Rendkívül ritka felfedezés: ősi rókafaj kövületét találták meg Dél-Afrikában
Egy eddig ismeretlen, körülbelül kétmillió évvel ezelőtt élt rókafaj megkövült maradványait találták meg a Dél-Afrikai Köztársaságban, a paleontológiai leletek kincsesbányájaként ismert Malapa-barlangban.
A rendkívül ritkának számító felfedezés, amelyet a Transactions of the Royal Society of South Africa című szakfolyóirat szerdán megjelent számában ismertettek, a kutatók reményei szerint segít jobban megismerni a kutyafélék fejlődéstörténetét. A korábban ismeretlen ősi afrikai rókafajnak a Vulpes Skinneri tudományos nevet adták felfedezői John Skinner dél-afrikai környezetvédő tiszteletére.
"A rókák rendkívül ritkák az afrikai kövületek történetében" - emlékeztetett a felfedezést ismertető cikk egyik szerzője, Brian Kuhn, a Witwatersrandi Egyetem kutatója, aki szerint a rókák származástana az egyik legkevésbé ismert szakterület az afrikai húsevőket illetően. "Óriási dolog felfedezni a ma élő rókák egy ősi formáját!" - lelkendezett a tudós.
A lelőhely 2008-as felfedezése óta több mint nyolcvan, korábban ismeretlen faj maradványai kerültek elő Malapából, és a leletek egy része hozzájárult az emberi evolúció jobb megismeréséhez. A lelőhelyet az emberiség bölcsőjeként is emlegetik, és az szerepel a világörökségi listán is.
A malapai fosszíliák többsége nagyon jó állapotban konzerválódott, a maradványokat nem dézsmálták meg húsevők, amiből Kuhn azt a következtetést vonta le, hogy a nehezen megközelíthető Malapa-völgy egyfajta halálos csapda lehetett az odatévedt állatok számára.