azt végül Jonesra módosítva mégiscsak megtörtént a régész "keresztelője". A névadás körülményeire az 1989-ben készült harmadik epizódban utaltak is az alkotók, amikor is a régész Sallah nevű segítője jót nevet, megtudva, hogy barátja egy kutyáról kapta a nevét. Mellékesen a házikedvencnek egy másik filmfigurában is emléket állított a rendező-producer: a Csillagok háborúja óriásszőrmókját, Chewbaccát egyenesen róla mintázta.

SCHREIBER ANDRÁS

Meghan Markle nem bírt magával, és odébb tolt egy kerekesszékes sportolót

Meghan Markle nem bírt magával, és odébb tolt egy kerekesszékes sportolót

Publicus: A magyarok fele szerint igazak a Rogán Antalt ért amerikai korrupciós vádak

Publicus: A magyarok fele szerint igazak a Rogán Antalt ért amerikai korrupciós vádak

Miért finomabb a mozis popcorn, mint a házi?

Miért finomabb a mozis popcorn, mint a házi?

Megállapodtak a bérekről, nem lesz sztrájk az Audi győri beszállítójánál

Megállapodtak a bérekről, nem lesz sztrájk az Audi győri beszállítójánál