szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Akadnak, akik reggelente beleássák magukat az időjárás-jelentésbe, hogy aztán annak megfelelően alakítsák ruházatukat...

Akadnak, akik reggelente beleássák magukat az időjárás-jelentésbe, hogy aztán annak megfelelően alakítsák ruházatukat, napirendjüket és életkedvüket. Egy kirándulás tervezése esetén természetesen igen hasznos információkat kaphatunk a meteorológusoktól, azonban a szolgáltatás néha visszaüt: van, amikor homlokegyenest máshogy alakul a nap időjárása. Általában ilyenkor vagyunk hajlamosok magunkban vagy akár kimondva megdorgálni a tévés időjóst vagy kedvenc portálunkat. Mielőtt azonban lélekben keresztre feszítenénk a meteorológusokat, érdemes néhány percet szánni munkájuk és az időjárás-előrejelzés nehézségeinek megismerésére.

Hogyan működik az előrejelzés?

Az előrejelzés alapja mindig az aktuális állapot megfigyelése, mérési adatok gyűjtése. Ennek érdekében a meteorológusok Földünk különböző pontjain óránként mintegy 5 ezer meteorológiai állomáson mérik a légnyomást, a levegő hőmérsékletét és nedvességtartalmát, a légköri áramlások irányát és sebességét, emellett minden 12 órában közel ezer meteorológiai ballon emelkedik a magasba – áll az Országos Meteorológiai Intézet weboldalán. Szintén fontosak a meteorológiai műholdak által szolgáltatott adatok, valamint az a talán kevésbé ismert tény, hogy kereskedelmi hajók és közforgalmú repülőgépeken is működnek mérőeszközök.

Ezekből a forrásokból naponta több száz gigabájtnyi információ jut el a meteorológiai adatfeldolgozó központokba, ahol bonyolult matematikai modellek felhasználásával készül el az előrejelzés. Érdekesség, hogy az adattömeg feldolgozása akkora számítási kapacitást igényel, hogy a feladatot az úgynevezett szuperszámítógép kategóriába tartozó, nagy teljesítményű informatikai rendszerek végzik. A minél pontosabb előrejelzések elkészítésére számos különböző, regionális és globális képet adó modell létezik.

Ha mégsem süt a nap

Hiába azonban a lehető legalaposabb adatgyűjtés, a több évtizede folyamatosan fejlesztett módszertan – a mai értelemben vett időjárás-előrejelzésről az 1920-as évek óta beszélhetünk, de a fejlődés igazából a számítógépek megjelenésével, a hatvanas-hetvenes években gyorsult fel – és a brutális számítógépek, sokszor szembesülünk azzal, hogy a hétvége esős időjárása köszönőviszonyban sincs azzal a verőfényes napsütéssel, amit még csütörtökön vagy pénteken ígértek.

MTI/EPA

Ennek magyarázata az, hogy a teljes előrejelzési rendszerben rengeteg bizonytalansági tényező van, így a fejlődés ellenére soha nem lehet teljes bizonyossággal előre látni az időjárás alakulását. A bizonytalanság elsősorban a mérési adatok pontatlanságára, illetve azok hiányosságaira vezethető vissza: mivel az időjárás tekintetében is bolygónkat egyetlen hatalmas rendszernek kell elképzelni, ideális esetben a rendszer minden pontjáról lennének adatok. Ezzel szemben ez természetesen nem így van, hiszen az észlelési rendszerek kiterjedtsége ellenére vannak, és mindig lesznek olyan területek, amelyeket nem tudunk lefedni. Szintén a tökéletesen pontos előrejelzés elkészítést nehezítik a klimatikus modellezés korlátai és a felhasznált matematikai egyenletrendszer összetettsége.

Az előrejelzés nehézségeit a számos tudományágban alkalmazott, úgynevezett káoszelmélet fogalmazza meg: a hatvanas években meteorológusok kutatásaiból derült ki, hogy bizonyos esetekben egymástól csak minimális mértékben különböző kiindulási adatokból is egymásra egyáltalán nem hasonlító előrejelzéseket készít a számítógép. Egyéb területekre, például a világgazdaságra, alkalmazva a káoszelmélet azt mondja ki, hogy a számítás alapjául szolgáló kezdőadatok természetének és a további folyamatok ismeretében is előre nem jelezhető változások következhetnek be egy adott rendszerben, illetve fontos, hogy a kiindulási impulzus – lásd pillangóhatás – rengeteg lehetséges állapotot okozhat.

Ha a meteorológiát vesszük, ez azt jelenti, hogy a légkör pillanatnyi fizikai állapotából – amiről ráadásul hiányos adatokkal rendelkezünk, lásd fentebb – csak korlátozott pontossággal lehet megállapítani a jövőbeni áramlási képet – s eljutunk oda, hogy ismét téved a tévében az időjárás-jelentő.

Angus Young 70 éve született, és ebből 52 évet az AC/DC-nek adott

Angus Young 70 éve született, és ebből 52 évet az AC/DC-nek adott

Hadházy: Rogán felesége gyémánttal kirakott krokodilbőr táskát villantott

Hadházy: Rogán felesége gyémánttal kirakott krokodilbőr táskát villantott

Gáspár Győző elismerte, hogy tényleg beszélt Magyar Péterrel, de magánemberként

Gáspár Győző elismerte, hogy tényleg beszélt Magyar Péterrel, de magánemberként

Autókat sodort el az özönvíz több görög szigeten – videó

Autókat sodort el az özönvíz több görög szigeten – videó