150 eurót kellene kiperkálnia annak a nőnek, aki Párizs utcáin burkában korzózik. Még súlyosabb lenne a büntetés, ha a férj, vagy a fiútestvér kényszeríti az iszlám nőt a vallási öltözet viselésére. Július végén kezdődik meg Franciaországban a parlamenti vita a burka teljes betiltásáról, amit maga Sarkozy kezdeményezett idén januárban. Nem ő az egyedüli Európában, a belgák már törvényt fogadtak el az egész testet és arcot elfedő lepel ellen, a spanyolok pedig szívesen követnék a nyugat-európaiak példáját. 2004-től tilos a francia állami iskolákban és a közalkalmazottak munkahelyi viseletként a burka, most még tovább szigorítanák a szabályozást, méghozzá paradox módon a szabadság nevében, az európai kultúrában szokatlan muszlim kötöttségek ellen.
Iránban épp ellenkezőleg alakulnak a hétköznapok. A kulturális minisztérium hétfőn adott ki egy közleményt a kívánatos iszlám hajviseletről, méghozzá férfiaknak! A Daily Mail jelentése szerint a hosszú haj és a lófarok egyáltalán nem elfogadható, egy kis zselé még elmegy, a lényeg azonban a hátul és oldal is rövidre nyírt frizura. Nemsokára egy katalógust is publikál a minisztérium, amelyben fotókkal illusztrálják, hogyan kellene kinéznie egy igaz hívőnek.
A tegnap nyilvánosságra hozott ajánlás időzítése nem véletlen. A világ figyelme a foci vébére irányul, ahol a nemzetek fiai rúgják a bőrt, a tévé előtt szurkoló férfiak pedig példaképként tekintenek a tehetséges játékosokra. A sok kontyos, hajráfos, copfos sztárfocista fizimiskája láttán az iráni ifjak is kedvet kapnak a hajnövesztéshez. A nyugat majmolása azonban elítélendő, így most hivatalosan is meghatározták, hogy milyen vágást kérhetnek a fodrász-szalonokban. Az elburjánzó divat elleni fellépés nem újkeletű az iszlám országban, eddig sem voltak ugyanis restek a rendőrörsre becipelni egy-egy lázadó fiatalt és önkezűleg megkurtítani a labancát. A szabályozás szerint a fodrászüzletekre is rájár a rúd, ha nem ollóznak megfelelően. A bírságolás mellett bezárás is fenyegetheti a nyugatbarát szalonokat.
Európában azonban nem lehet ilyen egyszerűen elintézni a kérdést, hónapok óta folyamatos vita folyik a muszlim vallás gyakorlásából adódó kulturális különbségekből. Az emberjogi képviselők elleneznek mindenféle tiltást, és alkotmányjogi aggályok is felmerülnek a szabályozás kapcsán. A vallás szabad megválasztása ugyanis az alapvető szabadságjogok közé tartozik. A burka tiltásának hívei az extremistákat akarják megzabolázni, akár a fekete lepel alatt megbúvó terrorista hajlammal ijesztgetve a nyilvánosságot. A másik érv a befogadó országok előjoga a befogadott lakosok asszimilációjának "elősegítésére". A nők egyenjogúságának elismerésére is szeretnék rábírni a szigorúan patriarchális háztartásokat a fátyol-ellenesek, bár a kutatások szerint például Franciaországban alig kétezren burkolóznak be teljesen. Legtöbbje önszántából, hithű muszlim asszonyként. A
BBC News híréből kiderült, hogy pár szocialista kezdene kihátrálni a teljes betiltásról szóló kezdeményezésből. A párt szóvivője, Benoit Hamon tegnap úgy nyilatkozott: "Teljes mértékben ellenezzük a burka viselését, a burka a nőknek börtön és a Francia Köztársaságban nincs helye. Egy ad-hoc törvény azonban nem hozná meg a kívánt hatást".
Kérdés, hogy a szabadság talaján meghatározható-e egyáltalán, hogy mi a kívánatos? Arab földön ezzel nincs próbléma: a férfiak hajviselete csak egy a sok, kötelező illemszabály közül. A nyári hőségben szenvedő asszonyok sem menekülnek a rendőrök árgus szemei elől, sőt! Most már a modern technika vívmányait is felhasználhatják az eljáró fakabátok. A nők erkölcseit féltő alakulatok akár filmen és fotón is rögzíthetik a kivillanó bokákat, megdönthetetlen bizonyítékot szolgáltatva a bíróságnak - jelenti a Daily Mail.