![Régvolt irodai módi: whisky, cigi, és szex](https://img.hvg.hu/Img/da658e97-86c0-40f3-acd3-b0a850f32c30/3890d202-38d8-4a8e-9345-8a3915d5efab.jpg)
Régvolt irodai módi: whisky, cigi, és szex
Jane Maas Mad Woman című könyvében elárulta, a hatvanas évek reklámőrültjei épp olyanok voltak, mint a Mad Man - Reklámőrültek című sorozat whisky-ző, cigiző, orgiázó szereplői.
Egy whiskey a prezentáció alatt, pöfékelés a mítingen, az irodai koccintásból pedig orgia lesz, nem is kérdés. A Mad Man – Reklámőrültek című sorozat az ötvenes, hatvanas évek reklámvilágát tárja elénk, mint most kiderült, hitelesen. Jane Maas az egyik legnevesebb reklámvállalat az Ogilvy & Mather New York-i irodájának dolgozója volt, és most kitálalt. Mad Women címen megjelenő visszaemlékezésében a nem csak az akkori munkamorálról, de a nők egyenlőtlen helyzetéről is ír, ami ugyancsak témája a kedvelt, többszörös Emmy és Golden Globe-djías sorozatnak, melyet Magyarországon a Duna televízión vetítenek.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/9388f7c1-8ddd-4264-bde4-8f24b0f48278.jpg)
Maas-nak sikerült a való életben az, ami Peggy Olsonnak: titkárnőből szövegíróvá küzdötte fel magát, és pontosan olyan nehéz dolga volt, mint Elizabeth Moss által játszott, férfikollégái által lenézett Peggy-nek. „Miért vették volna komolyan a férfiak a nőket reklámszakemberként? A nőket még fogyasztóként sem vették komolyan” – árulja el Maas, aki szerint a vezetői pozíció a gyengébb nem számára hozzáférhetetlen volt, de még az egyetemet végzett lányok sem számíthattak, és nem is kívántak komolyabb karriert befutni. Az ambíció akkoriban kimerült a házasodásban és a gyermekvállalásban. Ha valaki mégis babérokra tört, attól terhesség esetén elvárták, hogy vonuljon vissza. Maas ellenállt ezeknek a normáknak, de ehhez egy olyan férj kellett, aki támogatta, illetve egy bébiszitter, aki átvette az anyai és háziasszonyi szerepet.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/5aa553da-5ad8-4eb0-bc4e-a4286c37b4e2.jpg)
Maas így tudott csak érvényesülni, most évtizedekkel később azonban sajnálja, hogy nem volt jelen gyereke életében a munkája miatt. Nem létezett akkoriban – sokan megkérdőjelezi, hogy most létezik – az összeegyeztethető karrier és család.
Az egészségtelen irodai légkörben, szexizmussal, szexszel, alkohollal és dohányfüsttel vegyítve egy dolog azonban Maas szerint jobb volt, mint a manapság: a divatra sokkal érzékenyebbek voltak akkoriban, ahogy ez a sorozatban is megjelenik. A legutolsó divat szerint öltözködtek a munkára kész nők, de Maas arról is mesélt, hogy előléptetése után kalapot kellett hordania, jelezve státuszát.
Mad Men - Reklámőrültek |
Az amerikai sorozat 2007 óta fut, és hatalmas sikereket ért el világszerte. A címe a Madison Avanue-i férfiak rövidítése, és arra utal, hogy a hatvanas évek New York-jában a Madison volt a reklámvilág közepe. A folytatásos tévéfilmben a Sterling Cooper reklámvállalat mindennapjait, és dolgozóinak magánéletét követhetjük nyomon. A főszereplő Don Darper (Jon Hamm) például a karrierista, családját elhanyagoló fértit, Peggy Olson (Elizabeth Moss) a feltörekvő , míg Joan Harris (Christina Hendricks) a női praktikákat latba vető régivonalas nőtípust testesíti meg. |