Az ezüsthajó kincsének negyedét hozták eddig felszínre
Eddig 48 tonna ezüstöt hozott a felszínre az Odyssey amerikai cég abból a brit teherhajóból, amelyet a német haderő süllyesztett el az Atlanti-óceánon 1941-ben. A társaság tavaly nyáron bukkant rá Írország partjainál az "ezüsthajó" roncsaira. Az ott elsüllyedt kincsek negyedét emelték ki eddig a vízből.
A hajóval 1942 februárjában került hullámsírba egy német tengeralattjáró torpedótámadásában, 200 tonna ezüsttel együtt.
A floridai Odyssey Marine cég a brit közlekedési minisztériummal kötött megállapodás értelmében a kincs értékének nyolcvan százalékát visszaadja Nagy-Britanniának. A majdnem 150 millió font értékű rakomány a legnagyobb mennyiségű nemesfém, amelyet valaha tengerfenéken felfedeztek.
A hajó Indiából tért vissza Nagy-Britanniába, de a viharos vizeken kifogyóban volt az üzemanyaga ezért az ír Galway felé vette útját, amikor a német tengeralattjáróból kiszemelték. Bár 32 embernek sikerült mentőcsónakba szállnia, mindössze három matróz tudta megközelíteni két hét múlva az ír partokat, és a partraszállással már csak egyiküknek volt szerencséje. A tengerész 1992-ben hunyt el.
A roncsot tavaly nyáron találták meg csaknem 4700 méteres mélységben, körülbelül 480 kilométerre mérföldre az ír partoktól, de csak szeptemberben erősítették meg, hogy az SS Gairsoppáról van szó.
Mivel a hajó a tengerfenéken nem borult oldalára, a rakomány könnyen megközelíthető. Az ezüst részben magán-, részben állami vagyon volt. Mára kiderült, hogy a 200 tonnából 90 tonna képezte magánszemélyek tulajdonát.
Az Odyssey Marine Exploration nemrég egy másik ügy, a Nuestra Senora de la Mercedes nevű spanyol hajó kincsével kapcsolatban szerepelt a híradásokban. A mélytengeri kutatók - mások szerint roncsvadászok - Portugália partjaitól nem messze bukkantak rá évekkel ezelőtt a felbecsülhetetlen értékű arany- és ezüst pénzérmékre. Mivel azt gondolták, hogy szabad préda, a floridai Tampába szállították.
A fogás az egyik legnagyobbnak számított, amire valaha hajóroncsban találtak. A lelet óriási: körülbelül félmillió darab, összesen 17 tonnát nyomó érméről volt szó, értékét 500 millió dollárra taksálták.
A kincset azonban Spanyolország magának követelte és hosszas jogi huzavona után nemrég meg is kapta.